Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja czy niszczenie historii? Płyta upamiejętniająca generała Świerczewskiego zniknie z placu Grunwaldzkiego

Marek Rudnicki
Gdzie przeniesiona zostanie płyta zadecydują radni na sesji.
Gdzie przeniesiona zostanie płyta zadecydują radni na sesji. Fot. Marcin Bielecki
Sprawa załatwiona Nie będzie już na placu Grunwaldzkim płyty upamiętniającej generała Waltera Świerczewskiego. Ale co się z nią stanie zadecydują radni podczas sesji rady miasta.

Gen. major Świerczewski

Gen. major Świerczewski

Świerczewski całe życie związany był z sowiecką Rosją. W 1940 r. mianowany generałem majorem Armii Czerwonej. Jego alkoholizm oraz lekceważenie życia podległych mu żołnierzy wywoływało liczne konflikty z gen. Zygmuntem Berlingiem. Od 14 lutego 1946 pełnił funkcję II wiceministra Obrony Narodowej. Zginął w Jabłonkach koło Baligrodu 28 marca 1947 r.

Placu Grunwaldzki od wielu lat zdobi lub szpeci, jak chcą inni, płyta upamiętniająca kontrowersyjnego generała wojsk polskich, który był też generałem majorem armii radzieckiej. Walka o zniknięcie tej tablicy trwa od ponad dwóch lat między osobami o skrajnie odmiennym widzeniu tej postaci.

Sprawa została rozstrzygnięta po intensywnej wymianie pism między dwoma organizacjami, urzędami miasta i wojewódzkim oraz Andrzejem Przewoźnikiem, sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.

- Świerczewski to był zbój, który chlał bez opamiętania, doprowadzając m.in. do ciężkich strat wojsk polskich w bitwie pod Budziszynem - mówi Henryk Michałowski ze stowarzyszenia Kontra, które domaga się zlikwidowania tablicy. - Na rozkaz tego bandyty polowano na partyzantów AK. Ma ich krew na swoich rękach.

- Ogarnięci nienawistną obsesją wojowniczy mołojcy z Kontry nie ograniczają się do wylewania pomyj na osobę generała Waltera - to opinia Romana Mazurkiewicza z Społecznego Komitetu Pamiątek Szczecina występującego w obronie generała.

Tablicę ułożono w 1948 r. W 1998 r. zniknęła. W 2004 r. pojawiła się za zgodą władz miasta jej kopia dzięki dzięki m.in. Związkowi Komunistów Polskich i SLD.

- Legenda gen. Świerczewskiego, jako wybitnego dowódcy wojskowego mija się z rzeczywistością - to opinia Andrzeja Przewoźnika. - Jako dowódca 2 Armii WP zapisał się przede wszystkim nieudolnym dowodzeniem w operacji drezdeńsko-budziszyńskiej, w której 2 Armia WP poniosła niezwykle dotkliwe straty.

- O zmianie lokalizacji pomników zdecyduje Rada Miasta 27 lipca - mówi Robert Grabowski z Biura Promocji i Informacji UM. - Opinia Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ma znaczenie pomocnicze.

Co sądzisz o przeniesieniu płyty upamiętniającej generała Świerczewskiego? Podyskutuj na forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński