Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego drzewa przy ul. Tenisowej w Szczecinie zniknęły? Miasto odpowiada

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Wycinka drzew przy ul. Tenisowej
Wycinka drzew przy ul. Tenisowej Czytelniczka
Dlaczego zostały wycięte tylko największe drzewa? Co, jeżeli nie drzewa, będzie barierą dźwiękową przed jeżdżącymi pociągami? - pyta nasza Czytelniczka o wycinkę, do jakiej doszło przy ul. Tenisowej w Szczecinie.

Okazuje się, że z wnioskiem o wyrażenie zgody na wycinkę do gminy wystąpiły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przedsiębiorca wnioskował o zezwolenie na ścięcie 30 drzew z terenu nieruchomości wzdłuż linii kolejowej nr 432, na odcinku Szczecin Wstowo – Szczecin Turzyn.

Drzewa przeznaczone do usunięcia to topola osika, dąb szypułkowy, buk zwyczajny, klon zwyczajny.

- Została przeprowadzona wizja lokalna przez inspektora Wydziału Ochrony Środowiska. Podczas wizji dokonano oględzin drzew, potwierdzono ich gatunki oraz parametry, jak również miejsce wzrostu w odległości mniejszej niż 6 m od dolnej krawędzi nasypu, górnej krawędzi przekopu albo od zewnętrznej krawędzi rowów bocznych - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

ZOBACZ TEŻ:

Wniosek uzasadniono przepisami ustawy o transporcie kolejowym, która przewiduje, że "usytuowanie budowli, budynków, drzew i krzewów oraz wykonywanie robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowych, bocznic kolejowych i przejazdów kolejowych może mieć miejsce w odległości niezakłócającej ich eksploatacji, działania urządzeń związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego, a także niepowodującej zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz zgodnie z art. 56 ust. 1. ww. ustawy w razie potrzeby usunięcia drzew lub krzewów utrudniających widoczność sygnałów i pociągów lub eksploatację urządzeń kolejowych albo powodujących zaspy śnieżne, starosta, na wniosek zarządcy, wydaje decyzję o usunięciu drzew lub krzewów".

Podsumowując, głównym powodem wycinki było zapewnienie bezpieczeństwa dla ruchu kolejowego.

ZOBACZ TEŻ:

- Drzewa objęte wnioskiem rosną wzdłuż torów na stromych skarpach i wzniesieniach terenu. Drzewa swoimi koronami kolidują z urządzeniami trakcyjnymi oraz samą trakcją, częściowo dorastają bezpośrednio w światło linii. Pochodzą z samosiewu, który nie został uporządkowany. Część egzemplarzy jest wzajemnie poprzerastana. Pnie i korony uległy deformacjom w wyniku zagęszczenia oraz konkurencji. Drzewa narażone są na niekontrolowane wyłamania lub wywroty mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa dla ruchu kolejowego. Wycinka drzew i krzewów związana jest zapewnieniem perspektywicznego stanu bezpieczeństwa dla użytkowników terenu oraz ruchu kolejowego - dodaje Andrzej Kus.

Informuje także, że nie nałożono obowiązku nasadzeń kompensacyjnych, ponieważ teren, z którego usuwane są drzewa oraz najbliższe sąsiedztwo to tereny przemysłowe, w dużym stopniu utwardzone, z licznymi sieciami oraz instalacjami podziemnymi i naziemnymi, bez właściwych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju drzew.

ZOBACZ TEŻ:

Wycinka drzew  krzewów na skarpie przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Ruszyła wycinka drzew i krzewów przy Zamku Książąt Pomorskic...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński