Nasza Loteria

Czy Szczecinowi przybędzie nowy pomnik? Jest taki pomysł

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Czy gdzieś na świecie postawiono monument ku czci szarych DOBRYCH LUDZI - lekarzy, strażaków, dawców krwi lub organów? Szczecin może być na ustach świata, tworząc monument ponad podziałami i jedyny w swoim rodzaju
Czy gdzieś na świecie postawiono monument ku czci szarych DOBRYCH LUDZI - lekarzy, strażaków, dawców krwi lub organów? Szczecin może być na ustach świata, tworząc monument ponad podziałami i jedyny w swoim rodzaju Archiwum prywatne
Paryż ma swój obelisk na placu Zgody, stolica Stanów Zjednoczonych ma biały obelisk ku czci Waszyngtona. Szczecin może mieć Pomnik Anonimowych Bohaterów, który kształtem nawiązuje do dwóch wspomnianych konstrukcji. Inicjatorom budowy chodzi jednak przede wszystkim o ożywienie zielenią przestrzeni miejskiej.

Ambicje autorów szczecińskiego pomysłu są światowe.

- Czy gdzieś na świecie postawiono monument ku czci szarych dobrych ludzi - lekarzy, strażaków, dawców krwi lub organów? Szczecin może być na ustach świata, tworząc monument ponad podziałami i jedyny w swoim rodzaju - czytamy w opisie pomysłu.

Proponowane miejsce, gdzie mógłby stanąć obelisk to aleja Kwiatowa lub plac Adama Mickiewicza. Obelisk ma być otoczony zielenią i miejscami do odpoczynku w cieniu. To pomysł, który ma trafić do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Zdaniem pomysłodawców, obelisk mógłby być doskonałym przystankiem dla wycieczek i turystów - w drodze z Zamku w stronę Wałów Chrobrego.

ZOBACZ TEŻ: Top10. Tak wyglądały szczecińskie pomniki. Cofnijmy się w czasie, żeby zobaczyć jakie monumenty można było spotkać w starym Szczecinie

Takie pomniki stały kiedyś w Szczecinie. Dziś został tylko jeden. Zobacz archiwalne zdjęcia >>>

Tak wyglądały szczecińskie pomniki. Takie monumenty można by...

- Częstym zarzutem w kwestii pomników w mieście jest duże poparcie dla odbudowy Fontanny Manzla, czyli Sediny i jej niemieckie pochodzenie. Przeciwnicy tej inicjatywy argumentują, że powinniśmy stworzyć własny monument, a nie wracać do przeszłości. Przy Placu Żołnierza znajdował się do niedawna Pomnik "Wdzięczności" Armii Radzieckiej - ten monument ma na celu przekuć źle odbierany obiekt, w pomnik wdzięczności... Anonimowym Bohaterom – mówi Paweł Ziątek, jeden z pomysłodawców. - Pandemia udowodniła nam, że są między nami - to nie tylko pracownicy służby zdrowia, ale wszyscy Ci, którzy "trzymają nasz świat w kupie". Wciąż możemy mieć pomnik "wdzięczności", ale dedykowany najzwyczajniejszym dobrym ludziom - strażakom, dawcom krwi, organów, ratownikom medycznym, a nawet... zwierzętom. Ci bracia mniejsi wbrew pozorom też pracują nad naszym życiem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W ciągu dwunastu miesięcy Szef Wszystkich Szefów pojawi się na Łasztowni

Autorzy pomysłu mają też plan awaryjny, gdyby pomysł nie przeszedł w SBO.

- Jak to się nie uda, to przekażemy normalny projekt dla miasta – mówią.

O tym, że warto postawić na niebanalny pomnik świadczy przykład Wrocławia, gdzie znajduje się Pomnik Anonimowego Przechodnia. Od 2005 roku stoi tu monument składający się z czternastu odlanych z brązu postaci ludzkich naturalnej wielkości. Pomnik został uznany przez amerykański "Budget Travel" za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.

W 2011 r. Newsweek Polska umieścił go wśród 15 najpiękniejszych rzeczy w Polsce, nazywając go „najbardziej spektakularnym” pomnikiem we Wrocławiu. Prestiżowy magazyn "Arch20" umieścił go wśród 25 najbardziej kreatywnych pomników świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński