Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy to dobry pomysł?

Krzysztof Bednarek, 27 kwietnia 2006 r.
Czym się zajmują "Patrole Szkolne"? Jakie są ich uprawnienia? Kto może pomóc w ich utworzeniu i przeszkoleniu?

Od marca w Złocieńcu działają "Patrole Szkolne". Ośmiu stażystów (zatrudnionych przez gminę) kontroluje szkoły i przyległe tereny. Wyłapują wagarowiczów. Pomagają najmłodszym uczniom.

O "Patrolach Szkolnych rozmawiamy z Pawłem Kajtaniakiem, komendantem Straży Miejskiej w Złocieńcu.

- Zacznę od przykładu. Mieszkańcy budynków w pobliżu Gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 1 od lat skarżyli się, że w czasie przerw młodzież pali papierosy na klatkach schodowych ich domów. Odkąd pojawiły się "Patrole Szkolne", nastąpiła wyraźna poprawa.

Patrole w szkołach i pobliżu

Podobnie jest ze śmieceniem, piciem alkoholu i zachowaniami chuligańskimi. Patrole działają na terenie szkół oraz w ich pobliżu. Mają za zadanie zapobiegać przemocy, zatrzymywać wagarowiczów, nie dopuścić do handlu narkotykami i ich używania. Patrole nie tylko kontrolują uczniów. Ich zadaniem jest także pomoc najmłodszym. Gdy potrzeba przeprowadzą "pierwszaka" na drugą stronę ruchliwej ulicy i zaprowadzą go do domu.

- Policjanci, strażnicy miejscy mają uprawnienia do zatrzymywania osób łamiących przepisy, kierowania wniosków do sądów. A jakie uprawnienia mają stażyści tworzący "Patrole Szkolne"?

- Teraz, tak jak każdy obywatel, mogą zatrzymać osobę łamiącą przepisy i wezwać policję lub straż miejską. Wspólnie z urzędem pracy chcemy ich przeszkolić i wyposażyć w licencje pracowników ochrony mienia. Poza tym każdy patrol gromadzi dokumentację na temat występujących zagrożeń i przekazuje te informacje Straży Miejskiej i policji.

Wiedzą szkoły i rodzice

My powiadamiamy o zdarzeniach dyrekcje szkół i rodziców. W razie potrzeby kierujemy sprawy do sądów dla nieletnich. Jestem przekonany, że działania te przyniosą skutek w postaci poprawy bezpieczeństwa.

- Jak rozpoznać "Patrole Szkolne"?

- Zatrudniliśmy ośmiu stażystów, którzy podzieleni zostali na dwuosobowe zespoły. Pod opieką mają trzy szkoły podstawowe i dwa gimnazja. Na razie wyposażeni zostali w identyfikatory. W maju otrzymają czarne uniformy z napisem "Patrol Szkolny", czapki, buty i pasy.

- Skąd wziął się pomysł na utworzenie "Patrolów Szkolnych"?

- To pomysł burmistrza Złocieńca Waldemara Włodarczyka. Ja, na podstawie jego sugestii napisałem program prewencyjny. Zaakceptowali go nauczyciele i rodzice. Mamy wsparcie policji, Stowarzyszenia pod nazwą "Złocieniec-Bezpieczna Gmina". Dzięki pomocy Powiatowego Urzędu Pracy mogliśmy zatrudnić i przeszkolić stażystów

* * *

"Patrol Szkolny" to program prewencyjny, który ma poprawić bezpieczeństwo i zminimalizować zagrożenia w złocienieckich szkołach. Program zakłada całkowite wyeliminowanie w szkołach zjawisk patologicznych: alkoholu, papierosów, narkotyków i przemocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński