Ambicje autorów szczecińskiego pomysłu są światowe.
- Czy gdzieś na świecie postawiono monument ku czci szarych dobrych ludzi - lekarzy, strażaków, dawców krwi lub organów? Szczecin może być na ustach świata, tworząc monument ponad podziałami i jedyny w swoim rodzaju - czytamy w opisie pomysłu.
Proponowane miejsce, gdzie mógłby stanąć obelisk to aleja Kwiatowa lub plac Adama Mickiewicza. Obelisk ma być otoczony zielenią i miejscami do odpoczynku w cieniu. To pomysł, który ma trafić do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Zdaniem pomysłodawców, obelisk mógłby być doskonałym przystankiem dla wycieczek i turystów - w drodze z Zamku w stronę Wałów Chrobrego.
ZOBACZ TEŻ: Top10. Tak wyglądały szczecińskie pomniki. Cofnijmy się w czasie, żeby zobaczyć jakie monumenty można było spotkać w starym Szczecinie
Tak wyglądały szczecińskie pomniki. Takie monumenty można by...
- Częstym zarzutem w kwestii pomników w mieście jest duże poparcie dla odbudowy Fontanny Manzla, czyli Sediny i jej niemieckie pochodzenie. Przeciwnicy tej inicjatywy argumentują, że powinniśmy stworzyć własny monument, a nie wracać do przeszłości. Przy Placu Żołnierza znajdował się do niedawna Pomnik "Wdzięczności" Armii Radzieckiej - ten monument ma na celu przekuć źle odbierany obiekt, w pomnik wdzięczności... Anonimowym Bohaterom – mówi Paweł Ziątek, jeden z pomysłodawców. - Pandemia udowodniła nam, że są między nami - to nie tylko pracownicy służby zdrowia, ale wszyscy Ci, którzy "trzymają nasz świat w kupie". Wciąż możemy mieć pomnik "wdzięczności", ale dedykowany najzwyczajniejszym dobrym ludziom - strażakom, dawcom krwi, organów, ratownikom medycznym, a nawet... zwierzętom. Ci bracia mniejsi wbrew pozorom też pracują nad naszym życiem.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: W ciągu dwunastu miesięcy Szef Wszystkich Szefów pojawi się na Łasztowni
Autorzy pomysłu mają też plan awaryjny, gdyby pomysł nie przeszedł w SBO.
- Jak to się nie uda, to przekażemy normalny projekt dla miasta – mówią.
O tym, że warto postawić na niebanalny pomnik świadczy przykład Wrocławia, gdzie znajduje się Pomnik Anonimowego Przechodnia. Od 2005 roku stoi tu monument składający się z czternastu odlanych z brązu postaci ludzkich naturalnej wielkości. Pomnik został uznany przez amerykański "Budget Travel" za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.
W 2011 r. Newsweek Polska umieścił go wśród 15 najpiękniejszych rzeczy w Polsce, nazywając go „najbardziej spektakularnym” pomnikiem we Wrocławiu. Prestiżowy magazyn "Arch20" umieścił go wśród 25 najbardziej kreatywnych pomników świata.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?