Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Chojny w końcu wraca nocna o świąteczna opieka zdrowotna

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna znów zacznie być prowadzona w Chojnie - punkt mieści się przy ul. Dworcowej 1, w budynku w którym działają przychodnie specjalistyczne. Dzięki temu w powiecie gryfińskim ponownie będą dwa punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej: w Gryfinie i w Chojnie. Oba będzie prowadził gryfiński szpital powiatowy.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Chojnie została zlikwidowana 1 lutego. Przypomnijmy, że do tego momentu punkt medyczny prowadzili lekarze i pielęgniarki ze szpitala w Dębnie. Przestali. Kiedy rozwiązywali umowę z władzami Chojny mówiło się o kłopotach kadrowych. Ale przyczyn wycofania się placówki w Dębnie z prowadzenia punktu w Chojnie jest więcej.

- To są powody ekonomiczne - tłumaczył Mariusz Brych, zastępca dyrektora ds. leczniczych.

Zdaniem dyrektora Brycha, szpital brał na siebie wszelkie koszty utrzymania zoz-u, łącznie z dzierżawą za lokal. To się w końcu medykom przestało kalkulować.

W efekcie od 1 lutego mieszkańcy Chojny nie mieli nocnej i świątecznej opieki medycznej, stan taki był do końca czerwca. Po pięciu miesiącach przerwy od północy (z czwartku na piątek, czyli od 1 lipca) nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Chojnie znów jednak zacznie swoją działalność.

W Zachodniopomorskim Oddziale NFZ się dowiedzieliśmy, że zdaniem wizytatorów Funduszu, którzy przeprowadzili kontrolę w placówce, przychodnia spełnia wskazane w przepisach warunki i jest przygotowana do realizacji świadczeń.

- Pomimo trudności w pozyskaniu kadry medycznej i zorganizowaniu punktu, Chojna ponownie znalazła się na mapie zabezpieczającej nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w województwie – podkreślił Paweł Kurzak, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - Lokalnej społeczności bardzo na tym zależało, bo to daje poczucie większego bezpieczeństwa, jest ważne dla pacjentów.

Punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Chojnie mieści się przy ul. Dworcowej 1. Są tu poradnie specjalistyczne mające umowy z ZOW NFZ: chirurgii ogólnej, otolaryngologiczna oraz okulistyczna.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest po godzinie 18 do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo we wszystkie dni wolne od pracy. Można z niej skorzystać w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych - w domu pacjenta.

Do otrzymania pomocy w przychodni dyżurnej mają prawo także pacjenci spoza gminy czy powiatu, bowiem na te świadczenia w polskim systemie opieki zdrowotnej nie obowiązuje rejonizacja.

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia należy skorzystać z pomocy izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego a także pogotowia ratunkowego.

Wsparciem dla punktów medycznych dyżurujących w nocy i w dni wolne od pracy, jest Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Pod numerem telefonu 800 137 200 można otrzymać poradę medyczną, e-receptę oraz e-skierowanie. TPK czynna jest od godz. 18 do 8 rano w dni powszednie i całodobowo w dni wolne od pracy. Aby skontaktować się z konsultantem, można również wypełnić formularz online.

Inscenizacja bitwy pod Cedynią

Wielka inscenizacja bitwy pod Cedynią. Robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński