MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy znamy polskie marki z czasów II RP? Niezwykła wystawa Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Czy znamy polskie marki z czasów II RP? To nie tylko motoryzacja, ale również kosmetyki, a nawet słodycze. Wszystkie marki możemy zobaczyć na niezwykłej wystawie w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej. Wernisaż wystawy w niedzielę, 11 listopada.

Na wystawie znajdą się pojazdy ze zbiorów Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdni Sztuki w Szczecinie (fiat 508, motocykle - sokoły, moj, tornedo, podkowa; rowery - Kamiński, Opatowski, Cieślak) również eksponaty pochodzące z Muzeum Historii Polski, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Historycznego Miasta Warszawy oraz kolekcji prywatnych.
Na wystawie nie brakuje też prawdziwych perełek.

Znajdziemy tu oryginalną polską szablę wz.34 "Ludwikówkę". Nazwa pochodziła od miejsca wytwarzania, tj. od Huty „Ludwików” w Kielcach, zaś nazwa tej od nazwiska założyciela.

Na wystawie znajdą się także modele samolotów i pojazdów pancernych przygotowane przez członków stowarzyszenia "Szczeciński Paprykarz Modelarski" oraz modelarzy z Koszalina. Całość będzie ilustrowana fotografiami archiwalnymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

11 listopada, MTiK zaprasza na niezwykłe spotkanie. Między godz. 12 a 13 Stanisław Janicki, znany telewidzom jako autor cyklicznego programu TVP pt. "W starym kinie", wprowadzi nas w świat polskiego 20-lecia międzywojennego na srebrnym ekranie. Poznamy ówczesne marki, gwiazdy i celebrytów.

Od godz. 13 do 14 będzie można zwiedzać wystawę główną i wybrane fragmenty wystawy czasowej "Z Niepodległej"
O godz. 14 rozpocznie się wernisaż wystawy "Z Niepodległej. Polskie marki przemysłowe 20-lecia międzywojennego". Muzeum będzie czynne do godz. 16.

ZOBACZ TEŻ:

W rankingach związanych z przedsiębiorczością Polska wypada doskonale! Okazuje się, że Polakom nie przeszkadza wojna, niepokoje społeczne, upaństwowienie czy w końcu prywatyzacja. Polskie firmy dbają o wartości, kultywują tradycje i kolejne lata na rynku są dla nich jeszcze większym atutem. Polacy są dobrymi przedsiębiorcami i rzadko się poddają. Taką śmiałą tezę można postawić po przeczytaniu historii kilkunastu polskich marek, które pomimo historycznych zawirowań nie poddały się i dalej rozwijają swoją działalność, będąc często polskim towarem eksportowym. Prince Polo zbliżyło nas do Islandczyków, Ludwik do Amerykanów a niepowtarzalnymi produktami Hortexu i Tymbarku cieszą się spragnieni klienci sklepów na całym świecie. ZOBACZ inne polskie marki, które podbiły świat.

Kultowe polskie marki, które przetrwały do dzisiaj. Niektóre...

Ile pamiętasz z lat 90.? Sprawdź się!
Święto Niepodległości w wielu miastach zawsze jest uroczyście obchodzone. Jak wyglądały obchody Święta Niepodległości w pierwszych latach po jej odzyskaniu? Jak bardzo różniły się od obecnego świętowania? Zobaczcie w galerii!Na zdjęciu: chłopcy obserwujący defiladę. Kraków, 1937 rok.

Święto Niepodległości 100 lat temu. Jak obchodzono pierwsze ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński