MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dom Kultury "Krzemień" w Szczecinie zaprasza mieszkańców. Każdy, kto tu wejdzie, jest osobowością

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Dom Kultury "Krzemień" w Szczecinie.
Dom Kultury "Krzemień" w Szczecinie. Andrzej Szkocki
We wrześniu zostanie uroczyście otwarty Dom Kultury "Krzemień" w szczecińskich Podjuchach. Trwają prace nad programem dla wszystkich, którzy zechcą odwiedzić to miejsce.

Dom Kultury "Krzemień" stoi niemal w samym sercu Podjuch przy ul. Krzemiennej. Wybudowany od podstaw jako zupełnie nowy ośrodek kulturalny w mieście. Mieszkańcy walczyli o niego przez kilkanaście lat i w końcu udało się. Dzisiaj mogą podziwiać budynek z dużym placem przed wejściem i zielenią wokół. We wszystkich tych przestrzeniach będą się odbywać różne wydarzenia kulturalne.

Wewnątrz dominują szare, surowe ściany i jasne drewno oraz dużo szkła. W końcu to kultura będzie tu odgrywać główną rolę i nic nie powinno jej przyćmiewać.

- Dom Kultury jest często pierwszym kontaktem młodych osób z kulturą i sztuką dlatego prowadzenie edukacji kulturalnej jest bardzo ważne i bardzo mi zależy, żeby tej edukacji było bardzo dużo - mówi Michał Giełzak, dyrektor DK Krzemień. - Ale nie będziemy się skupiać wyłącznie na młodych, bo dom kultury jest po to, żeby zapewnić ofertę kulturalną osobom w różnym wieku, od młodzieży, przez studentów aż po seniorów. Chcę także zadbać o osoby, które pracują, mają rodziny, dzieci, zobowiązania. Oni też potrzebują odpowiedniej oferty i też powinni ją u nas znaleźć.

ZOBACZ TEŻ:

Dom Kultury "Krzemień" w Szczecinie

Dom Kultury "Krzemień" w Szczecinie od środka. Zobacz zdjęci...

Dla tych wszystkich osób powstała kameralna scena z widownią na 200 miejsc. Część widowni, która znajduje się z tyłu, ma wysuwane siedzenia, a z przodu można ustawiać krzesła. Można będzie też możliwość organizowania koncertów, podczas których widownia stoi. W tej sali możliwe będą koncerty, spektakle teatralne, a nawet seanse filmowe, ponieważ w planach jest montaż wysuwanego ekranu. Sala jeszcze nie jest w pełni wyposażona we wszystkie elementy techniczne, wszystko się dzieje na bieżąco.

- Myślę, że ta sala jest potrzebna nie tylko nam, ale też wielu organizatorom wydarzeń artystycznych, bo brakuje w mieście takich sal - mówi Michał Giełzak. - Dlatego będziemy otwarci na współpracę z innymi.

W Krzemieniu będą też sale taneczne, plastyczne, multimedialne.

- Krzemień będzie miał w ofercie różne działania muzyczne, instrumentalne, wokalne. Chcę aby powstał tu chór rozrywkowy, będziemy też udostępniać jedną z sal zespołom muzycznym na próby - mówi Michał Giełzak. - Zależy mi na tym, żeby uczestnicy różnych grup łączyli się w zespoły i tworzyli wspólne projekty. Na przykład uczestnicy warsztatów plastycznych mogą robić scenografię do przestawień grupy teatralnej, a inne grupy choreografię czy muzykę. W sali tanecznej będą się odbywać zajęcia z różnych popularnych form tanecznych, ale też tych bardziej tradycyjnych. A w pracowni multimedialnej uczestnicy będą tworzyć własne vlogi, podcasty, które będą mogły również służyć promocji domu kultury.

Dostępna będzie także sala konferencyjna na różne spotkania, a także kawiarnia, do które będzie można wejść bezpośrednio z zewnątrz, jeśli dom kultury akurat będzie zamknięty. Wtedy kawiarnię będzie można oddzielić specjalnym przezroczystym parawanem, a przy ładnej pogodzie wystawić stoliki na zewnątrz. Część wydarzeń również może się odbywać na zewnątrz, ponieważ wokół budynku jest spora przestrzeń zielona sąsiadująca z parkiem.

ZOBACZ TEŻ:

GRID Architekci sp. z o.o. zaproponowała projekt, który spełnia oczekiwania mieszkańców Podjuch i nie ingeruje zbytnio w przestrzeń zieloną, która znajduje sie w pobliżu

Kulturalne serce Podjuch. Zobacz projekt [wideo, zdjęcia]

W tej chwili trwają rozmowy z instruktorami poszczególnych warsztatów.

- Wychodzę z założenia, że każda osoba wchodząca do naszego domu kultury to jest osobowość, która robi wszystko po to, żeby opowiedzieć swoją własną historię. To jest bardzo intymny proces - mówi Michał Giełzak. - Dlatego zależy mi na tym, żeby pracujący z takimi osobami mieli dużą wrażliwość na drugiego człowieka, żeby potrafili dotrzeć do drugiego człowieka i przekazać wiedzę oraz wesprzeć ich talent.

DK Krzemień oficjalnie otworzy się we wrześniu. Cały czas trwają pracy nad specjalnym programem artystycznym. Od października mają ruszyć wszystkie pracownie. Jesienią też DK Krzemień wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dąbiu zorganizuje Dąbskie Wieczory Filmowe. W tym roku tylko w salach kinowych, ale tradycyjnie z ciekawymi gośćmi.

Z Domu Kultury Krzemień będą korzystać nie tylko mieszkańcy Podjuch, ale też Klucza, Żydowiec, Zdrojów. Mile widziani będą mieszkańcy lewobrzeża.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński