DOM Z GLINY Zdrowe rozwiązanie w budownictwie powszechnym

Artykuł sponsorowany
Bloczki gliniane zamiast promieniotwórczej cegły, naturalna farba kazeinowa w miejsce powszechnej emulsji emitującej formaldehydy.
DOM Z GLINY Zdrowe rozwiązanie w budownictwie powszechnym

Dlaczego glina?
Budowa domu dla większości rodzin, to inwestycja życia. O ile kupno mieszkania nie daje możliwości wyboru materiałów i stosowanego budulca, o tyle budowa własnego domu – jako bardziej komfortowe rozwiązanie – niesie za sobą szczersze spektrum możliwych rozwiązań. Wobec decyzji, warto przeanalizować zasadność stosowanych materiałów, biorąc pod uwagę nie tylko trwałość i estetykę, ale również, w połączeniu z tym - wpływ na zdrowie. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie każdy najpowszechniej stosowany produkt jest najlepszy. Trzeba również uświadomić sobie, że otaczamy się materiałami budowlanymi, które emitują szkodliwe związki do wnętrza budynku. Wpływają one na mikroklimat i w efekcie powodują alergie, nawracające choroby układu oddechowego, a nawet nowotwory. Często w takich budynkach dochodzi do przesuszenia błon śluzowych gardła i w konsekwencji do zwiększonej podatności na choroby układu oddechowego oraz wszelkiego rodzaju infekcje. Organizacja Zdrowia wyodrębniła schorzenia spowodowane emisją szkodliwych związków z materiałów budowlanych, jako tzw. Building Related Illness – Zespół Chorego Budynku.

W obliczu powyższych zagrożeń rozsądnym wyjściem, jest wybór takich materiałów i takiego budulca, który całkowicie eliminuje ryzyko powstania związanych z tym chorób. Rozwiązaniem jest budowa domu łączącego wysoką wydajność energetyczną, pozytywny wpływ na zdrowie oraz wysoką trwałość budynku. Efektywna realizacja jest możliwa dzięki wykorzystaniu 30-letniego dorobku naukowego Wydziału Architektury Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Polega ona na połączeniu techniki budownictwa szkieletowego wypełnionego gliną niewypalaną z nowoczesnymi systemami dociepleń.

Sposób budowy Ekologicznego domu
Konstrukcję budowli stanowi szkielet drewniany (najwyższej klasy skandynawskie drewno suszone komorowo, czterostronnie strugane). Szkielet wypełnia się gliną niewypalaną (w formie bloczków, lub zwartej, czystej gliny ubijanej w szalunku). Izolację termiczną ściany zapewnia fasadowa, twarda wełna mineralna lub drzewna, pokryta tynkiem cienkowarstwowym. Od wewnątrz, ściany pokryte są tynkiem glinianym.

Zarówno monolit gliniany o dużej masie jak i tynki, doskonale akumulują ciepło. W tej sytuacji zasadne jest stosowanie płaszczyznowego wodnego ogrzewania ściennego. Zapewnia ono tanią eksploatację, nie podnosi kurzu i alergenów oraz gwarantuje korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach.

Zastosowanie 15 cm warstwy ocieplenia w postaci wełny mineralnej pozwala osiągnąć niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie U = 0,22 W/m2K. Ułożenie ocieplenia od zewnątrz gwarantuje, że mur zawsze pozostaje poza strefą przemarzania. Wełna mineralna zabezpieczona jest cienkowarstwowym tynkiem silikatowym. Zarówno wełna mineralna, jak i tynk silikatowy pozwalają na wydostanie się pary wodnej z wnętrza przegrody, zabezpieczając ją jednocześnie przed pochłanianiem wilgoci.

Bez pleśni i grzybów
Ściany od wewnątrz pokryte są tynkiem glinianym, gwarantującym najwyższą paroprzepuszczalność. Takie rozwiązanie umożliwia regulację poziomu zawilgocenia i zapewnia utrzymanie wnętrza na poziomie 50-60% wilgotności – czyli na optymalnym poziomie dla człowieka. Tynki gliniane uniemożliwiają rozwój pleśni i grzybów. W celu nadania powierzchni żądanego koloru, maluje się je ekologicznymi farbami (kazeinowa lub gliniana), które można dowolnie barwić naturalnymi pigmentami. Powszechnie dostępne farby na półkach sklepowych emitują cząsteczki formaldehydu, które bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Warto więc sięgnąć po naturalne odpowiedniki.

Wszystkie materiały użyte do budowy domu w opisywanej technologii nie mają w składzie szkodliwych syntetyków. Dodatkowym atutem bloczków glinianych jest zdolność oddawania wilgoci w czasie krótszym niż jakikolwiek inny materiał budowlany. Zapewnia to dodatkową ochronę wnętrza przed zawilgoceniem, co jest szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej. Niska wilgotność właściwa gliny zabezpiecza drewniane elementy konstrukcji przed korozją biologiczną oraz szkodnikami drewna.

Wpływ na zdrowie
Glina jest materiałem budowlanym, który posiada właściwości wpływające pozytywnie na zdrowie. Udowodniono, że wilgotność wewnątrz pomieszczeń, których ściany wykonano z gliny jest przez cały czas utrzymywana na optymalnym dla człowieka poziomie. Co to oznacza dla naszego zdrowia:

  • ZAPOBIEGANIE PRZEZIĘBIENIOM . Jedną z głównych przyczyn przeziębień jest nadmierne wysychanie błony śluzowej. Utrzymywanie właściwej wilgotności wewnątrz pomieszczeń zapobiega temu zjawisku.
  • REDUKCJA KURZU. Odpowiednio wysoka wilgotność zmniejsza zawartość drobnych cząstek kurzu w powietrzu.
  • WIĄZANIE SZKODLIWYCH SUBSTANCJI. Zdolność absorpcji obcych substancji przez minerały iłu (stanowiącego główny składnik gliny) jest od dawna wykorzystywane w przemyśle.
  • WŁAŚCIWOŚCI ANTYALERGICZNE. Odpowiednia wilgotność i mała ilość kurzu oraz zanieczyszczeń w powietrzu, a także brak pleśni i grzybów w przegrodach sprawia, że domy gliniane są w dużo większym stopniu od murowanych pozbawione alergenów.
  • ZMNIEJSZENIE DOKUCZLIWYCH DOLEGLIWOŚCI U ASTMATYKÓW. Te same właściwości wpływają zbawiennie na samopoczucie astmatyków, gwarantując zmniejszenie nasilenia objawów tej dokuczliwej choroby.
  • REDUKCJA PRZYKRYCH ZAPACHÓW.
  • ELIMINACJA MOŻLIWOŚCI ROZWOJU PLEŚNI ORAZ GRZYBÓW. Cegły z gliny niewypalanej osiągają maksymalny poziom zawilgocenia na poziomie 6-7%. Grzyby potrzebują podłoża o minimum 20-sto procentowej wilgotności.

Glina akumuluje ciepło zimą i zapewnia chłód latem, chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym (generowanym m.in. przez sieci komórkowe), jest niepalna oraz posiada wysoką izolacyjność akustyczną.

Ekologiczny dom jest ciepły, niepalny, bardzo trwały i co ważne – szczególnie w obecnych czasach - ZDROWY.

Zapraszamy do kontaktu
DOMB Budownictwo Ekologiczne http://domb.pl/

Dodaj ogłoszenie