Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga Buk - Łęgi nadal w strasznym stanie. Mieszkańcy od lat czekają na remont

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Fot. Piotr Krzyżanowski
Mieszkańcy mają już dość. Chcą wracać do domów po drodze bez dziur. Droga powiatowa na terenie gminy Dobra jest w opłakanym stanie.

- Jest to wąska droga łącząca Buk z Łęgami. Od dziesięcioleci zapomniana przez władze powiatu. Liczne wyrwy, przełomy, spękania nawierzchni bitumicznej. Do tej pory zarządca drogi ogranicza się do doraźnego łatania, którego standard wykonania pozostawia wiele do życzenia. Po okresie jesienno - zimowym droga przypomina ser szwajcarski. I tak od lat - mówi pan Wojciech, który skontaktował się z naszą redakcją.

- W ostatnim czasie, w związku z boomem budowlanym, zamieszkuje tu coraz więcej osób. Wiadomym jest, że wiąże się to ze wzmożeniem ruchu kołowego. Jedyna linia autobusowa nr 223 łącząca Łęgi ze Szczecinem codziennie korzysta z tej wyeksploatowanej drogi - wyjaśnił.

Według czytelnika, zarządca drogi, czyli starostwo powiatowe w Policach, robi niewiele, żeby poprawić sytuację.

- Remont tej drogi nie tylko nie został ujęty w wieloletniej prognozie finansowej Powiatu Police, ale także projekt budowlany remontu tej drogi został wycofany z budżetu na 2023 rok. Można by przyjąć te argumenty w dramatycznej sytuacji finansowej powiatu, ale chyba tak nie jest - wyjaśnia pan Wojciech.

- Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2023 r. powiat dostał około 14 mln zł. Jest jeszcze fundusz leśny Lasów Państwowych z którego powiat Police w 2023 r. jak dotąd nie skorzystał. Przypomnę, że ten fundusz ma na celu wspomaganie administracji publicznej np.: gminy lub powiaty, poprzez finansowanie lub dofinansowanie z funduszu leśnego budowy, przebudowy lub remontu infrastruktury drogowej. Wnioski z tego takie, że przy 37 mln zł budżetu powiatu na ten cel jest stabilnie.

Mieszkańcy gminy Dobra rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją o remont wspomnianej drogi. Petycja jest dostępna:
TUTAJ

Co na to starostwo powiatowe w Policach?

Samorząd rozkłada ręce, bo brakuje pieniędzy.

- W budżecie Powiatu Polickiego na 2023 rok nie zaplanowano żadnych środków finansowych na to zadanie. Niestety, ale wcześniej podjęte przez Zarząd Powiatu w Policach zobowiązania nie pozwoliły na wyasygnowanie środków finansowych nawet na sporządzenie projektu budowlanego dla tej inwestycji. Nie oznacza to oczywiście, że Zarząd Powiatu w Policach nie dostrzega pilności wykonania tego zadania, jednak obecnie nie jest możliwe wskazanie nawet przybliżonego terminu jego rozpoczęcia. Tym samym nie jesteśmy w stanie podać przybliżonych kosztów realizacji zadania - tłumaczy Mateusz Frąckowiak, koordynator ds. informacji Starostwo Powiatowe w Policach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński