Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni wolne od pracy w 2021 roku. Kiedy wypadają święta? Jak korzystnie zaplanować urlop? [KALENDARZ DNI WOLNYCH]

Maciej Mituła
Maciej Mituła
W całym 2021 roku będzie sporo dni wolnych od pracy
W całym 2021 roku będzie sporo dni wolnych od pracy forium/pixabay.com
W 2021 roku czeka nas do przepracowania 252 dni oraz 113 dni wolnych od pracy. Ponadto w 2021 roku przypada 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Aby dłużej cieszyć się wolnym od pracy w trakcie świąt lub długiego weekendu, wystarczy wykorzystać kilka dodatkowych dni urlopu.

W 2021 roku będziemy pracować o dzień krócej, niż w poprzednim roku. Natomiast odpoczywać będziemy tyle samo dni. Wszystko dlatego, że 2020 był rokiem przestępnym i trwał o jeden dzień dłużej, niż 2021 r.

W 2021 roku czeka nas:

  • 252 dni pracujących,
  • 113 dni wolnych od pracy.

W całym 2021 roku wypadanie 13 świąt ustawowo wolnych od pracy, z czego sześć przypadać będzie w sobotę lub niedzielę, a siedem świąt wypadanie w dni robocze. Święta, które dadzą prawo do dnia wolnego przypadaną w styczniu, w kwietniu, w maju, w czerwcu, w sierpniu, w listopadzie oraz w grudniu. W 2021 r. dni ustawowo wolnych od pracy nie będzie tylko w pięciu miesiącach, tj. w lutym, w marcu, w lipcu, we wrześniu oraz w październiku.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2021 roku - kalendarz świąt

DataNazwa święta
1 stycznia (piątek)Nowy Rok
6 stycznia (środa)Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
4 kwietnia (niedziela)Wielkanoc
5 kwietnia (poniedziałek)Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (sobota)Święto Pracy
3 maja (poniedziałek)Święto Konstytucji 3 Maja
23 maja (niedziela)Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
3 czerwca (czwartek)Boże Ciało
15 sierpnia (niedziela)Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (poniedziałek)Wszystkich Świętych
11 listopada (czwartek)Święto Niepodległości
25 grudnia (sobota)Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (niedziela)Boże Narodzenie (drugi dzień)

Dzień wolny za święto w sobotę 2021

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r., w przypadku kiedy święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego. Termin dodatkowego dnia wolnego wyznacza pracodawca. Przeważnie firmy wyznaczają dodatkowe wolne na piątek, poprzedzający święto w sobotę.

Połączenie życia zawodowego na etacie z życiem prywatnym wymaga sporej gimnastyki. Zakładając, że większość urlopu wykorzystujemy na wypoczynek, pozostaje nam 1-2 dni na tzw. sytuacje podbramkowe.Prawda jest jednak taka, że to za mało. Czasem trzeba pójść do urzędu zarejestrować samochód, do szkoły na zakończenie roku, do lekarza po wyniki albo na pocztę po odbiór paczki. Co można wówczas zrobić? Opcji jest kilka.

10 sposobów, jak załatwić prywatną sprawę w środku dnia i ni...

W 2021 roku dwa święta przypadają w sobotę. W związku z tym pracownicy zyskują dodatkowo 2 dni wolne od pracy. Pierwsza taka sytuacja wystąpi w sobotę 1 maja, kiedy wypada Święto Pracy. Ekstra wolne pracodawcy prawdopodobnie wyznaczą na piątek 30 kwietnia.

Drugim świętem przypadającym w 2021 r. w sobotę będzie 25 grudnia, czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia. W tym przypadku pracodawcy dodatkowy dzień wolny zapewne wyznaczą 24 grudnia, kiedy przypada Wigilia Bożego Narodzenia i większość firm pracuje już na zwolnionych obrotach.

Dzień wolny za święto w niedzielę 2021

W 2021 roku będą cztery święta, które wypadają w niedzielę. Mowa o: Wielkanocy (4 kwietnia), Zielonych Świątkach (23 maja), Święcie Wojska Polskiego i Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz o drugim dniu Bożego Narodzenia (26 grudnia). W przypadku świąt wypadających w niedzielę, pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Podstawą prawną jest tu Kodeks pracy art. 130. §2.:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Przepis ten oznacza, że święto wypadające w niedzielę nie daje prawa do dodatkowego dnia wolnego (w przeciwieństwie do święta wypadającego w sobotę).

Dni wolne od pracy 2021 - Nowy Rok i Święto Trzech Króli

Pierwsza okazja do długiego weekendu w 2021 r. nadarzy się już na początku roku. Nowy Rok (1 stycznia) przypada w piątek, zatem jeśli weźmiemy urlop w poniedziałek i wtorek (4 i 5 stycznia), będziemy mogli cieszyć się aż 6 dniami wolnymi. Wszystko za sprawą Święta Trzech Króli, które wypada w środę, 6 stycznia. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, do obowiązków służbowych wrócimy dopiero w czwartek, 7 stycznia. Niestety plany urlopowe pokrzyżyje nam kwarantanna domowa.

Warto przeczytać:

Wielkanoc 2021 - dni wolne od pracy

Wielkanoc w 2021 roku przypada 4 i 5 kwietnia. Jak na razie Piątek Wielkanocny nie jest dniem wolnym od pracy, zatem jeśli nie poprosimy szefa o urlop, możemy liczyć jedynie na 3 dni odpoczynku w czasie Świąt Wielkanocnych.

Długi weekend majowy 2021 - dni wolne w czasie majówki

Początek maja to już tradycyjny okres, w którym Polacy odpoczywają w czasie długiego weekendu. W 2021 r. kalendarz jest bardziej łaskawy dla osób planujących w majówkę, niż miało to miejsce w 2020 roku. Wszystko dlatego, że dni wolne przypadają tylko w sobotę, 1 maja oraz w poniedziałek 3 maja. Święto w sobotę daje nam prawo do dodatkowego dnia wolnego, więc istnieje duże prawodpodobieństwo, że pracodawcy wyznaczą dodatkowe wolne na piątek 30 kwietnia, co da nam aż cztery dni przerwy od pracy. Chcąc odpocząć nieco dłużej, powinniśmy zaplanować dodatkowy urlop pod koniec kwietnia (np: środa, 28 kwietnia i czwartek, 29 kwietnia) lub zaraz na początku maja, np: wtorek i środa (4-5 maja).

Boże Ciało 2021 - długi weekend

W 2021 r. Boże Ciało wypada w czwartek 3 czerwca i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Warto zatem zaplanować urlop na piątek 4 czerwca, by móc cieszyć się czterodniowym długim weekendem.

Niektóre firmy wprost informują, że w zaawansowany sposób kontrolują pracowników. Większość pracodawców śledzi jednak podwładnych bez informowania, wykorzystując do tego Facebooka, telefony, monitoring, a nawet detektywów.

Twój szef cię sprawdza, nawet jeśli myślisz, że tak nie jest

Święto Wojska Polskiego 2021 i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - dni wolne od pracy

W 2021 r. przypadające tradycyjnie 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny będą w niedzielę. Niestety, zgodnie z art. 130. §2. kodeksu pracy, pracownikowi nie przysługuje z tego tytułu dodatkowy dzień wolny od pracy.

Wszystkich Świętych 2021 - dzień wolny od pracy

1 listopada w 2021 r. wypada w poniedziałek. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd na groby bliskich, lepiej zawczasu zaplanować urlop na koniec października lub na początek listopada.

Święto Niepodległości 2021 - dzień wolny od pracy

W 2021 r. Święto Niepodległości obchodzone tradycyjnie 11 listopada przypada w czwartek. Jako, że jest to już prawie koniec roboczego tygodnia, są spore szanse na długi weekend. Jeśli mamy w rezerwie niewykorzystany urlop, można rozważyć poproszenie szefa o wolne na 12 listopada (piątek). Dzięki temu, będziemy mieli okazję do 4-dniowego odpoczynku od pracy.

Boże Narodzenie 2021 - dni wolne od pracy

Święta Bożego Narodzenia w 2021 roku przypadają w sobotę i niedzielę (25 i 26 grudnia). W związku z tym, że pierwszy dzień świąt to sobota, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy (podstawa prawna - kodeks pracy, art. 130. §2.). Większość firm i instytucji działa w tym okresie na zwolnionych obrotach, dlatego można przypuszczać, że pracodawcy wyznaczą dodatkowe wolne na Wigilię, która w 2021 r. wypada w piątek 24 grudnia. Dzięki temu w Boże Narodzenie odpoczniemy od pracy przez 3 dni.

Spór w pracy można uciąć jednym zdaniem. Ważne, aby wypowiedzieć je z pewnością, z jednej strony – pokazując niezadowolenie z zachowania współpracownika, z drugiej – dając mu szansę na zmianę sposobu komunikacji.

8 zdań, które pozwolą uniknąć sporów w pracy. Warto je wykor...

Sylwester 2021 - dni wolne od pracy

Jeśli będziemy w tym czasie dysponować niewykorzystanym urlopem, warto go zaplanować na okres pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem 2022. Wystarczy 5 dni urlopu, aby zyskać aż 11 dni wolnego! W tym celu należy rozpisać pięć dni urlopu pod koniec miesiąca, tj. od 27 do 31 grudnia (poniedziałek - piątek). Jako, że 1 stycznia 2022 wypada w sobotę, teoretycznie powinniśmy wrócić do pracy w poniedziałek, 3 stycznia. Za święto w sobotę przysługuje jednak dodatkowy dzień wolny, więc pracodawcy mogą wyznaczyć go właśnie na 3 stycznia (poniedziałek) lub 7 stycznia (piątek).

Jeśli szef będzie łaskawy i zgodzi się na dodatkowy urlop, to biorąc jeszcze 3 dni wolnego w pierwszym roboczym tygodniu stycznia, do pracy wrócimy dopiero 10 stycznia 2022 r., dlatego że po drodze przypada Święto Trzech Króli (6 stycznia).

Dzięki wykorzystaniu ośmiu dni urlopu na przełomie 2021 i 2022 roku, będzie można odpocząć od pracy przez ponad dwa tygodnie.

Wymiar czasu pracy w 2021 roku

Przepisy Kodeksu pracy mówią, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę (art. 129. § 1.) Na podstawie tej regulacji można określić miesięczny oraz roczny wymiar czasu pracy, a także ilość dni wolnych od pracy przypadających w danym miesiącu lub roku.

Warto przeczytać:

Określenie wymiaru czasu pracy jest niezbędne do ustalenia liczby godzin, jakie musi przepracować pracownik w przyjętym okresie rozliczeniowym. Na podstawie wymiaru czasu pracy ustalane jest m.in.: wynagrodzenie pracownika, nadgodziny, ilość przysługującego urlopu oraz współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

W 2021 roku najmniejszy wymiar czasu pracy w miesiącu będzie wynosił 152 godziny. Najmniejszy wymiar przypadnie w styczniu i maju. W tych miesiącach przepracujemy tylko 19 dni. Największy wymiar czasu pracy w 2021 r. wyniesie 184 godziny i przypadnie w marcu. Oznacza to, że przepracujemy wtedy 23 dni.

MiesiącLiczba godzin pracyLiczba dni pracyLiczba dni wolnych
styczeń1521912
luty160208
marzec184238
kwiecień168219
maj1521912
czerwiec168219
lipiec176229
sierpień176229
wrzesień176228
październik1682110
listopad1602010
grudzień176229
ŁĄCZNIE:2016252113

Trzymiesięczny okres rozliczeniowy

W niektórych przedsiębiorstwach pracodawcy wprowadzają trzymiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Oznacza to, że pracownik nie jest związany z miesięcznym wymiarem czasu pracy, lecz pracuje w oparciu o normy kwartalne. Elastyczny czas pracy pozwala dostosować pracę do zapotrzebowania zakładu, np: w jednym miesiącu wymiar czasu pracy będzie większy, w drugim mniejszy w porównaniu do miesięcznych okresów rozliczeniowych.

OkresLiczba godzin pracyLiczba dni pracyLiczba dni wolnych
styczeń - marzec4966228
kwiecień - czerwiec4886130
lipiec - wrzesień5286626
październik - grudzień5046129
ŁĄCZNIE:2016252113
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński