Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego nasi politycy lekceważą własne zakazy? [KOMENTARZ]

Dr hab. Piotr Chrobak
fot. Szymon Starnawski/ Polska Press
Dlaczego PiS chce przeprowadzić wybory Prezydenta RP w maju, a opozycja jesienią? Czy faktycznie z powodu pandemii koronawirusa, za kilka miesięcy sytuacja gospodarcza może się na tyle pogorszyć, że rząd Mateusza Morawieckiego i prezydent Andrzej Duda zaczną tracić na popularności? Czy wówczas ugrupowania opozycyjne i ich kandydaci na prezydenta mogą zyskać? Tego nie można wykluczyć. Jednak w miarę trwania pandemii taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. Jeżeli PiS zacznie tracić w sondażach na rzecz opozycji, to z zupełnie innych powodów.

Popularność ugrupowania lub polityka nie opiera się na racjonalnych przesłankach, tylko na emocjach wyborców, ponieważ polityka, zwłaszcza w polskim wydaniu – polega na wzbudzaniu emocji. Pozytywnych wobec własnego ugrupowania i negatywnych wobec konkurencji. Dodatkowo dochodzi jeszcze nastawianie własnych zwolenników przeciwko konkurencyjnym ugrupowaniom oraz ludziom ich popierającym. Doświadczamy tego od co najmniej 20 lat.

Do tej pory Jarosław Kaczyński dobrze potrafił wyczuć nastroje i oczekiwania społeczne. Po wygranych wyborach PiS podzieliło się z ludźmi efektami dobrej koniunktury gospodarczej, w postaci różnych programów „plus”, trzynastą emeryturą itp. Platforma z czasem zatraciła tę umiejętność, czego najbardziej wyrazistym efektem było podniesienie wieku emerytalnego na krótko przed wyborami w 2015 roku.

PiS dobrze wyczuwając nastroje społeczne, cofnęło tę reformę. Z kolei, kiedy PiS rozpoczęło reformę sądownictwa wzbudzającą dużo kontrowersji, nie straciło w sondażach, gdyż dobrze wyczuło, że większości społeczeństwa – z różnych powodów – ta reforma nie będzie obchodziła.

Teraz w dobie koronawirusa, rząd wraz z NBP i innymi instytucjami starają się zminimalizować skutki pandemii. Zyskuje na tym nie tylko PiS, ale także prezydent Andrzej Duda, co widać po rosnących sondażach. Generalnie ludzie stosują się do wszelkiego rodzaju uciążliwych nakazów, gdyż wierzą, że to pomoże ich uchronić przed zarażeniem.

Przypomnijmy, że np. w pogrzebie nie może uczestniczyć więcej niż pięć osób. Ograniczono kontakty między członkami rodziny jeżeli nie mieszkają w tym samym budynku. Ograniczono swobodę przemieszczania się czy korzystania z różnego rodzaju miejsc publicznych.

Więc co może zaszkodzić PiS-owi? Brak wyczucia nastrojów jakim ostatnio się wykazało. Władza powinna dawać przykład. Jeżeli rząd narzuca szereg ograniczeń, to rządzący w pierwszej kolejności powinni pokazać, że się do nich stosują. W ten sposób daliby sygnał społeczeństwu, że wszyscy, bez wyjątku muszą wytrzymać ten trudny czas.

ZOBACZ TEŻ:

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Zdjęcia. Delegacja PiS ...

Jeżeli niektórzy politycy PiS nie będą się stosować do obowiązujących ograniczeń – jak to miało miejsce w okresie przedświątecznym – to część społeczeństwa może to odebrać, że są ludzie równi i równiejsi. A wywyższania się władzy Polacy nie lubią.

Właśnie takie symboliczne gesty mogą wzbudzić negatywne emocje, wpływające na nastroje społeczne, co z kolei będzie miało odzwierciedlenie w sondażach wyborczych. Takiego scenariusza PiS powinno obawiać się bardziej, niż pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju.

Dr hab. Piotr Chrobak
Politolog
Uniwersytet Szczeciński

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński