Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja w sprawie opłat za parkowanie w najdroższej strefie w Szczecinie niedługo będzie, tak samo jak odwołanie od wyroku

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Niedługo decyzja w sprawie opłat za parkowanie w Szczecinie. Kontrolerzy też pracują
Niedługo decyzja w sprawie opłat za parkowanie w Szczecinie. Kontrolerzy też pracują Archiwum
W tym tygodniu rozpoczynają się konsultacje dotyczące Strefy Zamieszkania Stare Miasto. Po nich ma zapaść decyzja, czy miasto odwoła się od niekorzystnego wyroku. W tle miliony złotych do zwrotu kierowcom.

- Jest jeszcze czas na podjęcie decyzji - powtarza Wojciech Jachim z NiOL, zarządcy Stref Płatnego Parkowania w Szczecinie.

Ale jak ustaliliśmy decyzja o tym, czy miasto zaskarży wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, może zapaść już w tym tygodniu po konsultacjach urzędniczo-prawniczy, które się właśnie rozpoczynają. Formalnie miasto na ewentualne złożenie skargi kasacyjnej ma 30 dni od dnia doręczenia odpisu orzeczenia WSA z uzasadnieniem, czyli do drugiej połowy października.

Sprawa dotyczy najdroższej miejskiej strefy parkowania o nazwie Strefa Zamieszkania Stare Miasto. Obejmuje kilkanaście ulic na Podzamczu i wokół placu Orła Białego. Godzina postoju kosztuje tu od 6 do 10 zł. SZSM powstała półtora roku temu i od samego początku wywoływała kontrowersje. Niedawno potwierdził je Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Na początku sierpnia w całości uchylił uchwałę rady miasta organizującą SZSM. Pod koniec września ukazało się uzasadnienie wyroku. Sędziowie nie zostawili na uchwale suchej nitki. Gdyby uzasadnienie uprawomocniło się w tej wersji, miasto musiałoby zwrócić kierowcom miliony złotych, które wydali na zakup biletów postojowych, abonamenty oraz kary za brak ważnego biletu (tzw. opłata dodatkowa). Sama wartość zapłaconych przez kierowców opłat dodatkowych to obecnie ok. 4 mln zł. Odwołanie wydaje się więc oczywistością. Jednak taka decyzja obarczona jest dużym ryzykiem dla finansów miasta. W takim scenariuszu na prawomocne rozstrzygniecie, możemy poczekać nawet dwa lata. Gdyby okazało się niekorzystne dla miasta (wyrok WSA zostałby utrzymany w mocy), oznaczałoby to zwrot dodatkowych milionów złotych pobranych w tym okresie, czyli sierpnia 2022 r. do dnia wydania prawomocnego orzeczenia.

Na razie kontrolerzy nie zaprzestaną sprawdzania zakupu biletów parkingowych w SZSM.

- Kontrolerzy nadal pracują i sprawdzają bilety na tym obszarze - dodaje Wojciech Jachim.

Przypomnijmy. Od dwóch tygodni NiOL zwraca kierowcom pobrane tzw. opłaty dodatkowe za brak biletu na Płatnych Parkingach Niestrzeżonych (pod Trasą Zamkową i wokół magistratu). To efekt uchylania przez sąd kilku przepisów organizujących PPN-y. M.in. błędnych zapisów w regulaminie strefy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński