Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do szczecińskich szkół i przedszkoli trafią ukraińskie dzieci. Jest już prawie tysiąc chętnych

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Ponad 800 uczniów, którzy przyjechali z Ukrainy po wybuchu wojny, chce rozpocząć naukę w szczecińskich placówkach oświatowych. Wydział Oświaty wspólnie z dyrektorami stara się sukcesywnie przyjmować te dzieci do szkoły.

810 dzieci z Ukrainy w wieku od trzech do 18 lat (stan na środę, 16 marca) jest chętnych do zapisania się do szczecińskich placówek oświatowych. 143 z nich czeka na miejsce. W Szczecinie utworzono pięć oddziałów klas przygotowawczych (łączonych) w szkołach podstawowych, zbierane są dzieci do kolejnych klas i te oddziały są sukcesywnie tworzone.

W szkołach ponadpodstawowych ruszyły dwa oddziały, w XVI LO przy ul. Dunikowskiego i w Zachodniopomorskim Centrum Edukacyjnym przy ul. Hożej. Od poniedziałku ma ruszyć kolejna klasa w I LO przy al. Piastów.

W szczecińskich przedszkolach jest 150 miejsc, gdzie można dopisać dzieci z Ukrainy. To się sukcesywnie odbywa.

- Zapisanie dziecka do szkoły nie od razu jest możliwe, ponieważ mamy ograniczenia w klasach. W niektórych szkołach są wolne miejsca, w innych nie - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin - Rodzic może się zgłosić do najbliższej szkoły i tam dyrektor albo od razu przyjmie dziecko do klasy, albo informuje, że nie ma miejsca i przekazuje dane kontaktowe do nas. Można też zgłaszać dzieci w utworzonym Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie.

Na początku wydział oświaty uznał, że najkorzystniejsze byłoby uruchomienie klas międzynarodowych, w których uczniowie mogą realizować podstawę programową z ich kraju w swoim ojczystym języku. Niestety, technicznie nie jest to możliwe do wykonania. Po pierwsze nie można utworzyć odrębnej szkoły w trakcie roku szkolnego. Po drugie uruchomienie oddziałów międzynarodowych wymaga zgód najwyższych władz, co wykroczyłoby poza ten rok szkolny. Pozostało przyjmowanie na dotychczasowych zasadach uczniów do klas polskich. Przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie w szczecińskich szkołach uczyło się 2000 ukraińskich dzieci.

- Pozostają nam dwa rozwiązania. Przyjęcie dziecka do klasy polskiej. Dziecku wtedy przysługują dodatkowe godziny na naukę języka polskiego. Najmłodsze dzieci bardzo szybko uczą się języka poprzez kontakty z rówieśnikami. Starsze dzieci mogą korzystać z klas przygotowawczych. Specyfika tej klasy polega na tym, że można w niej zatrudnić asystenta międzykulturowego albo pomoc nauczyciela - osobę dwujęzyczną - mówi Rogaś.

Nowe przepisy pozwalają na zwiększenie limitów osób w oddziałach szkolnych i przedszkolnych.

Rozporządzenie zakłada możliwość przyjęcia do oddziału przedszkolnego dodatkowo maksymalnie trójki dzieci będących obywatelami Ukrainy. Oznacza to, że liczba dzieci w oddziale przedszkolnym w takim przypadku będzie mogła wynosić maksymalnie 28 dzieci. Rozwiązanie to dotyczy także oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej. W klasach I-III szkoły podstawowej limit zwiększono do 29 uczniów. Obecnie liczba uczniów w oddziale klas I-III szkoły podstawowej to maksymalnie 25.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński