DAB+, czyli Polskie Radio na fali cyfrowej przyszłości

Materiał informacyjny Polskiego Radia
Udostępnij:

W Polsce od lat liderem we wdrażaniu cyfrowej technologii Digital Audio Broadcasting Plus (DAB+) jest Polskie Radio, które najwyższy standard przekazu stosuje we wszystkich swoich rozgłośniach.

Jedną z największych zalet cyfrowej technologii jest brak jakichkolwiek zniekształceń. Do użytkownika dociera czysty, niezakłócony sygnał. Polskie Radio, które zapewnia słuchaczom stały dostęp do rodzimej kultury, regularnie prowadzi transmisje koncertów, więc przejrzystość dzięków wydobywających się z głośników to olbrzymi komfort dla odbiorców. Oprócz lepszego brzmienia, technologia DAB+ zapewnia szereg usług dodatkowych. Pozwala na przesyłanie tekstów oraz obrazów, a także umożliwia zaprogramowanie odsłuchu lub nagrania audycji nawet tydzień przed emisją. Stacje można wyszukać nie tylko za pomocą częstotliwości, ale również poprzez wpisanie nazwy.

Wszystkie te udogodnienia możliwe są dzięki nowoczesnemu kodekowi MPEG-4 HEAAC v2, który konwertuje pliki dźwiękowe do cyfrowych w jeszcze większej wydajności niż robi to system DAB. Programy nadawane w technologii DAB+ są emitowane w zakresie częstotliwości od 174 do 230 MHz. Sygnał można odbierać przy pomocy odbiorników cyfrowych DAB+, które umożliwiają również odbiór programów nadawanych w paśmie fal UKF-FM. Urządzenia te są już fabrycznie montowane w nowszych modelach samochodów. W przypadku starszych pojazdów, wyposażonych w odbiorniki analogowe AM/FM lub w odbiorniki wcześniejszej generacji technologii DAB, wystarczy odpowiednia przystawka – tuner wraz z anteną, który można podłączyć poprzez wejście AUX lub wykorzystując wbudowany transmiter FM.

Radio cyfrowe to nie tylko przekształcenie sygnału analogowego na cyfrowy, to również drzwi do nowych możliwości, naprzeciw którym od lat wychodzi Polskie Radio. Już w 2013 roku słuchacze mogli odbierać programy w ramach DAB+. W tej chwili cyfrowo nadają: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dla Zagranicy oraz najnowsza, dziewiąta rozgłośnia – Polskie Radio Kierowców. Ponadto oprócz programów Polskiego Radia w tej technologii emitowane są również programy 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia, dodatkowo po 1-2 programy zależnie od regionu, który dana rozgłośnia obejmuje.

Dzięki intensywnej pracy Polskiego Radia nad dotarciem z najwyższą jakością sygnału do jak największej liczby mieszkańców kraju, do chwili obecnej zostało uruchomionych 41 stacji nadawczych DAB+ na terenie Polski, tworząc możliwość odbioru pakietu programów Polskiego Radia dla około 67% polskiej populacji znajdującej się w zasięgu, także w miejscach gdzie dotychczas odbiór programów w paśmie UKF FM był niemożliwy. Obecnie trwają działania mające na względzie zwiększenie zasięgu emisji cyfrowej DAB+ Polskiego Radia o kolejne stacje, których uruchomienie nastąpi w 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: DAB+, czyli Polskie Radio na fali cyfrowej przyszłości - Polska Times

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie