Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do prezydenta Szczecina wpłynęła petycja o postawienie zniczodzielni na Cmentarzu Centralnym

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zniczodzielnia na cmentarzu w Policach
Zniczodzielnia na cmentarzu w Policach Marek Jaszczyński
Dzięki postawieniu regałów na zużyte lampiony ma być mniej śmieci na nekropolii. Ważne jest też to, że ze zużytych zniczy skorzystają również ci, których nie stać na ich zakup.

Nie jest to nowość w regionie. Półki ze zużytymi zniczami stoją m.in. na nekropoliach w Międzyzdrojach i w Policach.

- Są to zadaszone, najczęściej płytą poliwęglanowa półki, umocowane na metalowym stelażu przytwierdzone do podłoża, na których odwiedzających cmentarz mogą odstawić niepotrzebne znicze do ponownego użytku - mówi Stanisława Kaup, autor petycji do prezydenta Szczecina. - Zniczodzielnie spełniają zasadnicze funkcje. Po pierwsze, jest to rozwiązanie, które sprzyja zmniejszenie ilości odpadów, których szczególnie w okresie Wszystkich Świętych na cmentarzach pojawiają się ogromne ilości. Według danych opublikowanych przez serwis Greennews podczas obchodów dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek na 1 grób przypada od 3 do 9 kg śmieci, z czego ogromną ilość stanowią znicze (kupujemy ich blisko 300 milionów). Liczby te możemy ograniczyć, wykorzystując ponownie lampiony do zniczy. W ten sposób na śmietnik trafił mniej szkła i plastiku.

Zaduma i wspomnienia. Szczecinianie odwiedzają groby swoich bliskich   na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Wszystkich Świętych 2021. Szczecinianie odwiedzają groby swo...

Zdaniem autora petycji stworzenie takiego systemu recykling może wpłynąć na poprawę czystości środowiska, szczególnie w naszym mieście.

- To właśnie przez swoją wielkość nasza nekropolia powinna nieść przykład i w wielu miejscach posiadać zamontowane zniczodzielnie, dając przykład dla innych włodarzy miast, aby podążali tym trendem - tłumaczy Stanisław Kaup. - Szczecin to proekologiczne miasto, które powinno wprowadzać rozwiązania korzystne dla środowiska. Przedstawiony recykling lampionów idealnie wpisuje się wizję miasta dbającego o naturę.

Jest też inny aspekt powstania zniczodzielni.

- Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych zdrowych zniczy na groby bliskich mogą bez problemu wykorzystać te używane oddane do zniczodzielni znajdujących się na terenie cmentarza - mówi autor petycji. - W ten sposób tworzy się obywatelskie społeczeństwo, które nie tylko ze względów ekologicznych, ale też społecznych chce pomóc innym oddając lampiony do ponownego użytku, zamiast wyrzucać do śmieci.

ZOBACZ TEŻ:

Pełen klimatu i nostalgii Cmentarz Centralny nocą

Wszystkich Świętych 2021 w Szczecinie. Cmentarz Centralny no...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński