MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy złożyłeś już swój PIT w urzędzie skarbowym?Termin upływa 30 kwietnia

Bogna Skarul
Bogna Skarul
23.04.2010 lublin ul. narutowicza trzeci urzad skarbowy .iii us trzeci urzad skarbowy skarbowka pit podatek rozliczenie ..fot. malgorzata genca / polskapresse.
23.04.2010 lublin ul. narutowicza trzeci urzad skarbowy .iii us trzeci urzad skarbowy skarbowka pit podatek rozliczenie ..fot. malgorzata genca / polskapresse. Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Tylko 60 procent mieszkańców naszego województwa złożyło już swoje PIT-y. Ale w tym roku osób, które skorzystały z możliwości złożenia swojego zeznania elektronicznie jest wyraźnie więcej. I to własnie tylko oni mogą liczyć, że urząd nadpłacony podatek zwróci im nie w ciągu 90 dni, a 45.

W całym województwie zachodniopomorskim do końca marca złożono 453.169 zeznań podatkowych, z czego 355.077 w formie elektronicznej. To stanowi 78,35 proc. wszystkich złożonych do tej pory zeznań.

W ubiegłym roku złożono 774.284 zeznań z czego 456.026 drogą elektroniczną (58,9 proc.).

- Dane te pokazują, że rozliczyło się dopiero niecałe 60 proc wszystkich podatników woj. zachodniopomorskiego - informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa, kierownik Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - W Szczecinie złożono już 122.523 zeznania, z czego 38.993 w formie elektronicznej (ok. 31,82 proc.).

Wśród zeznań składanych elektronicznie dominują zeznania składane za pośrednictwem usługi Twój e-PIT (33.672 zeznania = 49,33 proc.).

- Podatnikom, którzy jeszcze nie złożyli zeznania przypominamy, że termin upływa 30 kwietnia - mówi Małgorzata Brzoza i dodaje, że termin ten dotyczy też pozostałych zeznań jak PIT-36 i PIT-36L (z prowadzonej działalności gospodarczej, czy dochodów zagranicznych), PIT-38 (z tzw. zysków kapitałowych, przychodów z giełdy, sprzedaży papierów wartościowych) oraz PIT-39 (ze sprzedaży nieruchomości).

W tym roku podatnicy mogą korzystać z elektronicznych i papierowych form złożenia zeznania podatkowego. Podobnie jak w latach ubiegłych wszystkie rodzaje zeznań można składać za pośrednictwem aplikacji e-Deklaracje. Podatnicy składający PIT-37 lub PIT-38 mogą skorzystać z nowej usługi Twój e-PIT. Obie możliwości dostępne są na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl

- Przypominam jednak, że jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r. jest skorzystanie z wskazanych możliwości dostępnych na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl - podkreśla rzeczniczka prasowa. - Korzystanie z innych stron internetowych lub aplikacji do przesyłania e-PIT-ów nie jest autoryzowane przez resort finansów i może być niebezpieczne, np. spowodować przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom lub zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.
Podatnicy składający PIT-37 lub PIT-38 mogą skorzystać z nowej usługi Twój e-PIT, która polega na tym, że Krajowa Administracja Skarbowa proponuje podatnikom wypełnione zeznanie podatkowe. Podatnik może je zaakceptować i wysłać bez zmian lub zmodyfikować, np. przez dopisanie ulg, z których chce skorzystać lub zmianę/dopisanie organizacji pożytku publicznego, której będzie chciał przekazać swój 1 % podatku. Jeżeli podatnik nie wjedzie na Portal Podatkowy i nie zatwierdzi przedstawionego tam zeznania oraz nie skorzysta z żadnej innej metody rozliczenia (papierowa lub e-Deklaracje) to zaproponowane zeznanie, z upływem terminu na jego złożenie (30 kwietnia) zostanie uznane za złożone przez podatnika.

Izba Skarbowa w Szczecinie przypomina, że do zalogowania na konto Portalu Podatkowego potrzebne jest kilka informacji:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia) kwota przychodu, którą podatnik wskazał w PIT za rok 2017;
  • kwota przychodu za 2018 rok, którą znaleźć można w jednej z informacji od płatników (np. pracodawcy), np. PIT-11;
  • kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2017 rok.

Po zalogowaniu podatnik widzi uproszczony formularz zeznania, który może rozwijać i modyfikować oraz kwotę do zapłaty (na czerwono) lub nadpłatę (na zielono).

W zaproponowanym zeznaniu PIT-37 ujęte są przychody podatnika, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, koszty i zaliczki na podatek. Dodatkowo znajdą się tam informacje dotyczące ulgi na dzieci i dane organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał w ubiegłorocznym zeznaniu.

Z kolei jeśli podatnik chce skorzystać z innych ulg, np. rehabilitacyjnej, internetowej, czy też chce odpisać darowizny musi to zrobić samodzielnie.

- I uwaga, dla podatników, którzy skorzystają z elektronicznej formy złożenia poznania skrócono termin zwrotu podatku z 90 dni do 45 dni od złożenia zeznania - podkreśla Małgorzata Brzoza. - A w przypadku wystąpienia podatku do zapłaty, podatnik zobligowany jest do dokonania wpłaty na konto urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania czyli do 30 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński