MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Szczecin szykuje się na zachodzące w klimacie zmiany? Magistrat zapewnia, że tak

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Stawy, oczka wodne po prostu wysychają, są problemy z uprawami - przyznają miejscy urzędnicy. Zapewniają, że mają pomysły, jak walczyć z ociepleniem klimatu, ale radni miejscy nie do końca są nimi usatysfakcjonowani.

Temat skutków ocieplania klimatu wywołał długą dyskusję na posiedzeniu komisji gospodarki komunalnej. Najwięcej miejsca poświęcono problemami z wodą. Efekty zmian w przyrodzie wywołane rosnącą temperaturą są już widoczne.
- Mamy dużo interwencji, że nasze stawy, czy oczka wodne po prostu wysychają. To powoduje, że trudno utrzymać zieleń w odpowiednim stanie. Wysychają lokalne ujęcia wodne, są problemy z uprawami. W ostatnim czasie odnotowaliśmy problemy z dębami, które są mało odporne na suszę. To oznacza, że poziom wód znacząco się obniżył - mówiła Anetta Kieszkowska, dyrektor wydziału ochrony środowiska szczecińskiego magistratu.

Zapewniała, że miasto ma wiele planów i pomysłów, jak temu zapobiegać. Jednym z rozwiązań jest regulacja budowli hydrotechnicznych. Np. Staw Brodowski jest zasilany wodami opadowymi. System działa w ten sposób, że gdy opadów jest dużo, deszczówka odprowadzana jest do kanalizacji, a gdy opadów jest mniej, są kierowane do stawu. W najnowszym planie urządzania lasów przewiduje się powolną przebudowę drzewostanu i wprowadzenie gatunków odpornych na susze.
Na niektóre działania nie ma jednak na razie w budżecie miasta pieniędzy. Np na. program małej retencji, czyli zatrzymywania wody opadowej na działkach przydomowych poprzez instalowanie zbiorników retencyjnych, beczek na deszczówkę, czy studni chłonnych. O niskoprocentową pożyczkę z możliwością częściowego umorzenia można się starać ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W wielu miastach Polski program małej retencji jest bardzo popularny wśród mieszkańców i finansowany przez budżet miasta.

CZYTAJ TEŻ:

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Szczecinie. Natalia nie pro...

Radni zwracali uwagę, że część obowiązujących w mieście rozwiązań nie służy walce z ociepleniem klimatu, np. obowiązek odprowadzania wody z dachów do kanalizacji deszczowej.

- A przecież mieszkańcy mogliby ją wykorzystać do własnych celów - zwróciła uwagę radna Dominika Jackowski. Według niej nawet obowiązek budowania dachów dwuspadowych nie służy walce z ociepleniem klimatu: - A przecież, gdyby mieszkańcy mogli budować domy z dachami płaskimi, to na dachach mogliby budować ogródki.

- A co z problemem wycinki drzew, przez co miasto się dodatkowo nagrzewa? - pytała radna Grażyna Zielińska.

- Są sytuacje, gdzie nie możemy odmówić takim wnioskom o wycinkę - odpowiadała dyrektor Kieszkowska.

Urzędnicy zapewniają, że część z uwag radnych jest już w zainteresowaniu urzędników i będą wprowadzane w życie.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

"Riki tiki - ratujmy tropiki" - ulicami przeszedł marsz Młod...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński