Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek elektryczny tylko do 1 lutego. Ostatnia szansa na złożenie wniosku

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum Polska Press
Jeśli ogrzewasz swój dom elektrycznością to masz szansę na specjalny dodatek. Warunek tylko jest taki, że musisz mieć wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ale musisz się spieszyć. Wniosek musisz złożyć do 1 lutego.

Jest to jednorazowe świadczenie, które ma być odpowiedzią rządu na rosnące ceny energii. Przysługuje on gospodarstwom domowym, które ciepło generują z energii elektrycznej, w tym z pomp ciepła. Natomiast nie przysługuje gospodarstwom domowym, które posiadają mikroinstalację OZE, której produkcja jest rozliczana zgodnie z ustawą o OZE.

Ile wynosi dodatek elektryczny?

  • 1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,
  • 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie. W tym przypadku konieczne jednak jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021.

Podstawa prawna to art. 29 ust. 2 ustawy: „W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny, wynosi 1500 zł”.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek elektryczny?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego można składać osobiście w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego przez Internet należy go potwierdzić kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Obowiązuje zasada — jeden dodatek elektryczny będzie przyznawany na jedno miejsce zamieszkania.

W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w terminie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r. Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Dodatek elektryczny gmina wypłaci w terminie do dnia 31 marca 2023 r.

Ale uwaga — właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę nie dostaną dodatku elektrycznego. Nawet jeśli mają też pompę ciepła. W ustawie określono, że jeśli gospodarstwo domowe zamieszkuje pod miejsce zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji (panele fotowoltaiczne) dodatek elektryczny nie przysługuje.
Dodatek elektryczny nie przysługuje również gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński