- Główny kościół rzymskokatolicki Szczecina. Drugi po bazylice licheńskiej pod względem wysokości kościół w Polsce. Główna świątynia metropolii szczecińsko-kamieńskiej - czytamy w wikipedii i od razu pojawia się pytanie, czy tak cenne miejsce jest odpowiednio zabezpieczone.
ZOBACZ TEŻ:
- Cały budynek katedry łącznie z wieżą jest zabezpieczony elektronicznym systemem przeciwpożarowym, na który składa się 12 czujników liniowych (laserowych) sprawdzających duże powierzchnie nawy głównej oraz strychów i 54 czujniki miejscowe rozmieszczone w każdym pomieszczeniu, w każdej kaplicy oraz co 3 metry w instrumencie organowym który jest najbardziej narażony na pożar - wymienia ks. Sławomir Zyga, rzecznik kurii. -Dodatkowo katedra posiada podwyższony stopień bezpieczeństwa poprzez rozmieszczenie dużej ilości środka gaśniczego.
Okazuje się, że jest go dwukrotnie więcej niż nakazują normy przeciwpożarowe. Chodzi o dużą liczbę gaśnic.
- To 6 kg środka gaśniczego na każde 25 metrów kwadratowych - dodaje ks. Zyga. - Dodatkowo w głównym pomieszczeniu elektrycznym, gdzie znajdują się wszystkie przyłącza elektryczno- teletechniczne mamy opracowany system gaszenia za pomocą CO2.
Zamontowany jet system oddymiania klatek ewakuacyjnych z przeszkolonym personelem. To 7 osób, które zajmują się obsługą ruchu turystycznego.
ZOBACZ TEŻ:
- Cały budynek jest też monitorowany poprzez system kamer, a w sierpniu tego roku planowana jest dalsza modernizacja zabezpieczeń dzięki działaniom urzędu marszałkowskiego - zauważa ksiądz.
Katedra jest w trakcie remontu, regotyzacji, co ma przywrócić jej dawny wygląd. W odnowionej części system przeciwpożarowy będzie taki sam jak w całej katedrze, gdyż jak zauważa ks. Zyga, jest to jeden z najlepszych systemów. Planowany jest również montaż dźwiękowego ostrzegania o zagrożeniach oraz dalsza rozbudowa systemów oddymiania instalacją nadciśnieniową.
- Dwa razy do roku przeprowadzana jest pełna kontrola p.poż wraz z ćwiczeniami strażaków z użyciem ciężkiego sprzętu. Należy tu podkreślić, iż wytworzyła się bardzo dobra współpraca między strażą pożarną z ulicy Grodzkiej w Szczecinie a naszą katedrą - wtrąca ks. Sławomir Zyga.
W naszej Katedrze znajduje się wiele dzieł nie tylko na ekspozycji w nawie głównej, ale również wiele jest zabezpieczonych w magazynach katedralnych. Wszelkie zabezpieczenia są realizowane według wskazań konserwatorskich. Do najcenniejszych należy Tryptyk z Kaplicy Najświętszego Sakramentu pochodzący z przełomu XIV/XV wieku.