Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogie jest leczenie za granicą [raport]

Paulina Targaszewska [email protected]
Nieostrożność podczas wakacji za granicą może nas kosztować. Za niektóre świadczenia zdrowotne mimo posiadania karty EKUZ, trzeba będzie i tak zapłacić i to od razu na miejscu.
Nieostrożność podczas wakacji za granicą może nas kosztować. Za niektóre świadczenia zdrowotne mimo posiadania karty EKUZ, trzeba będzie i tak zapłacić i to od razu na miejscu.
Nawet jeżeli jesteśmy ubezpieczeni i zachorujemy za granicą, za część usług medycznych będziemy musieli zapłacić. Dopłata za leczenie szpitalne w Niemczech wynosi 10 euro za dzień. A jak jest w innych państwach?

Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ)

Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ)

EKUZ to dowód ubezpieczenia w NFZ, stosowany w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). EKUZ wydawany przez NFZ to plastikowa karta, wielkości bankomatowej, bez zdjęcia. Wystawiany jest na każdego ubezpieczonego z osobna, także na dziecko, a co ważne - założenie karty jest bezpłatne. Karta uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach mających umowę z tamtejszą kasą chorych (odpowiednikiem NFZ) i na zasadach obowiązujących w kraju pobytu, w sytuacji nagłej lub w zakresie niezbędnym z przyczyn medycznych, biorąc pod uwagę charakter świadczeń oraz przewidywany czas pobytu w kraju UE/EFTA.

Każdy ubezpieczony, także z Polski, czasowo przebywający na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu jest za granicą traktowany jako obywatel państwa, w którym jest leczony. Idą za tym przywileje, ale też obowiązki - np. przymus dopłaty do leczenia. Nawet jeżeli mamy ważne ubezpieczenie w NFZ i posiadamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydanych pieniędzy nikt nam nie zwróci!

Niemcy

Opłata za leczenie szpitalne w Niemczech wynosi 10 euro za dzień pobytu, przy założeniu, że nie jesteśmy w szpitalu dłużej niż 28 dni w roku. Musimy także pokryć koszty świadczeń ponadstandardowych dostępnych w szpitalu, jak np. leczenie przez ordynatora.

- W nagłym przypadku można zgłosić się do szpitala bezpośrednio, pokazując przy przyjęciu EKUZ lub Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ - mówi Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Szpital skontaktuje się z niemiecką kasą chorych, aby uzyskać potwierdzenie o pokryciu kosztów. Zostanie pobrana opłata w wysokości 10 euro za dzień i maksymalnie za 28 dni w roku kalendarzowym.

Odpłatność za leki i materiały opatrunkowe na receptę wynosi 10 procent ceny, jednak nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro. Powyższe opłaty nie obowiązują dzieci do 18 roku życia i kobiet w ciąży.

- Ponieważ transport sanitarny w Niemczech zapewniają instytucje niezwiązane ze szpitalami, przewoźnikowi także należy okazać EKUZ - radzi Małgorzata Koszur. - Jeśli będzie to niemożliwe, w przypadku otrzymania rachunku, formularz należy przesłać niezwłocznie wraz z otrzymanym rachunkiem do instytucji, która wystawiła rachunek za transport.

Za transport sanitarny do szpitala na terytorium Niemiec obowiązuje dopłata w wysokości 10 procent, jednak nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro. Koszty przewozu na leczenie ambulatoryjne są refundowane tylko w wyjątkowych przypadkach.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii leki na receptę wydawane są bezpłatnie dzieciom do lat 16, uczniom do 18 roku życia, kobietom w ciąży i osobom powyżej 60 roku życia. Pozostałe osoby muszą ponieść opłatę ryczłtową w wysokości 7,10 funtów za każdy lek.

Istnieją trzy ryczałty dentystyczne: 16,20 funtów za świadczenia prewencyjne, diagnostykę, badania oraz leczenie w nagłych przypadkach. 44,60 funtów płacimy za usunięcie zębów, plomby, wszystkie zabiegi na korzeniu zęba oraz świadczenia zawarte w pierwszym ryczałcie.

Od 198 do 384 funtów dopłacimy do świadczeń wymagających użycia koronek, sztucznych szczęk oraz świadzczenia w dwóch poprzednich ryczałtów. Z opłat są zwolnione osoby do 18 roku życia, studenci do 19 roku życia, kobiety ciężarne, dorośli przy niektórych rodzajach leczenia jak i osoby o niskich dochodach.

Pacjent płaci tylko jeden ryczałt nawet, jeżeli musi ponownie odwiedzić dentystę aby dokończyć swoje leczenie. Lekarz może poprosić o to, by pacjent zapłacił za świadczenie przed leczeniem.

Gdzie obowiązuje

Gdzie obowiązuje

Kraje Członkowskie Unii Europejskiej:
Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy
Państwa Członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu:
Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria

Irlandia

Leczenie na państwowym oddziale szpitala publicznego jest nieodpłatne, za wyjątkiem leczenia skutków wypadków drogowych, którego koszty pokrywa pacjent. W przypadku hospitalizacji w nagłym przypadku trzeba okazać EKUZ przy przyjęciu do szpitala. W przypadku wyboru pokoju wieloosobowego nie obciąża się pacjenta kosztami.

Każda Rada ds. Zdrowia stosuje własne rozwiązania w zakresie przewozu pacjentów w nagłych przypadkach. W niektórych przypadkach należy ponieść opłatę. Jeżeli pacjent skorzystał ze świadczeń zdrowotnych na prywatnym oddziale szpitala publicznego, w placówce służby zdrowia działającej poza publiczną służbą zdrowia lub u lekarza nieposiadającego umowy z GMS, będzie musiał pokryć koszty leczenia. Nie przysługuje zwrot tych wydatków.

Hiszpania

Obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne. Niektóre leki są refundowane, wówczas należy zapłacić do 40 procent ich ceny. Współpłacenie za leki częstego użytku wynosi 10 procent ale nie więcej niż 2,64 euro.

Pozostałe leki dostępne są za pełną odpłatnością. Jeśli transport był niezbędny i został zalecony przez lekarza, jest nieodpłatny. Hospitalizacja w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub szpitalach jest nieodpłatna po przedstawieniu EKUZ. Co do zasady państwowy system nie obejmuje leczenia dentystycznego, koszty za takie leczenie nie są zwracane.

Grecja

Za dodatkowe badania, np. prześwietlenia oraz za niektóre dodatkowe świadczenia pacjent ponosi opłaty. Za świadczenie ambulatoryjne wnosi się opłatę w wys. 3 euro. Za leki na receptę pacjent płaci maksymalnie 25 procent ceny a w przypadku niektórych chorób dopłaty wynoszą 10 procent.
Włochy

Obowiązują opłaty za wizytę u lekarza i leczenie stomatologiczne (do 36,15 euro).

W ramach publicznego systemu leczenie szpitalne jest darmowe. Niektóre leki na receptę są sprzedawane za opłatą ryczałtową, za pozostałe trzeba zapłacić pełną cenę (na pełną odpłatność wskazuje słowo ticket na rachunku), 50 procent ceny lub 0 procent ceny. Za wyjątkiem pediatry lekarz specjalista przyjmuje tylko po skierowaniu od lekarza ogólnego.

Austria

Obowiązują opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu od 8 do 16,80 euro za dzień (maksymalnie za 28 dni w ciągu każdego roku kalendarzowego). Pracownicy szpitala mogą zaproponować hospitalizację w ramach tzw. Sonderklasse (specjalny cennik podwyższonego standardu opieki). W przypadku wyrażenia pisemnej zgody na Sonderklasse należy liczyć się z podwyższonymi, bezzwrotnymi kosztami pobytu.

Za środki pomocnicze poniesiemy 10 procent kosztów, minimum 26,80 euro (okulary i szkła kontaktowe 80,40 euro). Za leczenie stomatologiczne obowiązuje częściowa odpłatność. Cenniki są dowolnie ustalane przez stomatologów, zatem przed skorzystaniem ze świadczenia warto zapytać o jego cenę. Leki znajdujące się w austriackim spisie leków refundowanych można kupić w każdej aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza posiadającego umowę z kasą. Za każdy lek naliczana jest bezzwrotna opłata - 4,90 euro.

Koszt leków spoza spisu lekarstw może być pokryty przez kasę chorych tylko za zgodą głównego lekarza kasy. Ratownictwo górskie w Austrii i transport lotniczy są odpłatne! Zalecane jest posiadanie polisy prywatnego ubezpieczenia pokrywającej świadczenia związane z wypadkiem narciarskim.

Jak otrzymać EKUZ?

Należy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ w swoim oddziale NFZ. Jeśli wniosek o EKUZ jest wysyłany do NFZ tradycyjną pocztą, zaleca się dołączenie aktualnego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie, tak aby wątpliwość co do statusu ubezpieczenia w CWU nie spowodowała wydłużenia czasu oczekiwania na EKUZ.

Wniosek (dostępny na stronie internetowej ZOW NFZ) o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można składać na kilka sposobów:
-osobiście lub przez osobę uprawnioną (na podstawie pisemnego upoważnienia dostępnego na stronie internetowej ZOW NFZ) - EKUZ wydawany jest z reguły w dniu złożenia wniosku,
-tradycyjną pocztą - EKUZ można odebrać osobiście lub może być wysłany pod adres wskazany we wniosku,
-pocztą mailową - wypełniony i zeskanowany wniosek należy wysłać na adres: ekuz@nfzszczecin. pl -wypełniony wniosek można też wysłać faxem pod wybrany numer: Szczecin 91 425 10 55,Koszalin 94 341 54 22, Pyrzyce: 91 395 02 59.

EKUZ na wniosek, który wpłynął faksem lub mailem, lub tradycyjną pocztą wystawiany jest najpóźniej w ciągu 3 dni, a następnie wysyłany listem poleconym.

Kto może wyrobić sobie EKUZ?

- osoby pracujące, prowadzące działalność gospodarczą, osoby mające podpisaną umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, członkowie rodziny osób ubezpieczonych, zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego

- nieubezpieczone osoby posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, które nie ukończyły 18 roku życia, a które wyjeżdżają w calach turystycznych - na okres do 6 miesięczny

- uczący się/ studiujący w kraju wspólnoty

- oddelegowani do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę

- osoby nieubezpieczone posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, które nie ukończyły 18 roku życia - wydawana jest do dnia ukończenia przez te osoby 18 roku życia

- bezrobotni pobierający zasiłek, udający się do innego państwa wspólnoty w celu poszukiwania tam pracy

- rencistom karta EKUZ wystawiana jest na czas przyznanego świadczenia rentowego, ale nie dłużej niż na 5 lat

- emerytom karta EKUZ wystawiana jest na 5 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński