Autorzy zapytali ponad 1500 respondentów, o to, jak często używają wulgaryzmów na co dzień. Na podstawie uzyskanych danych obliczyli średnią liczbę codziennych przekleństw, kto jest ich odbiorcą i kto jest najbardziej tolerancyjny wobec wulgaryzmów. A najczęściej klną najmłodsi.
Ile razy dziennie przeklinają mieszkańcy Szczecina?
Średnio około 19 razy dziennie z ust Polaków można usłyszeć wulgaryzm. Ale w tej klasyfikacji nie jesteśmy liderami. Klniemy nieco mniej niż np. Amerykanie, którzy przeklinają 21 razy dziennie. W Polsce niekwestionowanymi zwycięzcami pod tym względem są mieszkańcy Gdyni - średnio 31 razy. Najrzadziej w Polsce spośród przebadanych 19 największych miast przeklinają mieszkańcy Częstochowy (10 razy dziennie) i Gliwic (11).
– Dodatkowo odkryliśmy, że mężczyźni używają przekleństw częściej (22 razy dziennie) niż kobiety (15 razy dziennie), a młodsze pokolenia mają większą skłonność do używania wulgarnego języka. Średnio Polacy w wieku od 16 do 24 lat przeklinają 27 razy dziennie, podczas gdy respondenci w wieku 35-44 lat przeklinają 12 razy dziennie – podają twórcy raportu „Polskie miasta, w których najczęściej używa się przekleństw” - napisano w raporcie.
Szczecin zajął trzecie miejsce z wynikiem 23 przekleństw w ciągu dnia. Pokonała nas wspomniana Gdynia (31) i Bydgoszcz (29).
Gdzie najczęściej przeklinamy?
Jak się okazuje najczęściej przeklinamy poza domem, w czasie spotkań ze znajomymi i w tym przypadku liderem jest Rzeszów. Choć w mniejszych miastach Polski szansa na usłyszenie przekleństw jest mniejsza niż w dużych, to w domach w Lublinie sprawa wygląda inaczej. 37,50% mieszkańców tego miasta najczęściej przeklina w domu i jest to najwyższy wynik w kraju. Nie dotyczy to Szczecina, w którym według raportu przeklinamy... wszędzie. Większość mieszkańców odpowiedziała, że nie ma konkretnego miejsca, gdzie używają wulgaryzmów. Natomiast potrafimy mówić grzeczniej do dzieci, osób starszych, nieznajomych i swoich szefów. A czy przeszkadza nam jak przeklinają inni?
- Po zapytaniu respondentów, czy przeszkadza im przeklinanie innych osób, stwierdziliśmy, że opinie Polaków na temat wulgaryzmów są nieco podzielone. 62% respondentów stwierdziło, że nie czują się obrażeni, a 38% powiedziało, że tak. Nasze wyniki pokazują, że nie było dużych różnic w opinii między mężczyznami a kobietami. Można zauważyć jednak, że osoby w wieku 54 lat i poniżej były bardziej tolerancyjne wobec przeklinania niż osoby w wieku 55 lat i starsze - podsumowano.
Coraz bliżej wiosna. Kolorowy dywan krokusów zakwitł na Jasn...
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?