MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek za pracę w nocy i odprawy dla pracowników. Zobacz, ile ci przysługuje

AB
Od 2021 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę, a wraz z nim – odprawy, dodatki za pracę w godzinach nocnych czy składki na ZUS dla początkujących przedsiębiorców. O ile poszły w górę świadczenia z tytułu stosunku pracy? Zapoznaj się z symulacją dodatków za pracę w godzinach nocnych oraz wartością innych podwyżek.Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Od 2021 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę, a wraz z nim – odprawy, dodatki za pracę w godzinach nocnych czy składki na ZUS dla początkujących przedsiębiorców. O ile poszły w górę świadczenia z tytułu stosunku pracy? Zapoznaj się z symulacją dodatków za pracę w godzinach nocnych oraz wartością innych podwyżek.Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach >>>Pxhere.com
Od 2021 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę, a wraz z nim – odprawy, dodatki za pracę w godzinach nocnych czy składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców. O ile wzrosły świadczenia z tytułu stosunku pracy? Zapoznaj się z symulacją dodatków za pracę w godzinach nocnych oraz wartością innych podwyżek.

Wyższa płaca minimalna oznacza wyższe świadczenia dla pracowników wykonujących pracę w godzinach nocnych, a także większe odprawy dla zwalnianych osób. Kto skorzysta na wzroście płacy minimalnej? Ile wyniesie dodatek za pracę w godzinach nocnych, a jaką wartość będzie miała odprawa? Przeanalizowaliśmy ważne dla pracowników zmiany w 2021 roku.

Ile wynosi dodatek za pracę w godzinach nocnych?

Na wzroście minimalnego wynagrodzenia za pracę zyskały osoby świadczące pracę w godzinach nocnych. Wraz z płacą minimalną wzrosły kwoty dodatków za pracę w porze nocnej. W zależności od miesiąca, wysokość dodatku z pracę w godzinach nocnych w 2021 r. waha się od 3,04 zł do 3,68 zł.

Przy obliczaniu wartości dodatku za pracę w godzinach nocnych należy uwzględnić stawkę godzinową wynikającą z minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wymiar czasu pracy w danym miesiącu. W 2021 r. należy 2800 zł (kwota minimalnego wynagrodzenia brutto) podzielić przez wymiar czasu pracy (np. 168 dni), a uzyskany wynik pomnożyć przez 20%.

Ile w 2021 r. wynosi odprawa?

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma wpływ na wysokość odpraw wypłacanych w razie zwolnień grupowych. Ustawowy limit wysokości odprawy wynikający z ustawy o zwolnieniach grupowych wynosi 42 000 zł, ale dopóki obowiązują przepisy tarczy antykryzysowej, w niektórych firmach zastosowanie mają niższe limity. Przepisy tarczy antykryzysowej obniżają tymczasowo kwotę maksymalnej odprawy.

Przedsiębiorstwa, które odnotowały określony spadek obrotów lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń, w 2021 r. będą wypłacać odprawy nie wyższe niż 28 000 zł, ponieważ tarcza antykryzysowa wprowadziła limit 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Ile wynoszą składki dla początkujących przedsiębiorców?

Wraz z płacą minimalną wzrosły składki ZUS dla młodych firm. Przedsiębiorcy, którzy płacą składki na preferencyjnych warunkach, muszą liczyć się z tym, że podstawa do obliczenia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne wzrosła z 780 zł do 840 złotych. Oznacza to podwyżkę składek o ok. 20 zł miesięcznie, co daje ok. 240 zł w skali roku.

Dodatkowo warto pamiętać, że w sierpniu 2019 r. wprowadzono zerowy PIT dla młodych. Jest to ulga podatkowa, z której mogą skorzystać podatnicy do 26 lat. Preferowani pracownicy powinni spełnić nie tylko kryterium wiekowe, ale i dochodowe. Ulga zostanie im przyznana, jeżeli ich roczne przychody nie przekroczą kwoty 85 528 zł. (Oznacza to, że miesięczne wynagrodzenie może wynieść ok. 7127 zł brutto.) Po spełnieniu powyższych kryteriów młodzi nie muszą płacić podatku dochodowego.

Dodatkowo raz na kwartał Główny Urząd Statystyczny podaje wartość przeciętnego wynagrodzenia za pracę w sektorze przedsiębiorstw, które jest podstawą do ustalenia wysokości składki zdrowotnej w następnym kwartale.

od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek za pracę w nocy i odprawy dla pracowników. Zobacz, ile ci przysługuje - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński