Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wszystkie prezenty pod choinkę na pewno dotrą do nas przed świętami? Są wątpliwości

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Rekruterzy biją na alarm. Na gwałt cała branża handlowa potrzebuje rąk do pracy. I to niemal na wszystkie stanowiska związane z branżą. Na brak pracowników narzeka teraz szczególnie branża e-commerce. Wakaty na tych stanowiskach grożą opóźnieniami w dostarczaniu między innymi prezentów pod choinkę.

- Żartujemy, że niektóre branże w trybie pilnym poszukują „pomocników Świętego Mikołaja”, - mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak ze spółki Idea HR Group. - To od ich znalezienia uzależnione jest czy prezenty trafią na czas do klientów. Ważna jest również obsługa sklepowa, bo akurat w tej branży pracowników od wielu miesięcy bardzo brakuje. Zgłaszają się również restauracje, które potrzebują wsparcia w realizacji zamówień świątecznych. Najwięcej jednak brakuje kurierów i osób pracujących w spedycji. Tutaj rynek byłby w stanie pochłonąć każdą liczbę pracowników, tak wielkich naborów nie było jeszcze nigdy.

Pakowanie prezentów, sprzedaż choinek, wsparcie w restauracjach. Na rynku pracy sezonowej gorąco

Pracowników sezonowych potrzeba nie tylko w sezonie wakacyjnym. Eksperci rekrutacyjni od zawsze wskazują, że poza sezonem letnim to właśnie w grudniu na szybkie zatrudnienie mają szanse młode osoby. Pracują jako pomoc w sklepach, restauracjach czy w firmach kurierskich. Nabory do prac tymczasowych zaczynają się zwykle w listopadzie. W tym roku widoczny jest już pewien problem… chętnych do pracy jest zdecydowanie mniej, choć pensje dla pracowników sezonowych wzrosły w porównaniu z rokiem 2019 o ponad 30 proc.

- Obserwujemy bardzo dynamiczne zmiany na rynku pracy sezonowej - dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak. - Już w wakacje był kryzys, co odczuwała boleśnie gastronomia i hotelarstwo. W grudniu będzie jeszcze gorzej. Dotychczas osoby zatrudniane na miesiąc lub na dwa-trzy tygodnie do pomocy znajdowały się raczej bez większych problemów. To szybka praca, dająca całkiem przyzwoite wynagrodzenia. Studenci są zdecydowanie mniej chętni do pracy, wzrosły także oczekiwania finansowe. Dla przykładu trudno jest znaleźć pracownika sezonowego np. do rozdawania ulotek czy do pomocy w sklepach czy punktach zajmujących się pakowaniem upominków za kwotę mniejszą niż 22 złote netto za godzinę.

Okazuje się też, że jest bardzo dużo ofert pracy w galeriach handlowych. Poszukiwane są hostessy, osoby wspierające sklepy z upominkami, sprzedawcy do sklepów z odzieżą. Jest dużo propozycji pracy przy sprzedaży choinek czy dla osób zajmujących się tymczasową obsługą obiektów handlowych. Na dodatkową pracę mogą liczyć także pomoce kuchenne, bo restauracje pilnie poszukują wsparcia przy realizacji zamówień świątecznych.

– Oczekiwania pracodawców są zdecydowanie niższe niż przed pandemią, a pensje poszły mocno do góry. Niestety to wiąże się również z prawdopodobieństwem, że usługi zarezerwowane na czas typowo bożonarodzeniowy będą droższe – dodaje ekspertka.

Czy prezenty dojadą do klientów na czas?

Eksperci rynku pracy przyznają, że to jednak w innym sektorze gospodarki grudzień będzie najgorętszym czasem w roku. Już w 2020 roku, w szczycie pandemii, widać było jak istotnym sektorem gospodarki staje się e-commerce i logistyka. W tym roku restrykcje są mniejsze, ale konsumenci nie zamierzają rezygnować z zakupów online. Żeby prezenty dotarły pod choinkę potrzeba większej liczby kierowców, kurierów, osób zajmujących się pakowaniem paczek. Obecnie zapotrzebowanie jest większe niż podaż pracowników.

- Są firmy, które zatrudniają każdego pracownika, który zgłosi chęć pracy - podkreśla przedstawicielka firmy rekrutującej pracowników. - Bardziej doświadczonych, mniej doświadczonych. Paczka musi być spakowana i dowiedziona. Obecnie widzimy gorączkowe przygotowania do uzupełniania kadr. Szczyt będzie mieć miejsce już na początku grudnia. Klienci nauczeni doświadczeniem ostatniego roku pewnie będą szybciej zamawiać prezenty. Sklepy online wzmacniają zatrudnienie w obsłudze e-commerce, podobnie jak firmy kurierskie czy transportowe.

Do prezentu na Święta nie trzeba dodawać czekoladowego Mikołaja czy innych gotowych słodyczy. Zobacz w galerii, co zamiast słodyczy dołożyć do prezentu, aby mile zaskoczyć obdarowaną osobę.

Co zamiast słodyczy do świątecznego prezentu? Podaruj zdrows...

– Każdy kierowca, każdy kurier, każda osoba gotowa chociaż na kwartał zasilić zespół hali przeładunkowej czy firmy zajmującej się pakowaniem paczek jest na wagę złota. Pracodawcy oferują atrakcyjne wynagrodzenia. One mocno uzależnione są od regionu Polski, ale oferty są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. Poszczególne firmy oferują także wysokie, jednorazowe dodatki. Pracownicy tego sektora są świadomi, że sektor handlowy zaczyna swój szczytowy miesiąc, a bez nich sukcesu komercyjnego nie będzie – mówi ekspertka.

Znaczenie branży e-commerce rośnie zresztą już od kilku lat, a dodatkowo jej wzrost w 2020 roku gwałtowanie przyspieszyła pandemia. Szczególnie w Polsce widać rozwój tej branży - według analiz nasz kraj jest europejskim liderem tego wzrostu.

Zainteresowanie zakupami przez internet w pierwszych 3 miesiącach 2020 roku (przedpandemicznych) było na przeciętnym poziomie, jednak w momencie wdrożenia pierwszych restrykcji pandemicznych od razu wzrosło i to sporo, bo aż o 271 proc.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński