Do serca przez nogę. Pierwsze takie operacje w Szczecinie

  Do serca przez nogę. Pierwsze takie operacje w Szczecinie

  Anna Folkman

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  W szpitalu na Pomorzanach dwóm pacjentkom wszczepiono najmniejsze na świecie rozruszniki serca. Do ich serc trafiły przez żyłę w prawym udzie.
  Do serca przez nogę. Pierwsze takie operacje w Szczecinie
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Sebastian Wołosz

  Na świecie przez około 1,5 roku wszczepiono już ponad 2 tys. takich urządzeń. W Polsce takie zabiegi rozpoczęto w tym roku.

  Cały zabieg trwa krócej niż te standardowe z wszczepieniem stymulatora. Pacjent jest znieczulany miejscowo w pachwinie i otrzymuje lek przeciwbólowy i uspokajający. Przez cały czas zabiegu jest przytomny i pozostaje w kontakcie z lekarzem. Nakłucie robi się w prawej żyle udowej. Przez grubą jak ołówek ok. 60-cm rurkę wkłada się cewnik z umieszczonym na końcu w rurce mikrostymulatorem. Cały zabieg obserwuje się na monitorze. Zakłada się, że urządzenie może stymulować serca przez ok. 10-12 lat. W tym czasie nie ma konieczności wymiany jakiejkolwiek jego części.

  - Koszt mikrostymulatora to ok. 30 tys. zł - osprzęt, szkolenia itd. W ramach przetargu nasz szpital zakupił na tym etapie 10 takich urządzeń - podaje Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM.

  - Zabiegi takie są sześciokrotnie droższe niż standardowe operacje, dlatego wybieramy do nich pacjentów, u których spodziewamy się trudności przy standardowym zabiegu, np. takich, którzy są po infekcjach. Na razie Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za nie, składamy indywidualne wnioski na ich refundację - mówi prof. Jarosław Kaźmierczak z SPSK nr 2 PUM, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii, który wykonał zabiegi. - To jest przyszłość, liczę na to, że jeszcze przed moją emeryturą będziemy wszczepiać już tylko takie stymulatory, bez elektrody, bez tego drutu, który prowadzi od „puszki” urządzenia do serca przez żyły, czyli bez tego najbardziej wrażliwego elementu, który do tej pory stosowaliśmy. To on najczęściej ulega uszkodzeniu i infekcji.

  We wtorek stymulatory otrzymały dwie pacjentki. Jedna z nich to pani Jadwiga.

  - Jestem po operacji serca siedem lat temu, teraz skierowano mnie tutaj. Jestem ufna medycynie i panu profesorowi, który znany jest w tej dziedzinie. Wierzę, że ta nowa metoda przyniesie mi ulgę i przedłuży życie - mówi 86-letnia pani Jadwiga, pierwsza pacjentka, która otrzymała najnowocześniejszy stymulator. - Duszności, pocenie, kołatania, męczę się szybko i przez to mam trudności z chodzeniem. Liczę na to, że z nowym rozrusznikiem to minie.


  Polecamy na gs24.pl:


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA ZACHODNIEGO Głosowanie zakończone

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA ZACHODNIEGO Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza. Zgłoś swoją usługę lub produkt już dziś!

  Nasze Dobre z Pomorza. Zgłoś swoją usługę lub produkt już dziś!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.