Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Defender - Europe 20. Trwa budowa obozowisk na poligonie drawskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel
„Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym” – każdy żołnierz zna to powiedzenie i każdy żołnierz uczestniczący w międzynarodowym ćwiczeniu "DEFENDER-Europe 20" w pełni zgodzi się z tym.

Od zarania dziejów tam, gdzie podążały wojska, tam zawsze towarzyszyły tabory różnorodnego sprzętu i zaopatrzenia. Już w czasach starożytnych jeden z najznakomitszych teoretyków wojskowości Sun Tzu stwierdził, że „… armia zginie, jeśli nie ma zaopatrzenia, jeśli nie ma żywności”.

Ogromną rolę logistyki wojskowej potwierdzają również współczesne ćwiczenia i szkolenia poligonowe na płaszczyźnie narodowej, ale jeszcze dobitniej na płaszczyźnie międzynarodowej.

Odpowiednim tego przykładem jest ćwiczenie DEFENDER-Europe 20, w którym przewidziano udział ponad 37000 żołnierzy z 18 państw. Podczas sojuszniczego współdziałania zaplanowanego m. in. na terenie Polski są wykorzystywane zarówno czołgi, wozy bojowe i transportery opancerzone, jak również specjalistyczny sprzęt logistyczny.

Defender - Europe 20. Trwa budowa obozowisk na poligonie dra...

Czy mógłbyś zostać zawodowym żołnierzem? Sprawdź swoje predyspozycje!

- Zanim jednak pododdziały przystąpią do wykonywania zadań taktycznych, w pierwszej kolejności logistycy realizują wielką operację przemieszczenia bojowego sprzętu do Europy, w tym do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Na terenie tego największego poligonu w Europie organizowane są właśnie wielkie sojusznicze obozowiska, punkty tankowania, miejsca wydawania posiłków, a także obsługi oraz remontu sprzętu - mówi kapitan Błażej Łukaszewski z 12 Brygady Zmechanizowanej. - Z tego powodu żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej, Wojskowej Komendy Transportu ze Szczecina oraz CSWL Drawsko z każdym dniem coraz bardziej zacieśniają współpracę z sojusznikami, aby wszystkie przedsięwzięcia logistyczne przebiegały wzorcowo. Dodatkowo polscy żołnierze mają niebywałą okazję do porównania procedur oraz struktur w innych armiach, a także doskonalenia międzynarodowego współdziałania.

ZOBACZ TEŻ:

Warto jeszcze podkreślić, że gdy w maju żołnierze zakończą część taktyczną ćwiczenia to trzeba będzie przystąpić jeszcze do obsługi sprzętu oraz przygotowania go do ponownego transportu i przemieszczenia do macierzystych garnizonów. Przed nimi będzie więc jeszcze jedno ogromne wyzwanie, a gdy ostatni żołnierz i pojazd opuszczą ośrodki szkoleniowe, wtedy dopiero będzie można powiedzieć, że międzynarodowe ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 dobiegło końca.

ZOBACZ TEŻ:

Kolumna Bundeswehry wjechała do Polski. Jadą na poligon drawski

ZOBACZ TEŻ:

Największe ćwiczenia od lat. Amerykanie już przyjechali do n...

Wojska Obrony Terytorialnej stają się coraz bardziej znaczącym elementem systemu bezpieczeństwa Polski. Zobacz, kim są żołnierze WOT, ilu z nich to zawodowcy, jaki jest procent kobiet, w jakim wieku są żołnierze WOT, jakie mają wykształcenie itp.

Wojska Obrony Terytorialnej w liczbach. Płeć, wiek, wykształ...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński