Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Stargardu 2018. Tajemnice krypt w stargardzkiej kolegiacie

Wioletta Mordasiewicz
Wioletta Mordasiewicz
Prelekcja o kryptach i znalezionych w nich szczątkach i przedmiotach odbyła się w kolegiacie.
Prelekcja o kryptach i znalezionych w nich szczątkach i przedmiotach odbyła się w kolegiacie. Wioletta Mordasiewicz
W ramach tegorocznych Dni Stargardu mieszkańcy mogli posłuchać wykładu na temat badań archeologicznych, architektonicznych i antropologicznych krypt, znajdujących się w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Świata.

W kościele, znajduje się 21 kaplic. W każdej z nich są po dwie krypty, w których chowano bogatych mieszczan. W 2016 roku muzealnicy z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie zbadali cztery krypty. Badania trwały przez cały okres letni. O nich mówiła podczas wykładu w kolegiacie pracownica muzeum, zajmująca się konserwacją zabytków.

- Największym odkryciem odgruzowanych wówczas krypt było odsłonięcie od ich strony południowej muru wykonanego z granitowych kwadr, będących reliktem ściany północnej murowanego halowego kościoła wzniesionego na przełomie XIII i XIV wieku - mówi Klaudia Pławiak - Czajewska z MAH w Stargardzie. - Zniszczenie krypt i ich zasypanie miało najprawdopodobniej miejsce podczas remontu świątyni, przeprowadzonego przez architekta Heinricha Deneke na początku XX wieku.

Pozostałości trumien datowane są na przełom XVII i XVIII wieku. Odkryto różne formy ich zdobienia, co świadczy o różnym stopniu zamożności grzebanych w kryptach osób. W jednym z pochówków odkryto m.in. drewnianą czaszkę, która była elementem ozdobnym wieka trumny. Częstym znaleziskiem były toczone z drewna nogi do trumien.

W kościelnych kryptach odkopano wiele cennych z historycznego punktu widzenia przedmiotów.
- Te rzeczy przeleżały tam 350 lat - mówi Klaudia Pławiak - Czajewska z muzeum. - Jednym z ciekawszych odkryć jest but typu angielskiego czy też XVII-wieczne spodnie. Znaleziono też fragmenty ubrań, elementy biżuterii, ceramikę, fragmenty witraży i inne. Część znalezisk jest nadal w konserwacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński