Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie na pomoc niepełnosprawnym i ich opiekunom. Lokalne samorządy zrealizują dwa programy socjalne

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
17,8 miliona złotych trafiło łącznie do wszystkich samorządów z województwa zachodniopomorskiego
17,8 miliona złotych trafiło łącznie do wszystkich samorządów z województwa zachodniopomorskiego Facebook Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
Kilkadziesiąt zachodniopomorskich samorządów odebrało we wtorek umowy na dofinansowanie programów „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”. Łączna kwota rządowego wsparcia to prawie 18 milionów złotych.

- Często jest mowa o infrastrukturalnych inwestycjach, ale aplikacja do tych dwóch programów pokazuje, że państwu zależy też na tym, co nie jest tak widoczne i spektakularne - mówił do zgormadzonych samorządowców wojewoda Zbigniewa Bogucki.

Środki przekazane na realizację obu programów pochodzą z budżetu państwa, ale za ich realizację będą odpowiadać już poszczególne samorządy. Ponad pięćdziesiąt zgłosiło się po wsparcie finansowe na program "Opieka wytchnieniowa", a sześćdziesiąt dwa skorzystają z dofinansowania na asystenta osoby niepełnosprawnej. Choć z roku na rok aplikacji jest coraz więcej, ta liczba wciąż nie zadowala lokalnego przedstawiciela rządu.

- Nawet połowa samorządów się nie zaangażowała, a to dla mnie niezrozumiałe. Czy tam nie ma osób niepełnosprawnych potrzebujących pomocy? - pytał wojewoda.

17,8 miliona złotych trafiło łącznie do wszystkich samorządów z województwa, z czego ponad 13 milionów na program "Asystent osoby niepełnosprawnej". Największe i porównywalne wsparcie otrzymały Szczecin i Koszalin.

Co oferują oba programy?

Oba programy funkcjonują od 2019 roku. "Asystent osoby niepełnosprawnej", to forma ogólnodostępnego wsparcia dla jego uczestników. Asystent wspomaga osobę niepełnosprawną w jej codziennym funkcjonowaniu. Program "Opieka wytchnieniowa" skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących codzienną opiekę nad osobą niepełnosprawną.

- Często jest tak, że muszą być ze swoimi bliskimi przez całą dobę. To jest ten moment, kiedy mogą tak naprawdę na chwilę odpocząć i nabrać energii, żeby wrócić później do bardzo ciężkiej pracy, bo nie ma wątpliwości, że to olbrzymie wyzwanie - mówił Zbigniew Bogucki.

Dzięki skorzystaniu z opieki wytchnieniowej, prawni opiekunowie mają też czas na załatwienie własnych spraw urzędowych, zawodowych czy osobistych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński