Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Defibrylatory w autobusach. Tak Stargard troszczy się o życie mieszkańców

Wioletta Mordasiewicz
Od 8 do 20 minut średnio, trzeba w Stargardzie czekać na przyjazd karetki. W mieście działa pięć zespołów ratownictwa medycznego, w tym 4 są podstawowe, jeden specjalistyczny. Nim karetka dojedzie do osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia, wiele może się wydarzyć. W Europie zatrzymanie krążenia przeżywa średnio 5 procent osób, w Polsce zaledwie 2 proc. Dlatego tak ważne jest, by zwiększyć dostęp do defibrylatorów. W Stargardzie tak się dzieje - pojawiają się nawet w autobusach.

- Ok. 75 procent osób można uratować szybką i skuteczną pomocą z użyciem defibrylatorów - mówi Robert Sabadini z Fundacji z Nami Bezpieczniej, który w Stargardzie realizuje projekt "Stargard w rytmie Twojego serca". - Bardzo ważne są te tzw. złote cztery minuty. Po tym czasie pojawiają się nieodwracalne zmiany w mózgu. Dlatego bardzo ważne jest, by umieć ratować ludzkie życie z wykorzystaniem defiberylatorów AED.

Tych urządzeń jest w Stargardzie coraz więcej. Są dostępne m.in. w niektórych szkołach, urzędach, instytucjach kultury, zakładach pracy.

- Mamy kolejną lokalizację - poinformowała Fundacja z Nami Bezpieczniej. - Zamontowaliśmy kolejny defibrylator. Znajduje się na starym cmentarzu komunalnym przy ul. Kościuszki 80. To dzięki sponsorowi, którym było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Zakup dofinansował, na wniosek MPGK, kwotą 3 tys. zł ubezpieczyciel PZU SA. Cieszymy się, że kolejny punkt miasta jest bezpieczny i życzymy sobie, oby nie było potrzeby korzystania z niego i wszyscy nadal cieszyli się życiem.

Trzynaście defibrylatorów udało się kupić w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Do sponsoringu urządzeń przyłączyło się ponadto Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które kupiło defibrylator do Klubu Seniora na osiedlu Lotnisko oraz jeden do nowego autobusu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Niebawem na ulice Stargardu wyjedzie 8 nowych autobusów. W 7 z nich będą zamontowane defibrylatory AED. Poza TBS, defibrylator do miejskiej komunikacji kupiła Fundacja Z Nami Bezpieczniej, a pozostałe 5 ufundował producent autobusów tj. firma Solaris.

W Stargardzie od kilku miesięcy w różnych miejscach odbywają się szkolenia z pierwszej pomocy z wykorzystaniem najbardziej popularnego na świecie defibrylatora AED. Ciekawostką jest, że w Holandii stare budki telefoniczne zaczęto wykorzystywać na lokalizowanie defibrylatorów, które zastępują aparaty telefoniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński