Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga rowerowa połączy lewobrzeże i prawobrzeże Szczecina

Fot. Archiwum
połączą lewobrzeże i prawobrzeże
połączą lewobrzeże i prawobrzeże Fot. Archiwum
Koszt inwestycji to blisko 13 milionów złotych, natomiast długość dwóch odcinków to 9,6 km. Prace mają zakończyć się najpóźniej za jedenaście miesięcy. W środę miasto przekaże wykonawcy plac budowy odcinka wzdłuż Płoni.

Umowa na wybudowanie drogi rowerowej została podpisana we wtorek.

- Celem pierwszego zadania jest połączenie ścieżkami rowerowymi lewobrzeżnego i prawobrzeżnego Szczecina. Droga powstanie na odcinku od ul. Panieńskiej poprzez Trasę Zamkową do Mostu Cłowego - informuje Tomasz Klek z urzędu miasta. - Jej długość wyniesie ok. 8 km. Ścieżka będzie wykonana z asfaltu czerwonego.

W planach są prace budowlane na odcinku od ul. Panieńskiej do Trasy Zamkowej, połączenie do istniejących ścieżek w rejonie podzamcza, przeprowadzenie drogi rowerowej obustronnie przez mosty i estakady Trasy Zamkowej, dołączenie do zaprojektowanych ścieżek w ciągu ul. Gdańskiej, prace budowlane na odcinku od Trasy Zamkowej do Mostu Cłowego i budowa ścieżki rowerowej na odcinku ul. Gdańska do Mostu Cłowego oraz przebudowa wiaduktu nad bocznicą elektrowni.

- Drogę rowerową wybuduje Eurovia Polska S.A. Koszt inwestycji to 10 441 211 zł. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy 30 listopada - dodaje Tomasz Klek. - Czas realizacji te inwestycji to ok. 11 miesięcy.

Natomiast w środę, 24 listopada miasto przekaże plac budowy pod budowę drogi rowerowej wzdłuż rzeki Płoni w Dąbiu. Ten odcinek wybuduje firma Tembud. Droga jest częścią planowanej, rekreacyjnej ścieżki łączącej plaże nad jeziorem Dąbie z terenami leśnymi. Jej długość ścieżki ok. 1,6 km. Natomiast czas realizacji to 4-6 miesięcy.

Inwestycja podzielona jest na dwa, połączone ze sobą odcinki - pierwszy biegnie od ul. Emilii Gierczak - wzdłuż ul. Cichej - do ul. Anieli Krzywoń, drugi biegnie od ul. Koszarowej - wzdłuż rzeki Płoni - do ul. Racławickiej i dalej od ul. Racławickiej - wzdłuż rzeki Płoni - do ul. Pomorskiej.

- W celu uatrakcyjnienie terenu dla turystów i mieszkańców Szczecina, poza ścieżką rowerową oraz chodnikiem zaprojektowano również infrastrukturę towarzyszącą - dodaje Tomasz Klek. - Otoczenie kamieniami terenu wokół pozostałości bunkra z czasów II wojny światowej oraz wyeksponowanie zachowanego fragmentu średniowiecznego muru obronnego poprzez budowę od strony zachodniej półkolistego placu.

Plac zaprojektowany został jako scena otwarta dla różnego rodzaju przedstawień organizowanych z udziałem najmłodszych mieszkańców osiedla, a także miejsce spotkań, czy dyskusji mieszkańców.

Wokół placu poprowadzono ścieżkę z ławkami na tle naturalnego żywopłotu.

- place rekreacyjne o nawierzchni trawiastej, z drewnianymi altanami, stołami i ławami
- place dla rowerzystów o nawierzchni mineralnej, ze stojakami dla rowerów, ławkami oraz altanami
- aleje kasztanową (ścieżka spacerowa),
- pętle rowerowa, umożliwiającą małym rowerzystom jazdę w zasięgu wzroku opiekuna,
Ścieżka rowerowa oraz chodniki będą oświetlone.

Wartość tej inwestycji to 2,3 mln zł.

Wiadomości Szczecin - dodaj kanał RSS i bądź na bieżąco

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński