MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie do niani – jak je uzyskać i ile ono wynosi? Zobacz, jakich formalności trzeba dopilnować zatrudniając opiekunkę do dziecka?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Dofinansowanie do zatrudnienia niani rodzice i prawni opiekunowie mogą uzyskać już od kilku lat. Jeśli podpiszą z nią tzw. umowę uaktywniającą, składki zdrowotne i społeczne będzie za nich płacić państwo.
Dofinansowanie do zatrudnienia niani rodzice i prawni opiekunowie mogą uzyskać już od kilku lat. Jeśli podpiszą z nią tzw. umowę uaktywniającą, składki zdrowotne i społeczne będzie za nich płacić państwo. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Dofinansowanie do niani to pomoc dla rodziców najmłodszych dzieci, którzy z pewnych powodów nie mogą lub nie chcą posłać malucha do placówki publicznej. Aby je uzyskać, trzeba spełnić określone warunki i podpisać tzw. umowę uaktywniającą z opiekunką. Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie niani, ile ono wynosi oraz komu przysługuje.

Rodzice, którzy chcą zapewnić opiekę dzieciom podczas ich pobytu w pracy, mogą postarać się o żłobek lub zatrudnić nianię. Koszty związane z opiekunką są znacznie wyższe niż opłaty w placówkach publicznych, dlatego istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania do niani. Warunkiem koniecznym jest jednak podpisanie umowy uaktywniającej, a dziecko nie może przekroczyć określonego wieku.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na nianię?

Rodzice, opiekunowie prawni lub osoby, które sprawują opiekę nad dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, które przeznaczone będzie na zatrudnienie niani w następujących przypadkach:

 • kiedy ich dziecko ma od 20 tygodni do 3 lat,
 • do ukończenia przez dziecko 4 lat, ale tylko wtedy, kiedy przedszkole nie dysponuje odpowiednią liczbą miejsc i maluch z tego powodu do niego się nie dostał,
 • nie są na urlopie macierzyńskim, ojcowskim albo wychowawczym,
 • nie tworzą zawodowej rodziny zastępczej,
 • pracują na umowę o pracę lub zlecenie,
 • prowadzą działalność gospodarczą, rolniczą lub pozarolniczą,
 • zatrudnią nianię, podpiszą z nią umowę uaktywniającą oraz zgłoszą to do ZUS-u.

Rodzice niezależnie od swojej sytuacji życiowej mogą skorzystać z takiego dofinansowania pod warunkiem, że dziecko nie uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z dziennego opiekuna.

Umowa uaktywniająca dla niani

W celu uzyskania wsparcia finansowego z budżetu państwa należy zawrzeć z nianią umowę uaktywniającą w formie pisemnej. Umowa ta musi określać:

 • strony umowy,
 • cel i przedmiot umowy,
 • czas i miejsce sprawowania opieki,
 • liczbę dzieci powierzonych opiece,
 • obowiązki niani,
 • wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty,
 • czas, na jaki umowa została zawarta,
 • warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy,
 • oraz dane i informacje o niani potrzebne do zgłoszenia jej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto może zostać opiekunką i czy można zatrudnić babcię jako nianię?

W celu uzyskania dofinansowania do niani należy zatrudnić odpowiednią osobę. W przepisach jest określone, że musi to być pełnoletni człowiek, niebędący rodzicem lub opiekunem dziecka, który wykona badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych i dostanie orzeczenie o braku przeciwwskazań do tej pracy. Zgodnie z tymi kryteriami, nianią może zostać babcia lub dziadek, ciocia lub wujek, kuzynka lub osoba spoza rodziny. Od niani nie jest wymagane wykształcenie w tym kierunku, ani doświadczenie.

Ile wynosi dofinansowanie do niani?

Wszystko jest uzależnione od wynagrodzenia minimalnego ustalonego przez państwo. W tym roku wynosi ono 3010 zł. ZUS opłaca za opiekunkę składkę emerytalną, rentową, wypadkową i zdrowotną od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia. Maksymalną kwotę, jaką można uzyskać to 1505 zł.

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dofinansowanie do niani – jak je uzyskać i ile ono wynosi? Zobacz, jakich formalności trzeba dopilnować zatrudniając opiekunkę do dziecka? - Strona Kobiet

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński