MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dom w Wirowie, czyli nowoczesność kryta drewnem i łupkiem. Zobacz wyjątkowy dom jednorodzinny zintegrowany z okoliczną przyrodą

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wizualizacja Domu w Wirowie. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Wizualizacja Domu w Wirowie. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. materiały prasowe OKK! PR, wizualizacje: Justyna Błasiak
Dom w Wirowie to projekt niezwykłego domu jednorodzinnego od pracowni maxberg. Budynek wyróżniają nie tylko naturalne materiały – elewacja z drewna i łupkowy dach – ale też ciekawa bryła oraz zintegrowanie bryły z okoliczną przyrodą. Zobacz, jak prezentuje się nowoczesny dom na pojezierzu otwarty na las.

Spis treści

Dom w Wirowie, czyli dwie „stodoły” otwarte na okoliczną przyrodę

Dom w Wirowie to ciekawy dom jednorodzinny od pracowni maxberg, którą kieruje Karol Nieradka, prezes szczecińskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Pracownia ta ma na koncie liczne nagrody branżowe oraz wiele ciekawych projektów budynków, w tym m.in. opisywane przez nas:

Teraz do tej listy dołączył Dom w Wirowie – nowoczesny dom jednorodzinny pokryty naturalnymi materiałami i zaprojektowany z myślą o integracji z krajobrazem Pojezierza Zachodniopomorskiego, gdzie właśnie powstaje.

Zobacz, jak prezentuje się Dom w Wirowie!

Wizualizacja Domu w Wirowie.
Wizualizacja Domu w Wirowie. materiały prasowe OKK! PR, wizualizacje: Justyna Błasiak

Dom w Wirowie to budynek ruralny, wiejski, który przylegając bezpośrednio do lasu, staje się częścią dzikiej, otwartej przyrody. (…) Jego koncepcja architektoniczna w pełni wpisuje się w krajobraz pojezierza i malowniczej lokalizacji – czytamy w opisie projektu przygotowanym przez pracownię maxberg.

W dalszej części artykułu omawiamy dokładniej projekt oraz zastosowane rozwiązania, a w galerii prezentujemy wizualizacje powstającego obiektu, budowanego przez spółkę Nowa Norma.

Zobacz więcej zdjęć Domu w Wirowie:

350-metrowy dom jednorodzinny otwarty na las i ogród. Co kryje w środku?

Dom w Wirowie powstaje na obszarze Pojezierza Zachodniopomorskiego – malowniczej okolicy pełnej jezior i lasów. Dla inwestora oraz archtektów ważne było zatem, żeby budynek wpisywał się w otoczenie, rozumiane zarówno jako natura, jak i pobliskie zabudowania. Efektem pracy ekspertów był ciekawy budynek przypominający kształtem dwie połączone stodoły.

Duża powierzchnia użytkowa rozłożona w parterowym budynku oraz tradycyjna zabudowa okolicznych domów zmusiła do rozczłonkowania bryły na dwie połączone ze sobą „stodoły”. Dom otwiera się na las od północy i duży ogród od strony południowej – podaje strona pracowni maxberg.

Powstający na indywidualne zamówienie Dom w Wirowie ma powierzchnię 350 m kw. i jest parterowym domem jednorodzinnym z garażem i częścią biurową. Przylegający bezpośrednio do lasu obiekt składa się z kilku połączonych brył: dwóch „stodół” oraz łącznika między nimi. Pozwoliło to utworzyć wyraźnie oddzielone części domu: strefę dzienną, strefę wypoczynku oraz przestrzeń do pracy. Część biurową (dla pani domu) zaprojektowano jako zewnętrzą, połączoną z główną bryłą budynku jedynie dachem.

Jak Dom w Wirowie łączy nowoczesność z naturą? Kluczem są użyte materiały

Tym, co zdaniem twórców najmocniej integruje Dom w Wirowie z otaczającą przyrodą, są naturalne materiały użyte na elewacji i dachu. Murowany budynek przykryty jest bowiem dachem łupkowym, a na elewacji zastosowano drewno. Wyzwanie dla budujących stanowi zwłaszcza dach, mający powierzchnię aż 500 m kw. i wymagający fachowej wiedzy.

– Na rynku jest niewiele ekip, które posiadają wiedzę specjalistyczną i dysponują właściwym know-how, żeby ten detal architektoniczny, który jest sercem nowego budownictwa premium, uczynić autentycznym. Zazwyczaj wynika to z braku wiedzy wykonawcy na temat łupka właśnie, czy elewacji z drewna, które nie jest płaską elewacją z przykręconych deszczułek drewnianych, tylko pewną grą światłocienia wynikającą z różnych rozmiarów tego materiału. My, jako Nowa Norma, tego typu domów i inwestycji wymagających specjalizacji zrobiliśmy dużo – tłumaczy architekt i inżynier Gaweł Biedunkiewicz, Chief Executive w Nowej Normie.

Mimo skomplikowanej budowy i niestandardowych materiałów, cały Dom w Wirowie powstanie w zaledwie 1,5 roku – planowane jest zakończenie prac w 2023 r.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dom w Wirowie, czyli nowoczesność kryta drewnem i łupkiem. Zobacz wyjątkowy dom jednorodzinny zintegrowany z okoliczną przyrodą - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński