Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania w Szczecinie. Lekarze przypominają o kolonoskopii. Przez pandemię kontrolujemy się rzadziej

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Przez pandemię drastycznie spadła liczba osób zgłaszających się na badania profilaktyczne. Chodzi m.in. o bezpłatną kolonoskopię, dzięki której można zapobiec rozwinięciu się raka jelita grubego. A to drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce.

- Z niepokojem obserwujemy, że z powodu trwającej pandemii, znacznie mniejsze jest zainteresowanie Programem Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Mimo że Szpital Wojewódzki w Szczecinie od wielu miesięcy spełnia rolę największej w regionie placówki dedykowanej pacjentom z COVID-19 – robimy wszystko, by w tym trudnym czasie prowadzić profilaktykę innych chorób. Mamy wykwalifikowaną kadrę, sprzęt i z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, przez cały czas wykonujemy w ramach programu profilaktyczne kolonoskopie. Nasi specjaliści ostrzegają, by w obawie przed wirusem, nie zapominać o profilaktyce – bo zachorowalność na raka jelita grubego rośnie, a wielu chorych zbyt późno zgłasza się do lekarza - mówi Natalia Cistowska, rzecznik szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Rak jelita grubego jest drugim, najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 18 000 nowych przypadków. Choroba rozwija się ze zmian łagodnych, polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy, można zapobiec rozwojowi raka.

Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie.

Jest tylko kilka przeciwwskazań do wykonania kolonoskopii. Do najistotniejszych należą: świeży zawał serca, ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa oraz tętniak aorty brzusznej.

  • Badania są wykonywane w Pracowni Endoskopii (przy Oddziale Gastroenterologii BUDYNEK A, II piętro) w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej 4.
  • Kolonoskopia wykonywana bez skierowania.
  • Zainteresowane osoby proszone są o kontakt telefoniczny między godziną 8:00 a 14:00 pod numerem telefonu 91 8139140.

ZOBACZ TEŻ:

USG, echo serca, gastroskopia - to tylko niektóre badania, które często zlecają lekarze pierwszego kontaktu. Zastanawialiście się, ile musielibyście za nie zapłacić, gdybyście nie byli ubezpieczeni, albo nie chcieli czekać w kolejce, tylko wykonać je prywatnie? Porównujemy ceny badań w szpitalach w regionie. Sprawdźcie, gdzie jest najtaniej. Ceny poszczególnych badań w szpitalach w regionie - na następnych zdjęciach. By przejść dalej przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo na zdjęciu.Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie z tych badań można jednak wykonać komercyjnie - informacje takie najlepiej uzyskać bezpośrednio w szpitalach. Podane ceny pochodzą ze szpitalnych cenników.

Ile kosztują badania diagnostyczne? Zobacz cennik szpitali w regionie

RAPORT:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński