Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy pytają o wypowiedzenia

Ewa Brzozowska-Kowalka/www.pomorska.pl
sxc.hu
- Pracodawca zmniejszył mi wymiar czasu pracy do połowy etatu. Obniżył mi też pensję o 30 proc. Czy muszę przyjąć nowe warunki pracy? - pyta pani Ilona

Wypowiedzenie zmieniające może być zaproponowane do każdego rodzaju umowy o pracę, która może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Jednakże przede wszystkim dotyczy umów zawartych na czas nieokreślony oraz umów na czas określony, które zostały zawarte na czas dłuższy niż 6 miesięcy.

Wręczenie wypowiedzenia zmieniającego powoduje, że w sytuacji, gdy pracownik nie zgodzi się na przyjęcie nowych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia.

Oświadczenie zawierające odmowę zaproponowanych warunków pracownik powinien złożyć do połowy okresu wypowiedzenia, a jeżeli do tego okresu nie złoży oświadczenia o odmowie, wówczas uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.

Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie.

Wypowiedzenie zmieniające musi zawierać zgodne z prawdą oraz konkretne wskazanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Kodeks pracy nie określa, jakie przyczyny uzasadniają wypowiedzenie zmieniające.

Mogą to być zarówno przyczyny leżące po stronie pracownika, jak i po stronie pracodawcy. Może to być wskazanie przez pracodawcę, że przyczyną wypowiedzenia jest rozpoczęcie procesu likwidacji pracodawcy, ograniczenie dotychczasowej działalności gospodarczej czy też zmiany w produkcji bądź zmiany technologiczne.

Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od długości stażu pracy danego pracownika i wynosi:
- dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,
- jeden miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy,
- trzy miesiące, jeżeli był zatrudniony co najmniej trzy lata.

Nie każda zmiana warunków pracy lub płacy wymaga wypowiedzenia zmieniającego, tylko taka, która dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy. Przez istotne warunki rozumie się przede wszystkim postanowienia dotyczące rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzenia.

Natomiast rodzaj umowy o pracę nie może być zmieniony w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Nie jest więc dopuszczalna, np. zmiana w drodze wypowiedzenia zmieniającego rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w umowę na czas określony.

Zmiana wymiaru czasu pracy wymaga wypowiedzenia zmieniającego. Tak jest w przypadku naszej Czytelniczki. Powinna ona do połowy okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie pracodawcy, czy akceptuje nowe warunki pracy i płacy. Gdy ich nie zaakceptuje, umowa ulegnie rozwiązaniu po okresie wypowiedzenia.

Źródło:

Gorsza praca lub płaca - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński