Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do każdego pokoju inna lampa

Małgorzata Annusewicz
Pomiędzy kryształki wpleciono nowoczesne żarniki, a wszystko wpięto w nowoczesną, chromową rurkę. Lampa w zależności od koloru żaróweczek, świeci różnymi kolorami.
Pomiędzy kryształki wpleciono nowoczesne żarniki, a wszystko wpięto w nowoczesną, chromową rurkę. Lampa w zależności od koloru żaróweczek, świeci różnymi kolorami. Andrzej Szkocki
Określone typy oświetlenia projektowane są z myślą o ich funkcji i miejscu w domu. Wybierając lampę, kierujemy się nie tylko jej walorami estetycznymi, ale i parametrami technicznymi, decydującymi o konkretnym zastosowaniu.
Dynamiczna i ekstrawagancka  lampa "Matrix" podoba się głównie młodym ludziom. Można ją powiesić nad stołem, w holu. I bawić się dowolnie
Dynamiczna i ekstrawagancka lampa "Matrix" podoba się głównie młodym ludziom. Można ją powiesić nad stołem, w holu. I bawić się dowolnie zmieniając żarówki.

Dynamiczna i ekstrawagancka lampa "Matrix" podoba się głównie młodym ludziom. Można ją powiesić nad stołem, w holu. I bawić się dowolnie zmieniając żarówki.

Pokój dzienny

Jest miejscem odpoczynku, oglądania telewizji, przyjmowania gości. Czasem też miejscem pracy. Wybierając oświetlenie, trzeba o tych funkcjach pamiętać. Lampy powinny być najbardziej dekoracyjne. W lampie Picolo Teatro, która zaprojektował Marco Zanuso, halogenowe światło skierowane jest na kryształ “Swarowski". Ulega ono rozproszeniu, tworząc na suficie i ścianach niepowtarzalne efekty wizualne. Często lampy są ozdobą ozdoby. Są lampy wazony, akwaria, fruwające ptaszki, zbiorem luźno fruwających kartek papieru.
- Światło w pokoju dziennym powinno być łagodne i nastrojowe - radzi pani Maria. - Najlepsze są lampy z kloszami lub abażurami. Przy świetle pięknych, dekoracyjnych lamp niestety nie można czytać. Tu potrzebne jest światło skupione, ukierunkowane. Najlepiej więc zestawić lampy: dużą stojącą i małą przewieszoną na przykład przez ramię fotela.

Lampa o tajemniczej nazwie "George" to hit zeszłego roku. Kojarzy się z dawnym atelier, ale wykorzystana w niej technologia to XXI
Lampa o tajemniczej nazwie "George" to hit zeszłego roku. Kojarzy się z dawnym atelier, ale wykorzystana w niej technologia to XXI wiek.

Lampa o tajemniczej nazwie "George" to hit zeszłego roku. Kojarzy się z dawnym atelier, ale wykorzystana w niej technologia to XXI wiek.

Jadalnia

Już nie są modne żyrandole, lampy wiszące na środku pokoju. Dziś wieszamy kilka mniejszych lamp na luźnych linkach, aby można je przewieszać w różne punkty sufitu. Coraz częściej łączymy klasykę z nowoczesnością, ale najważniejsza jest zawsze funkcjonalność.
Jest lampa, stylizowana jakby na dawny żyrandol, ale ma nowoczesne żarniki halogenowe i dodatkowo świeczniki. Nie stosuje się już oszczędności typu lampy pięcio- czy trzyżarówkowe, które zapalamy lub nie. Producenci twierdzą, że niezapalone żarówki to efekt nieestetyczny. Nowoczesne lampy posiadają ściemniacze i to one pozwalają dobrać odpowiednie natężenie śwatła.

Miejsce pracy

Lampy biurowe muszą mieć możliwość precyzyjnego ukierunkowania światła i wyeliminowania odbić. Włoscy projektanci: Meda i Rizatto zaprojektowali specjalną lampę do pracy z komputerem. Jej światło nie przeszkadza w obserwacji monitora i nie występują odbicia. Wykonana z materiału używanego do obudowy komputerów i monitorów, stanowi integralny element całego zestawu.
Są lampy biurowe, które posiadają warianty ustawienia pozycji klosza, umożliwiające maksymalne zbliżenie źródła światła do przedmiotu. Może oświetlać stanowisko pracy przy komputerze, znalazła również zastosowanie w bibliotekach. Jej kierunkowe światło nie przeszkadza osobom siedzącym obok.

Lampa  kwiat wykonana jest z miękkiej, metalowej siatki. Jest nie tylko źródłem światła, ale i ozdobą wnętrza.
Lampa kwiat wykonana jest z miękkiej, metalowej siatki. Jest nie tylko źródłem światła, ale i ozdobą wnętrza.

Lampa kwiat wykonana jest z miękkiej, metalowej siatki. Jest nie tylko źródłem światła, ale i ozdobą wnętrza.

Sypialnia

Lampy powinny dawać dyskretne światło, kreować przestrzeń i pozwalać na czytanie przed snem. Powinny dawać światło ukierunkowane, niezbyt mocne. Dobrze, jeśli wyłącznik mamy w zasięgu ręki. Starajmy się tak skierować klosz lampy, aby z żadnego punktu pokoju nie było widać źródła światła.
Kinkiety ograniczają zmiany. Dlatego lepszym rozwiązaniem są lampy stojące, które łatwo przestawić w zależności od potrzeby.

Olbrzymie żyrandole wyparte zostały przez niewielkie wiszące lampy. Świecą równie mocno jak ich poprzednicy, tajemnica tkwi w mocy żarników halogenowych.
Olbrzymie żyrandole wyparte zostały przez niewielkie wiszące lampy. Świecą równie mocno jak ich poprzednicy, tajemnica tkwi w mocy żarników halogenowych. Żółta - "Murano duo" świeci całą powierzchnią.

Olbrzymie żyrandole wyparte zostały przez niewielkie wiszące lampy. Świecą równie mocno jak ich poprzednicy, tajemnica tkwi w mocy żarników halogenowych. Żółta - "Murano duo" świeci całą powierzchnią.

Hol i kuchnia

Najczęstszym błędem jest prześwietlenie holu i niedoświetlenie kuchni. W holu witamy gości, tu powstaje pierwszy obraz naszego mieszkania. Stosujmy raczej miękkie, rozpraszające światło, np. odbite od ścian.
W kuchni najważniejsze jest oświetlenie blatu roboczego. Najlepiej wykorzystać czyste, jasne światło halogenowe, umieszczając je pod wiszącymi szafkami lub na ścianie. Oprawy powinny mieć możliwość regulacji ustawienia snopu światła. Częstym błędem jest umieszczanie jedynego źródła światła na suficie. Dobrym pomysłem na oświetlenie kuchni jest system linek, z których można budować lekkie, przestrzenne kompozycje pod sufitem.

Łazienka

To wnętrze, gdzie oświetlenie musimy zaplanować dużo wcześniej, gdyż pokryte glazurą ściany skutecznie uniemożliwią późniejsze zmiany i korekty. Światło żarowe jest zbyt żółte, może zniekształcić barwę płytek czy makijażu. Kinkiety po obu stronach lustra to klasyka. Nieźle spiszą się oprawy świecące w dół, umieszczone w suficie nad lustrem. Ale uwaga! Odległość pomiędzy lustrem a twarzą to około 20 cm, a lampy powinny być w połowie tej odległości, a więc około 10-15 cm od tafli. Zbyt daleko odsunięte lampy to częsty błąd, odbicie w lustrze jest wtedy niewyraźne, z cieniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński