MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy szczecińskiej katedrze grozi pożar? Jest dobrze zabezpieczona? Sprawdzamy

Anna Folkman
Katedra w Szczecinie
Katedra w Szczecinie
Zabezpieczenie większe niż przewidują normy, nowoczesne systemy przeciwpożarowe i wiele cennych dzieł. Po ostatnich wydarzeniach w Paryżu, pytamy o ochronę Bazyliki Archikatedralnej w naszym mieście.

- Główny kościół rzymskokatolicki Szczecina. Drugi po bazylice licheńskiej pod względem wysokości kościół w Polsce. Główna świątynia metropolii szczecińsko-kamieńskiej - czytamy w wikipedii i od razu pojawia się pytanie, czy tak cenne miejsce jest odpowiednio zabezpieczone.

ZOBACZ TEŻ:

- Cały budynek katedry łącznie z wieżą jest zabezpieczony elektronicznym systemem przeciwpożarowym, na który składa się 12 czujników liniowych (laserowych) sprawdzających duże powierzchnie nawy głównej oraz strychów i 54 czujniki miejscowe rozmieszczone w każdym pomieszczeniu, w każdej kaplicy oraz co 3 metry w instrumencie organowym który jest najbardziej narażony na pożar - wymienia ks. Sławomir Zyga, rzecznik kurii. -Dodatkowo katedra posiada podwyższony stopień bezpieczeństwa poprzez rozmieszczenie dużej ilości środka gaśniczego.

W średniowieczu pełniła funkcję fary miejskiej, od 1534 do 1945 roku należał do pomorskiej gminy luterańskiej.  Pod koniec XIX w. rozpoczęto generalną renowację świątyni. W jej ramach powstał w 1894 roku nowy, smukły hełm o wysokości 119 m wieńczący katedralną wieżę, kościół wyposażony został w instalację elektryczną i grzewczą. W trakcie prac doszło do katastrofy budowlanej - zawaleniu uległ dobudowywany hełm wieży. 12 lutego 1894 roku nad miastem przeszedł huragan, który poważnie uszkodził wieżę. Jednak znacznie gorszym kataklizmem była dla świątyni druga wojna światowa. W nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 w wyniku bombardowania katedra uległa bardzo poważnemu uszkodzeniu. Całkowicie został zniszczony dach korpusu nawowego i hełm wieży oraz północna elewacja budowli. Ucierpiało bardzo również wyposażenie budowli.Zobacz także: Otwarcie Vulcan Training Center. Pierwszego w Polsce centrum szkolenia ratownictwa morskiego

Zobacz jak kiedyś wyglądała katedra w Szczecinie [GALERIA]

Okazuje się, że jest go dwukrotnie więcej niż nakazują normy przeciwpożarowe. Chodzi o dużą liczbę gaśnic.

- To 6 kg środka gaśniczego na każde 25 metrów kwadratowych - dodaje ks. Zyga. - Dodatkowo w głównym pomieszczeniu elektrycznym, gdzie znajdują się wszystkie przyłącza elektryczno- teletechniczne mamy opracowany system gaszenia za pomocą CO2.

Zamontowany jet system oddymiania klatek ewakuacyjnych z przeszkolonym personelem. To 7 osób, które zajmują się obsługą ruchu turystycznego.

ZOBACZ TEŻ:

- Cały budynek jest też monitorowany poprzez system kamer, a w sierpniu tego roku planowana jest dalsza modernizacja zabezpieczeń dzięki działaniom urzędu marszałkowskiego - zauważa ksiądz.

Złoty Dzwon Niepodległości w szczecińskiej katedrze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Katedra jest w trakcie remontu, regotyzacji, co ma przywrócić jej dawny wygląd. W odnowionej części system przeciwpożarowy będzie taki sam jak w całej katedrze, gdyż jak zauważa ks. Zyga, jest to jeden z najlepszych systemów. Planowany jest również montaż dźwiękowego ostrzegania o zagrożeniach oraz dalsza rozbudowa systemów oddymiania instalacją nadciśnieniową.

- Dwa razy do roku przeprowadzana jest pełna kontrola p.poż wraz z ćwiczeniami strażaków z użyciem ciężkiego sprzętu. Należy tu podkreślić, iż wytworzyła się bardzo dobra współpraca między strażą pożarną z ulicy Grodzkiej w Szczecinie a naszą katedrą - wtrąca ks. Sławomir Zyga.

W naszej Katedrze znajduje się wiele dzieł nie tylko na ekspozycji w nawie głównej, ale również wiele jest zabezpieczonych w magazynach katedralnych. Wszelkie zabezpieczenia są realizowane według wskazań konserwatorskich. Do najcenniejszych należy Tryptyk z Kaplicy Najświętszego Sakramentu pochodzący z przełomu XIV/XV wieku.

ZOBACZ TAKŻE:

Południowa część elewacji katedry wygląda niezmiennie od ok. 500 lat. Tego nie można powiedzieć o północnej części, która została odbudowana w latach 70. Dzięki obecnemu remontowi, świątynia nie tylko odzyska gotyckie kształty. Zyska też niezbędne nowoczesne pomieszczenia i udogodnienia dla niepełnosprawnych osób.Czytaj więcej: Katedra w Szczecinie mocno się zmienia. Więcej gotyku i miejsca

Nowoczesne sale konferencyjne, winda, gotycki wygląd. Katedr...

Szczecin: Nasza katedra pięknieje. Wewnątrz trwa remont

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński