„Dobry Start” – kogo obejmuje program?
Tzw. 300 plus, czyli świadczenie z programu „Dobry Start”, to wsparcie pieniężne przysługujące raz do roku rodzicom, których dziecko rozpoczyna rok szkolny. O pomoc można ubiegać się bez względu na dochód. Rodzice są uprawnieni do pobierania zapomogi na uczniów do ukończenia przez nich 20. roku życia. (W przypadku uczących się w szkole dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.) Świadczenie „Dobry Start” można otrzymać nawet wówczas, gdy uczeń skończył 20 lat (lub 24 lata w przypadku dzieci z niepełnosprawnością) przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.
„Dobry Start”, czyli „300 zł”, nie jest wypłacane automatycznie. Aby otrzymać zapomogę, rodzice muszą złożyć odpowiedni wniosek. Zasady naboru wniosków o „Dobry Start” zmieniły się od 1 lipca 2021 r. Obecnie wnioski o wsparcie na rok szkolny 2021/2022 rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (wcześniej program i petentów obsługiwały gminne i powiatowe organy właściwe). ZUS zajmuje się także wypłatą zapomogi.
Jak złożyć wniosek o „300 plus”, czyli „Dobry Start”?
Wnioski o świadczenie „Dobry Start” można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Podobnie jak w latach ubiegłych, wniosek o „300 plus” można wysłać przez:
- portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl,
- bankowość elektroniczną,
- portal PUE ZUS.
Warto przeczytać również:
Nabór wniosków o „Dobry Start” na nowych zasadach trwa od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Wniosków o „300 plus” nie można już składać w formie papierowej, bezpośrednio w ZUS, ani drogą pocztową. Wsparcie powinno trafić do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Kto może złożyć wniosek o „Dobry Start”?
O tzw. 300 plus może wnioskować:
- matka,
- ojciec,
- opiekun prawny dziecka,
- opiekun faktyczny dziecka (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, czyli o adopcję),
- rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej w przypadku wniosku o świadczenie dla dziecka, które przebywa w pieczy zastępczej,
- pełnoletni uczeń, jeżeli nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma od nich ustalone alimenty,
- osoba ucząca się, będąca osobą usamodzielnianą (opuszczająca pieczę zastępczą).
Których uczniów obejmuje „Dobry Start”?
Z tzw. 300 plus mogą skorzystać uczniowie kształcący się w: szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej, klasie dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej, prowadzonej w szkole ponadpodstawowej, szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym, szkole policealnej lub szkole dla dorosłych. Program „Dobry Start” nie obejmuje studentów, dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu ani dzieci chodzących do „zerówki” prowadzonej w szkole.
Dodatkowe informacje na temat programu „Dobry Start” można znaleźć pod numerem telefonu: 22 290 22 02