MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek do emerytury wzrósł do prawie 1800 zł! Jak go otrzymać? Warunek jest banalnie prosty 22.07.2024

MS
To świadczenie dla seniorów wzrosło od marca do 1780,96 zł. Jest to jeden z ubocznych efektów marcowej waloryzacji emerytur. Jak je otrzymać? Warunek jest prosty.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
To świadczenie dla seniorów wzrosło od marca do 1780,96 zł. Jest to jeden z ubocznych efektów marcowej waloryzacji emerytur. Jak je otrzymać? Warunek jest prosty.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>archiwum Polska Press
To świadczenie dla seniorów wzrosło od marca do 1780,96 zł. Jest to jeden z ubocznych efektów marcowej waloryzacji emerytur. Jak je otrzymać? Warunek jest prosty.

1780,96 zł dla seniorów od marca. Jak uzyskać?

Wraz z marcową waloryzacją emerytur, minimalne świadczenie wzrośnie do 1780,96 zł, co automatycznie wpłynie także na kwoty dodatku. Kwota tego świadczenia jest uzależniona od poziomu pierwotnej emerytury otrzymywanej przez beneficjenta oraz różnicy między nią a minimalną emeryturą.

Jak otrzymać wyżej wymienione świadczenie? Wszystko szczegółowo opisujemy w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Kto może otrzymać dodatek?

Dodatek do emerytury, zwany potocznie "Mama 4 plus", kierowany jest głównie do emerytowanych matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Jednak jest to świadczenie adresowane do osób, które z powodu poświęcenia się wychowaniu dzieci nie spełniają warunków do pobierania minimalnej emerytury. Tym samym dodatek mogą otrzymać również mężczyźni.

Warunki uzyskania świadczenia różnią się w zależności od płci i sytuacji życiowej wnioskodawcy. Kobieta może otrzymać dodatek, jeśli ukończyła 60 lat i wychowała lub urodziła co najmniej czwórkę dzieci, natomiast mężczyzna musi mieć 65 lat i wychować co najmniej czwórkę dzieci, przy założeniu, że matka dzieci przez długi czas ich nie wychowywała, porzuciła je lub zmarła.

Warunek dotyczący wychowania dzieci obejmuje zarówno dzieci biologiczne, przybrane, jak i te przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Warto zaznaczyć, że świadczenie to przysługuje wyłącznie pod warunkiem pobytu w Polsce w trakcie jego pobierania.

Już wkrótce seniorzy otrzymają 13. emeryturę. Dzięki waloryzacji kwoty emerytury już teraz wiadomo, ile pieniędzy dostaną. Data wypłaty świadczenia dla seniorów również już jest znana.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>

Wiemy kiedy seniorzy otrzymają 13. emeryturę! Ile otrzymacie...

Ile wynosi program Mama 4 plus?

Mama 4 plus to obecnie 1780,96 zł, czyli równowartość minimalnej emerytury. Co roku w marcu wysokość tego świadczenia podlega waloryzacji. I tak w 2023 roku świadczenie wzrosło z 1338,44 zł do 1588,44 zł, a w marcu 2024 roku osiągnęło niemal 1800 zł.

Jak ubiegać się o dodatek?

Aby ubiegać się o dodatek do emerytury, konieczne jest złożenie wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek musi być poparty niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi sytuację rodzinną i materialną, należy dołączyć do niego informacje o numerach PESEL dzieci, oświadczenie dotyczące sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz inne dokumenty determinujące przyznanie świadczenia.

Osoby pobierające dodatek powinny informować ZUS o wszelkich zmianach, które mogą mieć wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość - należy poinformować na przykład o podjęciu zatrudnienia, dodatkowych dochodach lub uzyskaniu prawa do innego świadczenia.

Decyzja odwoławcza. Co zrobić?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją w sprawie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, masz prawo:

  • w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji zgłosić wniosek do prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy,
  • w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji zgłosić skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem prezesa ZUS.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński