Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra diagnoza to podstawa leczenia

pomorska.pl
Fot. Tomek Czachorowski / pomorska.pl
Każda choroba wymaga dokładnego rozpoznania i zastosowania odpowiedniej terapii.

W wielu przypadkach lekarz może postawić właściwą diagnozę tylko pod warunkiem wykonania przez pacjenta specjalistycznych badań.

Warto wiedzieć, co znaczy zrobienie tomografii czy kolonoskopii. Oto krótki przewodnik po badaniach.

TOMOGRAFIA - badanie rentgenowskie, tyle że pozwala na poznanie poszczególnych warstw tkanek; jest bezbolesne.
REZONANS MAGNETYCZNY - wykorzystuje zachowanie się tkanek w silnym polu magnetycznym; nie boli.
SCYNTYGRAFIA - pacjent połyka, wdycha lub dostaje zastrzyk z kontrastem, w którym są śladowe ilości substancji radioaktywnych promieniujących wewnątrz organizmu; gromadzą się one w niektórych narządach, więc łatwo je prześwietlić; najczęściej stosuje się scyntygrafię przy badaniu tarczycy, mózgu, kości i nerek; badanie bezbolesne.
ULTRASONOGRAFIA - obecnie najpopularniejsza metoda diagnostyczna; na skórę pacjenta nanosi się specjalny żel; lekarz przesuwa nad badanym narządem specjalną głowicę, fale dźwiękowe wysyłane w głąb ciała odbijają się od narządów dając ich obraz na monitorze; badanie nie boli.
MAMMOGRAFIA - to także badanie rentgenowskie; kobieta kładzie pierś między dwoma płytkami; pierś jest prześwietlana, a na zdjęciu widać wszystkie zmiany.
GASTROSKOPIA - dzięki temu badaniu lekarz może precyzyjnie określić, jak wygląda nasz żołądek i przewód pokarmowy; niestety, badanie nie jest przyjemne, niektórzy skarżą się na ból, gdy do przełyku wprowadzany jest aparat o grubości 1,5 cm i 1,3 m długości.
KOLONOSKOPIA - badanie polega na wprowadzeniu do jelita grubego specjalnego przyrządu; na ekranie monitora widać wnętrze jelita; niekiedy jest ono wykonywane w znieczuleniu.
BRONCHOSKOPIA - przy pomocy specjalnego przyrządu można obejrzeć gardło, tchawicę, i drzewo oskrzelowe; pacjent jest miejscowo znieczulany lub poddany narkozie.
PUNKCJA I BIOPSJA - przez skórę wbija się igłę i pobiera tkankę do badania; miejsce badania znieczula się miejscowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński