Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogówka z Akademią

mdr, 23 czerwca 2004 r.
Cywilne patrole umożliwiają podpatrywanie zachowań kierowców, którzy nie widząc policji dają upust swoim nie najlepszym przyzwyczajeniom.
Cywilne patrole umożliwiają podpatrywanie zachowań kierowców, którzy nie widząc policji dają upust swoim nie najlepszym przyzwyczajeniom. Marcin Bielecki
W Szczecinie rozpoczęła się wspólna akcja patroli policji drogowej oraz instruktorów doskonalenia techniki jazdy z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W akcji bierze udział kilkanaście samochodów ABRD. Jej członkowie, to w większości byli kierowcy rajdowi i wyścigowi. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju. Jeżeli przyniesie pozytywne efekty, będzie powielane w kraju.

Niewidoczni na ulicach

Cel akcji jest standardowy, a mianowicie wyłapywanie kierowców łamiących przepisy.

- Nasi instruktorzy wraz z policjantami z drogówki poruszają się po mieście nie oznakowanymi pojazdami i obserwują ruch uliczny - mówi Witold Witkowski z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Kierowcy nie spodziewają się, że w cywilnym samochodzie jedzie policjant, który doskonale widzi błędy oraz wykroczenia popełniane przez kierowców.

Akcja nie ma na celu rygorystycznego karania za każde przewinienie, a bardziej ostrzeganie prowadzących samochody, jakie popełniają błędy i czym to grozi. Najczęściej więc otrzymują tylko upomnienie, co nie znaczy, że jak podpadną patrolom po raz drugi, skończy się tylko na słownej uwadze.

- Zdarza się jednak, że niektórzy są karani mandatami - przyznaje Mariusz Podkalicki, wicedyrektor Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Dotyczy to tych osób, których brawura i świadome łamanie przepisów grozi życiu innych kierowców i pieszych. takich przypadków nie można tolerować.

Najczęstsze przewinienia

Zdanie policjantów i instruktorów w Polsce jest społeczne przyzwolenie na łamanie przepisów ruchu drogowego. Kierowcy nawet chwalą się tym, że ich nie przestrzegają.

Po pierwszych dniach wspólnego patrolowania zaobserwowano kilka charakterystycznych zachowań. Najczęstsze wykroczenia, jakie kierowcy popełniają to wyprzedzanie i omijanie na przejściach dla pieszych, zmiana pasa ruchu bez sygnalizowania, wjeżdżanie na skrzyżowania na czerwonym świetle, rozmowy przez telefony komórkowe podczas jazdy i przewożenie dzieci bez fotelików.

- Kultura jazdy kierowców jest w Polsce bardzo niska - dodaje komisarz Grzegorz Sudakow z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. - Większość prowadzących samochody popełnia wykroczenia drogowe, ale jak widzą oznakowany radiowóz policyjny, to od razu inaczej zachowują się. Stąd ta akcja, by wychwytywać tych, którzy czują się bezkarni i popełniają wykroczenia świadomie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński