MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Dług zdrowotny” Polaków stale rośnie. Niemal 60 miliardów złotych straty z powodu palenia papierosów. Jakie są skutku palenia papierosów?

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
„Dług zdrowotny” Polaków stale rośnie. Niemal 60 miliardów złotych straty z powodu palenia papierosów. Jakie są skutku palenia papierosów?
„Dług zdrowotny” Polaków stale rośnie. Niemal 60 miliardów złotych straty z powodu palenia papierosów. Jakie są skutku palenia papierosów? Pawel Relikowski / Polska Press / zdjęcie ilustracyjne
Jaka jest rzeczywistość pocovidowa w Polsce? Jak wskazują statystyki, w trakcie trwania pandemii w Polsce nie wykonano średnio 35 procent wszystkich świadczeń w różnych obszarach medycyny. Część osób nie zgłaszała się na zaplanowane wizyty czy zabiegi, część była odsyłana z powrotem do domu z uwagi na panujące obostrzenia. Innym, ale równie dużym problemem dla polskiej służby zdrowia jest stale rosnąca liczba aktywnych palaczy papierosów, którzy dość znacznie obciążają już system ochrony zdrowia.

Statystyki te potwierdza m.in. prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego, który zwraca uwagę na to, że wśród liczby niezrealizowanych świadczeń znajdują się pacjenci, którzy zmagają się np. z chorobami przewlekłymi.

Spore wyzwanie nie tylko przed Polską. Europę czeka wytężona praca

W krajach Europy Zachodniej w erze pocovidowej obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe. Wskaźnik ten wzrósł o 20 procent i nadal się pogłębia, podobnie jak liczba pacjentów skarżących się na problemy kardiologiczne.

Równie ważnym problemem jest rosnąca liczba palaczy, tak w Polsce, jak i na świecie. Od wielu lat nałóg palenia papierosów stanowi spore obciążenie dla polskiego społeczeństwa, generując tym samym ogromne koszty dla służby zdrowia.

Wiele organizacji zdrowotnych, w tym WHO wskazują, że straty dla polskiego systemu ochrony zdrowia spowodowanych paleniem papierosów wynoszą już prawie 60 miliardów złotych.

Jak można przeczytać we wspólnym raporcie Ministerstwa Zdrowia i Państwowego Zakładu Higieny „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022”, papierosy są wymieniane jako główny czynnik ryzyka zdrowotnego w polskiej populacji. Tylko w ostatnich kilku latach konsumpcja papierosów wzrosła w Polsce o kilkadziesiąt procent.

Pomóc mogłyby poradnie antynikotynowe, ale tych w Polsce mamy raptem trzy, choć niektórzy twierdzą, że jest ich pięć. To nadal mało, jak na 8 milionów aktywnych palaczy.

- Ja bym chciał, żeby nikt nie palił – mówił ks. dr Arkadiusz Nowak, przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia. - Natomiast jestem zwolennikiem stosowania alternatyw i regulacji państwa w tym zakresie. Po pierwsze – prawa pacjenta do informacji związanej z używaniem alternatyw. I – po drugie – przebadania tych alternatyw w wymiarze obiektywnym. Jeżeli ktoś nie jest w stanie nie palić, to niech wybiera to, co jest mniej szkodliwe dla niego i dla innych.

Co grozi palaczowi? Jak nakłonić społeczeństwo do ograniczenia konsumpcji papierosów?

Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Palenie tytoniu poza skutkami powodującymi utratę zdrowia, wpływa również negatywnie na wygląd skóry.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, u palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.

Resort zdrowia przypomina także, że palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na:

  • Choroby układu oddechowego - rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę.
  • Choroby układu krążenia - chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
  • Inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński