Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbie świętuje 750-lecie nadania praw miejskich (wideo)

Paulina Targaszewska
Ks. Kazimierz Świetliński, któremu dedykowano upamiętniającą tablicę, był pierwszym proboszczem Dąbia po II Wojnie Światowej. Poświęcił ją abp. Andrzej Dzięga.
Ks. Kazimierz Świetliński, któremu dedykowano upamiętniającą tablicę, był pierwszym proboszczem Dąbia po II Wojnie Światowej. Poświęcił ją abp. Andrzej Dzięga. Fot. Marcin Bielecki
Dzisiaj rozpoczęto obchody 750-lecia nadania szczecińskiemu Dąbiu praw miejskich. Z tej okazji przez cały rok w tej dzielnicy Szczecina będą się odbywać przeróżne imprezy i wydarzenia tematyczne.
Przy okazji dzisiejszych uroczystości, otwarto również Orlika.
Przy okazji dzisiejszych uroczystości, otwarto również Orlika. Fot. Marcin Bielecki

Przy okazji dzisiejszych uroczystości, otwarto również Orlika.
(fot. Fot. Marcin Bielecki)

- Dąbie to bardzo przyjazna, spokojna i cicha dzielnica - mówi Anna Wierzbicka.

- Jest idealna dla wszystkich, którzy potrzebują odpoczynku i ucieczki od codziennych problemów - wtóruje jej siostra Małgorzata.

Obie panie przyszły dzisiaj w południe na skwer przy ul. Goleniowskiej w Dąbiu, aby wziąć udział w obchodach 750-lecia nadania Dąbiu praw miejskich. Uroczystość upamiętniającą to wydarzenie rozpoczęto od porannej mszy świętej z udziałem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi.

W południe odsłonięto tablicę im. ks. K. Świetlińskiego, który w czerwcu 1945 roku udał się z pierwszymi osadnikami polskimi do Szczecina i był pierwszym proboszczem Dąbia po II Wojnie Światowej.

Dzisiejszą uroczystość zakończyło otwarcie kompleksu boisk sportowych, które utworzono w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012".

Jubileusz 750-lecia nadania Dąbiu praw miejskich będzie jednak obchodzony przez cały rok. W marcu zakończy się konkurs historyczny o Dąbiu, w kwietniu zostanie zorganizowany eko-festyn. W maju odbędzie się bieg uliczny i turniej przedszkolaków, a w czerwcu weźmiemy udział w Dąbskim Pikniku Wodnym i ogólnopolskim turnieju piłki ręcznej.

W drugiej połowie roku planowane są także imprezy plenerowe, prezentacje dorobku szkół Dąbia, sesja historyczna i turniej sportowy.

- Mieszkam w Dąbiu ponad 45 lat i nie wyobrażam sobie, że mogłabym zadomowić się gdzie indziej - mówi Małgorzata Wierzbicka. - Co prawda nie wiele się tu dzieje, ale życie w tym miejscu jest naprawdę przyjemne i pełne spokoju.

W przeszłości w Dąbiu nie było jednak tak sielankowo. We wczesnym okresie istnienia, tj. w roku 1121 osada została niemalże całkowicie zniszczona podczas walk Pomorzan z Polską. Odbudowali ją prawdopodobnie niemieccy osadnicy, którzy na jej gruzach założyli wieś, będącą własnością cystersów z Kołbacza. Dopiero w 1260 roku Książę Barnim I, nadał jej magdeburskie prawa miejskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński