David Cameron w Warszawie. "Nasze relacje mogą być jeszcze lepsze" [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Maciej Deja AIP
DAVID CAMERON W WARSZAWIE | Premier Beata Szydło przyjęła swojego brytyjskiego odpowiednika Davida Camerona w budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa. Wcześniej Cameron wybrał się na spacer po Krakowskim Przedmieściu. Szef brytyjskiego rządu przybył do Warszawy wieczorem 9 grudnia. Tego dnia wziął udział w roboczej kolacji z premier Szydło.

Na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu premierów Wielkiej Brytanii i Polski, obie strony podkreślały dobre wzajemne relacje i zgodność w kluczowych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i reformy Unii Europejskiej. - To zaszczyt być pierwszym politykiem składającym oficjalną wizytę nowemu rządowi - powiedział David Cameron. Beata Szydło zaznaczyła, że postulaty socjalne, proponowane przez premiera Camerona, niekorzystne dla polskich pracowników w Wielkiej Brytanii, będą jeszcze konsultowane.

Kolacja z Szydło i spacer po Krakowskim Przedmieściu | David Cameron w Warszawie

Źródło: TVN24/x-news

Premier Beata Szydło: - Rozmowy dotyczyły propozycji Wielkiej Brytanii o reformie Unii Europejskiej. Rozmowy te toczyły się również wcześniej na poziomie unijnym. W wielu obszarach nasze poglądy są zbieżne. Polsce zależy na tym, żeby Wielka Brytania dalej była członkiem unii. Rozumiemy postulaty, z którymi przyjeżdża premier Cameron i deklarujemy otwartość na dyskusję. Łączą nas więzi transatlantyckie. Zależy nam na tym, żeby unia była coraz silniejsza.

Rozmawialiśmy o pomocniczości, o pozycji parlamentów narodowych, to są te tematy, które chcemy rozwijać. Nasze wątpliwości wiążą się z postulatami traktatowymi, w tym przepływu osób. To jeden z filarów, leżących w naszym interesie. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, szczycie NATO w warszawie. Cieszę się, że jesteśmy pierwszym krajem, który premier Cameron odwiedził w tej turze rozmów.

Premier David Cameron: - To zaszczyt być pierwszym politykiem składającym oficjalną wizytę w Warszawie pani Premier. Wielka Brytania to drugi co do wielkości partner handlowy Polski, w zeszłym roku zainwestowaliśmy tu trzy miliardy euro. Cieszymy się, że nasze siostrzane ugrupowanie wygrało wybory i sprawuje władzę w Polsce. Mieliśmy tu bardzo dobre rozmowy, szczególnie w zakresie obrony i reformy Unii Europejskiej. Wielka Brytania bardzo chce bronić i rozbudowywać wschodnią flankę NATO. Wierzymy, że Europa państw narodowych jest ważna. Stąd wynika jej siła. Rozmawialiśmy o reformie Wspólnoty, nie jest naszym celem stałe zacieśnianie integracji, nie możemy też się godzić na faworyzowanie państw z unii walutowej. Co do propozycji socjalnych, jest kilka obszarów, w których dalej będziemy rozmawiać, na co obie strony są otwarte.

Chcę, żeby Wielka Brytania pozostała w zreformowanej Unii Europejskiej. Pani premier wyraźnie powiedziała, że Polska życzy sobie Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. Stosunki między naszymi krajami już są dobre, ale mam nadzieję, że mogą być jeszcze lepsze.

Beata Szydło: - Są kwestie, co do których nie ma pełnej zgody, ale będziemy dążyć do konsensusu. Chodzi między innymi o zasiłki dla obywateli innych państw. Chcemy wypracować takie stanowisko, które będzie szanować zarówno zasadę wolnego przepływu osób, które legło u podstaw Unii Europejskiej, z drugiej strony, by szanować suwerenne decyzje Wielkiej Brytanii w sferze socjalnej.

Kwestia przepływu osób jest dla Polski fundamentalna, będziemy szukać konsensusu, na kolejną turę rozmów umówiliśmy się już w styczniu. Rozumiemy sytuację w Europie, bardzo istotne jest, że obie strony są gotowe do szukania wspólnych rozwiązań, nie podziałów. Musimy przekonać naszych europejskich partnerów do tego, że solidarność działa w dwie strony. Wszystkie kraje powinny mieć szansę zaprezentowania swoje zdanie, zbieżne z interesami narodowymi.

David Cameron: - Przez lata mówiło się, że nigdy nie będzie referendum, nie damy ludziom wyboru. Mówiło się, że nigdy nie będzie renegocjacji warunków bycia częścią wspólnoty. Ludzie mówili, że nigdy znaczących zmian nie da się osiągnąć, tymczasem widzimy, że wszystko idzie naprzód. Zdajemy sobie sprawę, że nie osiągniemy tego od razu, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Czy jest to trudne? Tak. Czy zajmie tego czasu? Tak. Ale wszyscy chcą Wielkiej Brytanii w silnej, zreformowanej Unii Europejskiej, więc wierzę, że osiągniemy nasz cel.

Podczas wizyt w innych krajach Unii przekonałem się, że jest dużo dobrej woli ku zmianom. Wiemy, że gdybyśmy byli poza Wspólnotą, kryzys migracyjny i finansowy na pewno by nas nie ominęły, jednak jeśli nie dojdzie do renegocjacji, nie wykluczam żadnego rozwiązania.
– Pan prezydent powiedział, że państwo polskie ma obowiązki wobec swoich obywateli i nie zgodzi się na rozwiązania niekorzystne dla nich – relacjonował Krzysztof Szczerski po spotkaniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Sekretarz stanu, odpowiedzialny w kancelarii prezydenta za sprawy zagraniczne, podkreślił, że Polska czeka na kreatywną ofertę ze strony brytyjskiej dotyczącej ograniczenia świadczeń dla obcokrajowców przebywających w Wielkiej Brytanii.

David Cameron w Warszawie | Prezydent Andrzej Duda przyjął brytyjskiego premiera w Pałacu

Źródło: TVN24/x-news

Krzysztof Szczerski: - Tematem rozmów pana prezydenta z premierem Cameronem były sprawy bezpieczeństwa i geopolityki. Sytuacja w Syrii, próby rozwiązania kryzysu uchodźców z zastrzeżeniem, że najlepszym sposobem, żeby to zrobić jest pomoc im jak najbliżej ich miejsca zamieszkania, by mogli wrócić do siebie.

Toczyły się również rozmowy o pokoju na Ukrainie. Obaj panowie byli zgodni, że sankcje na Rosję należy przedłużyć, bo zobowiązania z Mińska nie są przestrzegane. Pan prezydent poinformował premiera Camerona o przyszłotygodniowej wizycie w Kijowie.

Panowie rozmawiali również o przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie i współpraca militarnej między Wielką Brytanią a Polską.

Rozmawiano także o współpracy gospodarczej. Wspólne możliwości inwestycyjne obu państw są duże, ważne, by odbywało się to w ramach europejskiej współpracy.

Zarówno premier Cameron, jak i pan prezydent są zgodni, że Unia powinna być Unią równych państw i wolnych narodów. Koncepcja, że podstawowym budulcem Wspólnoty są państwa narodowe łączy obu panów. Polska w dyskusji o reformie Unii Europejskiej stawia jako kwestię fundamentalną swobodny przepływ osób i zachowanie praw nabytych, jakie posiadają Polacy w krajach Wspólnoty. Sytuacja Polaków na brytyjskim rynku pracy, jak powiedzieli obaj panowie, wymaga bardziej kreatywnych rozwiązań niż te, które są w tej chwili na stole. Na ten temat będą toczyły się rozmowy – powiedział Krzysztof Szczerski.

Sekretarz stanu, odpowiedzialny w kancelarii prezydenta za sprawy zagraniczne powiedział, że Polska nie godzi się na obecne propozycje Wielkiej Brytanii dla tamtejszych imigrantów. – Pan prezydent powiedział, że państwo polskie ma obowiązki wobec swoich obywateli i nie zgodzi się na rozwiązania niekorzystne dla nich. Czekamy na kreatywne rozwiązania ze strony brytyjskiej, bo to ona jest autorem tej inicjatywy. Dla dobra całej Unii Europejskiej i kryzysów, które nią targają, warto, by nie dopuścić do kolejnego, którym niewątpliwie byłoby wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty – powiedział Szczerski.

Prezydencki minister poinformował również o najbliższych planach kancelarii. – Pan prezydent będzie chciał dyskutować na Ukrainie o nowych metodach współpracy między krajami. Od nowego roku Ukrainę będą wiązały z Unią Europejską nowe stosunki handlowe, które Polska powinna wykorzystać.

W przygotowaniu jest medialna kontrofensywa związana z niekorzystnym wizerunkiem Polski, jaki utrwalają zachodnie media. W najbliższych tygodniach chcemy rozmawiać z nimi, żeby zweryfikować fałszywe informacje, o których ostatnio było głośno. W najbliższym czasie zaprezentujemy też kalendarz wizyt prezydenta na najbliższe półrocze. Jest on niemal gotowy – zapowiedział Krzysztof Szczerski.

Wideo

Materiał oryginalny: David Cameron w Warszawie. "Nasze relacje mogą być jeszcze lepsze" [ZDJĘCIA] [VIDEO] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
ola

Dziecko urodzone przez matkę Polkę z automatu dostaje polskie obywatelstwo i na tym kończy się przywilej "bycia Polakiem". Za wyrobienie paszportu w konsulacie lub ambasadzie płaci się jak za woły i czeka tak długo, że piechotą można by go przynieść np. do Szwecji. Dolicz jeszcze koszty dojazdów obojga rodziców z dzieckiem do stolicy. Za jednym "podejściem" tego się nie załatwi. Na dodatek trzeba czekać wiele godzin nawet z niemowlęciem, bo co to obchodzi urzędasa. Nawet jak jest się umówionym na konkretną godzinę, nie ma znaczenia. Należy natomiast przybyć na pół godziny przed wyznaczoną. Becikowe i "500 " się NIE należą. Można nie wyrabiać paszportu, ale mogą wtedy dziecka z Polski nie wypuścić. Podwójne obywatelstwo to kula u nogi, niestety.

G
Gość

A tak dopytam jeszcze. Ośmiorniczki na kolację były?

G
Gość

O Matko.Dlaczego do obsługi wycieczki wybrano człowieka  który ma trudności z chodzeniem? Przykro na to patrzeć jak ten człowiek się męczy. Jak musiał się czuć gość w takim towarzystwie.

m
mm

Partie Camerona i PiS stanowią wspólną frakcję w Europarlamencie i powinny być przeciwwagą dla chadeków do której należy partia Merkel i Donka - co ciekawe sa to frakcje chrześcijańskie. Wspólny front z GB oraz razem z naszymi sąsiadami będzie bardzo znaczący ogólnie jeśli chodzi o przeciwwagę dla układu Francji i Niemiec. i bardzo dobrze. Merkel z Hollandem chcą stworzyć Stany Zjednoczone Europy - nie można sie na to zgodzić...

J
Jacek

Tzw. lemingi akurat przyjeżdżają do Anglii pracować. Lumpy, które spotykam codziennie na ulicy, to akurat wasz roszczeniowy elektorat.

L
Lemingi z PO-PSL

już siedzą na walizkach, bo w Polsce "faszyzm, stalinizm, komunizm, dyktatura,
zamach na legalną władzę Platformy Obywatelskiej, dławienie wolności słowa, etc."
Jak widzisz, mają sporo powodów do ucieczki.
Lemingi przynależą do grupy obiboków, więc lumpów przybędzie.

o
obywatel

Cameron wie co robi - szuka ludzi do załatwienia transakcji. Ale jak chce coć załatwić najpierw powinien się udać do Pana Jarka obgadać transakcję. Reszta to już formalność.

G
Gość

Każdy widzi jak jęzorek omiata korzonki i pieńki -obrzydliwe patrzeć

J
Jacek

Widzę, że któryś z polskich lumpów z Tottenham dorwał się już do kompa w bibliotece i zminusował mój komentarz.

c
ciekawski

Cóż za nietakt! Spotkać się z Prezydentem i Premierem, a pominąć Prezesa? Tylko patrzeć, jak Sejm przegłosuje uchwałę o wykluczeniu UK z UE.

J
Jacek

Też mieszkam w północnym Londynie i od jakiś dwóch lat obserwuję bandę pijanych, bezdomnych lumpów szlajających się po głównej ulicy mojej dzielnicy, bluzgającej głośno po polsku. Nie pracują, tylko chleją całymi dniami i śmiecą. Wywalić tych lumpów z UK do Polski!

G
Gość

No bo chyba to działa w OBIE STRONY- czy jak?

m
mam rodzinę w UK

Byłem 2 tygodnie temu w Londynie niestety tu kolega prawde pisze tak jest .Leży taki gile do pasa brudas żebrze widać nachlany jak helikopter.Wstyd się odezwać po polsku.
A o socjalach to można pracę pisac polak potrafi

G
Gość

Przykro to pisać ale spora częśc polaków mieszkających w UK przynosi nam uczciwym pracowitym żyjącym od lat hańbę i wstyd otoczenia brytyjczyków.Pijacy żebracy pomijam złodzieji oszustów a szczegolnie tych co wyciągają niesłusznie SOCJALE .Nas się traktuje jednakowo jako polaków i z dego powodu cierpimy.
Nasz apel bo pisze w imieniu b dużej liczby polakow -ABY WYRZUCIĆ Z UK TYCH POLAKÓW DO POLSKI MY WIEMY CO SIE DZIEJE W POLSCE DZIŚ BEZROBOCIE PONIŻEJ 10% BRAK LUDZI DO PRACY NIECH TAM ZACZNĄ NORMALNE ŻYCIE.
Może kogoś to obraża jak czyta ale taka jest prawda my ti chcemy życ w spokoju mamy tu rodziny domy pracę i nie potrzeba nam takich skandali z naszymi rodakami.
Dziękuje za przedcztanie.
Adam

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu David Cameron w Warszawie. "Nasze relacje mogą być jeszcze lepsze" [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3