Spis treści
Do tego lekarza już bez skierowania
W projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustawach znalazł się zapis o zniesieniu konieczności posiadania skierowania do psychologa. Bez skierowania można się także umówić na poradę optometrysty. Zmiany opublikowano 9 sierpnia i skierowano do konsultacji publicznych.
– Proponowana zmiana jest związana z planowanym wprowadzeniem nowego świadczenia gwarantowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w postaci porady optometrysty, dla którego wymóg skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje uzasadnienia. Ponadto katalog świadczeń specjalistycznych udzielanych bez skierowania poszerzono o poradę psychologa. Za takim rozwiązaniem przemawia w szczególności to, że skierowanie nie jest już obecnie wymagane m. in. w celu uzyskania porady psychiatry – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.
W nowelizacji zawarto także zmiany struktury oraz zasad kwalifikacji do tzw. sieci szpitali i wprowadzenie rozwiązań umożliwiających łączenie podmiotów leczniczych. Nowela obejmuje też zmiany w ramach systemu Krajowej Sieci Onkologicznej.
Bez skierowania zapiszesz się do tych specjalistów
Obecnie, gdy chcesz skorzystać z usług lekarza specjalisty na NFZ potrzebujesz skierowania do większości z nich wydanego przez twojego lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Bez skierowania zapiszesz się natomiast tylko do tych lekarzy:
ginekologa i położnika,
onkologa,
wenerologa,
dentysty.
Skierowania nie muszą mieć także niektóre grupy pacjentów, np. inwalidzi wojenni i wojskowi, chorzy na gruźlicę, osoby zakażone wirusem HIV, osoby uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie leczenia odwykowego.
Skierowanie do psychologa nie było też wymagane w czasie pandemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego ze względu na to, że pandemia wzmagała poczucie lęku i niepokoju. Po tym czasie jednak skierowania wróciły. Teraz mają być już zniesione na stałe. Część zmian wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, inne od 1 stycznia 2025 roku.
Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw gov.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?