Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe karetki ruszają do nadmorskich miejscowości. Lato to więcej pracy dla pogotowia

Anna Folkman
Anna Folkman
Od soboty w Świnoujściu do pacjentów wyjeżdża już dodatkowa karetka z zespołem ratownictwa medycznego. Kolejne sezonowe ambulanse pojawią się na wybrzeżu pod koniec czerwca.

W 42 miejscowościach Pomorza Zachodniego czuwają przez całą dobę 82 zespoły ratownictwa medycznego (66 zespołów podstawowych i 16 zespołów specjalistycznych). To w sumie 180 ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy każdego dnia i nocy.

- W sezonie letnim w naszym województwie jest ich jeszcze więcej - wszystko dlatego, że późną wiosną i latem więcej osób przebywa w naszym regionie. Konieczne są więc dodatkowe karetki i zespoły ratowników, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów - mówi Paulina Targaszewska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.- W sezonie letnim na wybrzeżu pojawi się w sumie 7 dodatkowych ambulansów z ratownikami.

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy? Ta wiedza może uratować życie! [QUIZ]

W Świnoujściu od 1. czerwca do 30. września oprócz karetki sezonowej w mieście funkcjonują też 2 zespoły całoroczne. W Międzyzdrojach od 24. czerwca do końca sierpnia, oprócz karetki sezonowej także będą tu cały czas 2 zespoły całoroczne. Darłowo do całorocznego zespołu otrzyma jeszcze jeden ambulans sezonowy.

Ugryzienie przez domowego żółwia, połknięta zawleczka od puszki z piwem, drapiące palce, egzorcyzmy... - oto najdziwniejsza zgłoszenia, które w Szczecinie odebrali pracownicy pogotowia. A kiedy należy wzywać pogotowie? Zobacz szczegóły!Pogotowie powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. - Niestety wielu mieszkańców naszego regionu wciąż dzwoni pod numery alarmowe prosząc o interwencje w sprawach błahych lub takich, w których pomoc powinni uzyskać np. u lekarza rodzinnego lub stomatologa – informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.Pacjenci notorycznie błędnie dzwonią do dyspozytorni i proszą o przewiezienie do przychodni lub transport do szpitala, bo mają skierowanie na badania. Nierzadko powody wezwania karetki przez pacjentów są kuriozalne, zabawne lub zaskakujące. Zobacz przykłady niektórych takich niezasadnych wezwań na kolejnych podstronach! >>>WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Najdziwniejsze zgłoszenia na pogotowie w Szczecinie. Zobacz,...

Karetki pojawią się też w miejscowościach, w których na co dzień nie stacjonuje pogotowie. Ambulans w czasie wakacji pojawi się zatem w:

  • Dziwnowie,
  • Ustroniu Morskim,
  • Mielenku
  • i Pobierowie.

ZOBACZ TEŻ:

Dlaczego tak ważni są dodatkowi ratownicy i karetki? W czasie wakacji pomocy potrzeba częściej. Bywa, że wyjazdów do poszkodowanych jest dwa razy więcej niż poza sezonem.

Średnia dzienna liczba wyjazdów wszystkich zespołów np. z Międzyzdrojów poza sezonem letnim to 8, w sezonie 15.

ZOBACZ TEŻ: Pogotowie ratunkowe w Szczecinie dawniej i dziś. Warszawa i fiat jako ambulans [zdjęcia]

Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie zostało powołane 11 sierpnia 1949 roku i początkowo mieściło się w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dyżury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Zakres usług obejmował także działalność ambulatoryjną, stomatologię i wenerologię. Obszar działalności obejmował Szczecin i jego okolice.

Pogotowie ratunkowe w Szczecinie dawniej i dziś. Warszawa i ...

WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński