Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopalacze - gorący temat

Marzena Sutryk
Elżbieta Mielnikiewicz, dyrektorka ZS nr 8 w Koszalinie
Elżbieta Mielnikiewicz, dyrektorka ZS nr 8 w Koszalinie RADEK KOLESNIK
Elżbieta Mielnikiewicz, dyrektorka ZS nr 8 w Koszalinie, mówi m. in. o walce z dopalaczami. Rozmawiamy z dyrektorką szkoły, z której pogotowie zabrało ucznia po dopalaczach.

Podczas zdarzenia w waszej szkole zareagowała pani błyskawicznie. Od razu zawiadomiła pani pogotowie i policję, nie było zamiatania sprawy pod dywan.

Miałam akurat zastępstwo w pierwszej klasie. Gdy jeden z uczniów zapytał, czy może na chwilę wyjść z lekcji, zgodziłam się. Za chwilę o to samo poprosił następny. Gdy po chwili wstał następny, to też zgodziłam się, ale uznałam, że coś jest nie tak, że to nie jest przypadek. Gdy dwóch z nich wróciło, obserwowałam ich, zachowywali się spokojnie. Wciąż nie wracał ten, który wyszedł jako pierwszy. I nagle dostałam sygnał od nauczyciela dyżurnego, że w toalecie jest uczeń, który źle się czuje, siedzi w kucki na podłodze, jest słaby, zwraca, nie może ustać na nogach. Dlatego ważna była szybka pomoc medyczna, stąd telefon do pogotowia. Wezwałam też opiekuna prawnego chłopca. A policja - wiedziałam, że coś niedobrego się dzieje i że ważna jest szybka reakcja, że być może jakieś dopalacze wchodzą w grę, więc na gorąco trzeba ustalić, skąd się to wzięło, od kogo. Policja także szybko zareagowała. Szybko udało się ustalić, od kogo uczeń dostał te środki. Ten, który ich udzielił, to jeden z tych, którzy wyszli z klasy, miał też te środki przy sobie.

To pierwszy taki przypadek w szkole?

Od kilku lat nie mieliśmy podobnej sytuacji. O zagrożeniu dopalaczami wiele się słyszy i mówi. Prowadzimy akcję profilaktyczną pod hasłem „Bezpieczna szkoła”, w ramach akcji organizujemy pogadanki, były też spotkania dla rodziców. Od dawna byliśmy bardzo wyczuleni na ten temat, zwłaszcza że do nauczycieli docierały różne sygnały na temat dopalaczy. Nikt nikogo - tak jak stało się teraz - nie złapał do tej pory za rękę.

Jak szkoła radzi sobie z tym problemem - wiadomo, że dopalacze są łatwo dostępne.

Rozmawiamy z uczniami, organizujemy spotkania ze specjalistami, terapeutami. Współpracujemy z policją. Robimy to od kilku lat. Przez te lata było spokojnie, a teraz temat wrócił. To był incydent. Stało się. Trzeba dalej robić swoje i pracować z młodzieżą. Na pewno w ramach godziny wychowawczej trzeba obowiązkowo wprowadzić ten temat. Pomocne tu też będą materiały publikowane w „Głosie” w związku z prowadzoną przez was akcją walki z dopalaczami.

A co z uczniami, którzy zostali zatrzymani?

Szczególnej opieki wymaga cała klasa, do której chodzą ci uczniowie, zarówno zatrzymany, jak i ten, który przyjął dopalacze. Potrzebują współpracy ze specjalistą.

Czy uczeń, który udzielił środków, zostanie wyrzucony ze szkoły?

To nie jest rozwiązanie problemu. Na pewno musimy dokładnie zbadać sprawę, porozmawiać z policją, na ile sprawa jest rozwojowa i wchodzi w grę szersze działanie z jego strony. Nie można, ot tak, po prostu wyrzucić ucznia z dnia na dzień. Ale też nie wykluczam przeniesienia go do innej placówki.

A uczeń, który sięgnął po dopalacze?

On nie zostanie usunięty ze szkoły, wręcz przeciwnie, ten chłopak wymaga teraz szczególnej opieki i pomocy, kontaktu ze specjalistą, z psychologiem. To jest ofiara w kontekście tego zdarzenia.

Czytaj też >>> Stop Dopalaczom - serwis gk24.pl

Nasza akcja Dopalacze to straszny syf! Trucizna! 800 razy mocniejsza niż marihuana. Zażycie tego to praktycznie samobójstwo... - to zaledwie dwa zdania zaczerpnięte z komiksu pt. „Mocarz”.

Komiks został opracowany i przygotowany przez naszego grafika Wojciecha Stefańca we współpracy z Krzysztofem Kraszewskim, Janisem Chrisidisem i Teresą Maksimowicz.

Wydawnictwo pojawi się wkrótce, bo już po świętach, na rynku.

Trafi do wielu z Państwa razem z „Głosem”. Komiks będzie też rozpowszechniany przez przedstawicieli sanepidu w szkołach w naszym regionie. Nie jest to obszerna publikacja. Do tego to przede wszystkim ilustracje opatrzone dialogami. Na przeczytanie komiksu wystarczy wam kilka minut, może co najwyżej 10. Ale naprawdę warto, by zatrzymać się na chwilę i uświadomić sobie, jak poważnym problemem są dopalacze.

Wielu z Państwa być może sporo już słyszało o działaniu dopalaczy, o tym, jakie straszliwe spustoszenie wywołują w organizmie, że często doprowadzają do śmierci. Nie szkodzi, ten materiał i tak wart jest tego, by się z nim zapoznać, by podsunąć go swoim dzieciom.

Praca powstała w ramach akcji „Głosu” STOP DOPALACZOM. Wsparły ją samorządy - mecenasami akcji są prezydent Koszalina Piotr Jedliński oraz prezydent Słupska Robert Biedroń.

Partnerzy akcji „Głosu” to UM Lębork, UM Miastko oraz powiat słupski.
STOP DOPALACZOM - akcja społeczna. „Głos” razem z partnerami - samorządami z Pomorza organizuje akcję „Stop dopalaczom”. Powiemy wam, czym są te specyfiki, co może się w nich znajdować, jakie efekty mogą wywoływać i do czego może prowadzić ich zażywanie. Oraz oczywiście, jak się przed nimi uchronić i jak ratować tego, który je wziął.

Zobacz nasz serwis specjalny STOP DOPALACZOM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dopalacze - gorący temat - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński