Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe podpaski i tampony? Nowa ustawa w Szkocji

Monika Piątas
Parlament w Szkocji dał zielone światło dla ustawy o darmowych środkach higieny intymnej dla wszystkich kobiet. Czy Szkocja będzie pierwszym krajem na świecie, który udostępni kobietom środki higieniczne używane podczas menstruacji za darmo?

Darmowe podpaski w Szkocji, zatwierdzenie projektu ustawy prze Parlament

Inicjatorką ustawy o darmowych środkach higienicznych dla kobiet jest Monica Lennon ze Szkockiej Partii Pracy. Podpaski i tampony mają być dostępne dla wszystkich kobiet, które tego potrzebują. Środki higienicznie będą bezpłatnie udostępnione w wyznaczonych miejscach takich jak domy kultury, kluby młodzieżowe i apteki.

Czy rząd zgodzi się na udostępnianie kobietom środków higienicznych, które rocznie wyniesie Szkocję 24 mln funtów?

Jak złagodzić PMS?

Szkocja: podpaski w łazienkach placówek edukacyjnych

Szkocja już od dłuższego czasu stara się zwalczać „ubóstwo menstruacyjnego”, jest ono traktowane jako poważny globalny problem społeczny i dotyczy również dziewcząt w Polsce.
Niemal 1 na 6 dziewcząt w Polsce opuściła zajęcia lekcyjne podczas miesiączki z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych – wynika z najnowszych badań Procter&Gamble dotyczących ubóstwa menstruacyjnego.
Już w 2018 roku Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który zapewnił darmowe produkty higieny intymnej, takie jak tampony i podpaski, we wszystkich placówkach edukacyjnych.

Obniżenie podatku

Wiele państw na świecie stara się walczyć z brakiem środków na produkty używane podczas menstruacji. Problem może wydawać się dla niektórych wyolbrzymiony. Jednak miesiączka nie jest wyborem, a podpaski i tampony nie są dobrem luksusowym. W rzeczywistości przeciętna Polka, która w wieku rozrodczym będzie 35 lat, na same tampony wyda około 10 tysięcy złotych w swoim życiu. A w koszta nie są wliczone pozostałe, czasem niezbędne, środki higieniczne.

Myślisz, że miesiączka to problem? Kiedyś to było prawdziwe wyzwanie

W związku z tym podjęto próby obniżenia tych kosztów

• W 2015 roku Kanada przyjęła pionierską ustawę likwidującą podatek VAT od tamponów i podpasek. Następnie na ten sam krok zdecydowały się m.in. Indie i Kenia.
• W Polsce VAT na podpaski i tampony został obniżony w 2019 roku z 8 do 5 procent
• W listopadzie ubiegłego roku włoski rząd postanowił obniżyć podatek na środki higieniczne dla kobiet z 22 do 10 proc.
• W Niemczech do niedawna produkty higieniczne dla kobiet opodatkowane były na 20%, ale za sprawą książki „The Tampon Book” przegłosowano zakwalifikowanie tamponów i podpasek do grupy produktów niezbędnych, tym samym obniżając podatek VAT do 7 proc.

Jednak nie wszędzie rząd podchodzi tak poważnie do tematu. Kraje wysokorozwinięte coraz częściej zaczęła wprowadzać obniżenie podatku zamiast darmowych produktów. Nadal idzie to jednak w dobrą stronę, bo są kraje takie jak Węgry, gdzie podatek na podpaski wynosi aż 27 proc, podobnie w Dani, Holandii i Szwecji – 25%.

W stanie Nowy Jork do tego roku menstruacyjne środki higieniczne były opodatkowane wyżej niż musztarda, barwniki spożywcze i żelki. A viagra, prezerwatywy i pianka na porost włosów były uznawane za produkty pierwszej potrzeby - w przeciwieństwie do tamponów i podpasek. W Stanach Zjednoczonych w 33 na 50 stanów kobiece środki higieniczne są opodatkowane.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński