Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dążenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Polska i Słowenia popierają inicjatywę

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Prezydent Słowenii Borut Pahor i prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent Słowenii Borut Pahor i prezydent RP Andrzej Duda twitter.com/prezydentpl
– Mam nadzieję, że Rada Europejska „tę inicjatywę nie tylko podejmie, ale też ją przyjmie i że rzeczywiście Ukraina uzyska status kandydata do Unii Europejskiej. Będzie to miało bardzo ważny wymiar polityczny przede wszystkim. Choć oczywiście w przyszłości także, mam nadzieję, przełoży się na korzyści gospodarcze dla Ukrainy – powiedział prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem.

W piątek oficjalną wizytę w Warszawie składa prezydent Słowenii Borut Pahor, który spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent Słowenii spotka się także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

– Przede wszystkim chciałem panu prezydentowi podziękować za wsparcie kilka tygodni temu tej wspólnej inicjatywy, z którą wtedy występowaliśmy, by Ukrainie został przyznany status kandydata do Unii Europejskiej. Ta bardzo ważna inicjatywa, którą de facto wtedy rozpoczęliśmy jest dziś na stole, bardzo poważnie rozważana w UE – powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej.

Prezydent podkreślił, że jest to niezwykle ważne dla Ukrainy, „nawet nie tyle w sensie państwowym, ile w sensie społecznym – jako widomy znak otwarcia się Unii Europejskiej, tego przysłowiowego Zachodu na społeczeństwo Ukrainy, na Ukrainę w ogóle i jako też pokazanie, że tym miejscem, gdzie Ukraina – jeśli chce, może przynależeć – jest wspólnota kultury i zasad właśnie Europy Zachodniej, tego świata”.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Rada Europejska „tę inicjatywę nie tylko podejmie, ale też ją przyjmie i że rzeczywiście Ukraina uzyska status kandydata do UE”. – Będzie to miało bardzo ważny wymiar polityczny przede wszystkim. Choć oczywiście w przyszłości także, mam nadzieję, przełoży się na korzyści gospodarcze dla Ukrainy – wskazał.

Ponadto – jak relacjonował Andrzej Duda – rozmowa z Pahorem dotyczyła „przede wszystkim największego problemu, jaki w tej chwili wszyscy mamy – wojny, którą Rosją rozpoczęła swym atakiem, agresją na Ukrainę”. – Rozmowę zdominowała wojna, przede wszystkim wielkie pytanie, jakie cały czas sobie tu stawiamy (...) jak zakończyć wojnę, którą Rosja rozpoczęła na Ukrainie, jak spowodować, by rosyjska agresja na Ukrainę się zatrzymała i aby się cofnęła – powiedział prezydent.

– W moim głębokim przekonaniu Ukraina musi odzyskać swoje terytorium, to międzynarodowo uznane, jako terytorium Ukrainy, zgodnie ze wszystkimi regułami prawa międzynarodowego. To jest to dążenie, do którego powinien zmierzać wolny i demokratyczny świat, i powinni zmierzać przywódcy tego świata – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że podczas spotkania z prezydentem Słowenii rozmawiano o pomocy dla Ukrainy, zarówno militarnej, jaki i humanitarnej. – Mówiłem też o polskim wkładzie w tę pomoc, jak wygląda w tej chwili sytuacja w Polsce z uchodźcami z Ukrainy, jak sobie z tą kwestią jako społeczeństwo i jako kraj radzimy. Jakie działania w Polsce podjęliśmy w tym kierunku – zaznaczył.

Podczas rozmów obu prezydentów pojawił się też temat przyszłości UE. – Zapewniam pana prezydenta, że może na mnie liczyć, jeżeli chodzi o zbliżanie Bośni i Hercegowiny do UE, bo to jest ten element, na którym panu prezydentowi ogromnie zależy – wskazał.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił też, że z prezydentem Słowenii nie mają w tej chwili takich tematów, zarówno jeśli chodzi o NATO jak i o UE, co do których nie mieliby zgodności.

Andrzej Duda zaznaczył, że podczas spotkania rozmawiano też na temat wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii oraz o zbliżającym się szczycie Sojuszu oraz co powinno zostać na nim ustalone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dążenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Polska i Słowenia popierają inicjatywę - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński