MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dom Szwajcarski od BXB studio. Zobacz ciekawy budynek łączący mieszkania, przestrzeń biurową i komercyjną

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dom Szwajcarski od BXB Studio w Unterschächen. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Dom Szwajcarski od BXB Studio w Unterschächen. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. materiały prasowe BXB studio
Dom Szwajcarski to budynek, który jest jednocześnie mieszkalny, komercyjny, biurowy i turystyczny – a do tego ekologiczny i inspirowany lokalną architekturą. Zobacz ciekawy projekt od nagradzanej pracowni BXB studio i sprawdź, co imponująca budowla kryje w środku.

Spis treści

Dom Szwajcarski od BXB studio. Nagradzana pracownia tym razem działa w Szwajcarii

Prowadzona przez Bogusława Barnasia pracownia BXB studio zaprezentowała kolejny ciekawy projekt. Dom Szwajcarski, zgodnie z nazwą, jest zlokalizowany w Szwajcarii, a konkretnie w urokliwym Unterschächen. Warto dodać, że nie jest to pierwszy budynek studia w tym kraju – BXB studio ma już na koncie przekształcenie dwóch szwajcarskich budynków pasterskich w mieszkalne.

– Dom Szwajcarski to projekt, w którym zastosowaliśmy bardzo racjonalnie technologie budowlane adekwatne do lokalizacji, zgodne z charakterem miejsca, lokalnym klimatem i wielowiekową tradycją. Owa zgodność, o którą zabiegaliśmy w procesie projektowym przełożyła się na wykreowanie zrównoważonego, ekologicznego, dobrze starzejącego się i funkcjonalnego budynku wrośniętego w naturalny krajobraz – zachwalają najnowszy projekt jego twórcy.

Zobacz, jak prezentuje się Dom Szwajcarski od zewnątrz i od środka!

Tym, co już na pierwszy rzut oka wyróżnia Dom Szwajcarski, jest nie tylko ciekawa bryła, ale i wielofunkcyjność budynku. Mieszczą się tu zarówno dwa dwupoziomowe mieszkania, jak i przestrzeń coworkingowa, mikroapartamenty, lokal usługowy, a nawet... przystanek autobusowy, nad którym budynek tworzy rodzaj dachu. Dodatkowo przez budynek można dostać się na położony wyżej szlak turystyczny.

– Dom Szwajcarski to wielofunkcyjny budynek, który mieści przestrzeń komercyjną, mieszkaniową, turystyczną i biurową. Zlokalizowany w samym centrum Unterschachen w Szwajcarii nawiązuje do najlepszych tradycji budowlanych – zachwalają twórcy. – Swoją strukturą tworzy użytkową przestrzeń społeczną w skali krajobrazowej i urbanistycznej; formuje zadaszony przystanek autobusowy, szlak górski oraz zewnętrzne tarasy i place miejskie.

Przypomnijmy, że BXB studio ma już na koncie tak ciekawe projekty jak:

Jak Dom Szwajcarski nawiązuje do tradycyjnej architektury i jak nowocześnie ją przetwarza?

Wielofunkcyjny Dom Szwajcarski zaprojektowano tak, żeby – mimo wysokości sięgającej szóstego piętra – nie potrzebował windy. Poszczególne poziomy budynku są bowiem dostępne z poziomu ulicy, położonego wyżej miejskiego tarasu oraz biegnącego najwyżej szlaku turystycznego, wiodącego do zabytkowego kościółka. Jednocześnie dzięki przemyślanemu rozplanowaniu pomieszczeń jego poszczególne funkcje nie mieszają się.

– Tworzymy tym samym nowe połączenie centrum miasteczka, przystanku autobusowego i zabytkowego kościółka zlokalizowanego powyżej Domu Szwajcarskiego – czytamy w opisie budynku.

Jedną z cech wyróżniających BXB studio jest silne inspirowanie się lokalną zabudową tradycyjną, a także okolicznym krajobrazem. Budynki pracowni mają nie tylko oferować piękne widoki, ale i wtapiać się w otoczenie – nie tak, by zniknąć, ale by harmonijnie z nim współgrać. W przypadku Domu Szwajcarskiego ta inspiracja jest szczególnie wyraźnie widoczna, na co zwracają uwagę sami architekci.

– Dom Szwajcarski jest współczesną interpretacją tradycyjnej zabudowy regionalnej, tzw. Gotthard House, która składała się z trzech podstawowych warstw – wskazują twórcy.

Jak czytamy w opisie projektu, w Gotthard House trzy wspomniane warstwy to kamienna baza, osadzona na niej drewniana konstrukcja zrębowa oraz dach łupkowy na drewnianej więźbie. W interpretacji BXB studio każdy z tych poziomów zyskał nowy, ciekawy wyraz oraz odrębne funkcje:

  • najniższy, betonowy poziom budynku, mieszczący przystanek autobusowy, lokal usługowy i pomieszczenia techniczne, to „kamienna baza”,
  • środkowy poziom, mieszczący dwa dwupoziomowe mieszkania, to drewniany środek tradycyjnej budowli, tu zrealizowany w technologii drewna klejonego CLT,
  • najwyższy, szkieletowy poziom, na którym znajdują się cztery mikroapartamenty na wynajem oraz dwupiętrowa przestrzeń biurowa, to „dach na drewnianej więźbie”.

Dodatkowym plusem Domu Szwajcarskiego są zastosowane w nim liczne rozwiązania ekologiczne. Warto wspomnieć choćby o pompie ciepła, zbiorniku na deszczówkę i rozplanowaniu przeszkleń tak, by zmaksymalizować wykorzystanie naturalnego światła.

– Dom Szwajcarski to budynek ekologiczny, który redukuje do minimum zużycie energii i eksploatację zasobów – podkreślają z dumą autorzy projektu.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dom Szwajcarski od BXB studio. Zobacz ciekawy budynek łączący mieszkania, przestrzeń biurową i komercyjną - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński