Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doniczki z fusów od kawy. Innowacyjny pomysł szczecińskiego licealisty

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Patrik Domenico Fassero Gamba
Patrik Domenico Fassero Gamba Mat. prasowe
17-latek ze Szczecina wymyślił jak z fusów po kawie otrzymać biodegradowalny kompozyt polimerowy, z którego można produkować doniczki czy taśmy nasienne.

Patrik Domenico Fassero Gamba z Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej walczy w konkursie Explory. To największe wydarzenie naukowe w Polsce. To okazja do poznania najlepszych innowacyjnych projektów badawczych przygotowanych przez młode talenty w ramach finału Konkursu Explory, ale także spotkania młodzieży z naukowcami w ramach Festiwalu Nauki i Technologii Explory.

Uczeń ze Szczecina jest jednym z 33. uczestników prezentujących swoje projekty naukowe. W swoim projekcie przedstawił metodę otrzymania kompozytu biodegradowalnego w postaci folii skrobiowej z wykorzystaniem zużytych fusów kawy, które stanowią materiał odpadowy. Zaproponował również wykorzystanie otrzymanego biokompozytu do produkcji ekologicznych doniczek jednorazowych. Doniczki takie umieszczone w glebie ulegają degradacji, a zawarte w nich fusy od kawy stanowią naturalny nawóz dla rośliny. Wykorzystanie odpadów do otrzymania biokompozytu na bazie polimeru naturalnego, który potencjalnie można częściowo zastąpić tworzywa nie biodegradowalne, stanowi rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.

- Jestem z pochodzenia Włochem i kiedy kilka la temu moi rodzice otworzyli w centrum Szczecina restaurację, pojawiła się moja wizja wykorzystania fusów do kawy - mówi Patrik. - Stworzyłem produkt polimerowy, który w 30. procentach jest oparty na fusach od kawy, a reszta to jest skrobia i w małym procencie glicerol. Ten produkt wykorzystałem do stworzenia doniczki, która jest w 100 proc. naturalna i biodegradowalna. Doniczka pełni też funkcję nawozu. To moje zastosowanie, ale zastosowań może być wiele.

W opracowaniu projektu pomogli mu nauczycielka chemii Aleksandra Borzyszkowska-Ledwig i dr hab. inż. Katarzyna Wilpiszewska z ZUT w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński