Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy stawka za ubezpieczenie OC wzrośnie

Wojciech Frelichowski
W przypadku zniszczonego auta maksymalne stawki ubezpieczenia wzrosły z 300 tys. euro do 500 tys. euro.
W przypadku zniszczonego auta maksymalne stawki ubezpieczenia wzrosły z 300 tys. euro do 500 tys. euro. Fot. Łukasz Capar
W związku wejściem w życie wymogów Unii Europejskiej, dotyczących podniesienia sum gwarancyjnych w zakresie ubezpieczeń OC, pojawiły się obawy, że ceny tych polis mogą gwałtownie wzrosnąć. Według ekspertów Inter Partner Assistance zmiany te nie powinny spowodować długotrwałych podwyżek OC.

W przypadku uszkodzenia mienia (zniszczony samochód) maksymalne stawki ubezpieczenia wzrosły z 300 tys. euro do 500 tys. euro. Maksymalne odszkodowania za szkody spowodowane na osobie zostały podwyższone z 1,5 mln euro do 2, 5 mln euro.

- W Polsce działa wiele firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne - uspokaja Michał Krzyżanowski, pełnomocnik zarządu ds. klientów strategicznych w Inter Partner Assistance Polska SA. - Konkurencja cenowa jest potęgowana przez firmy działające w systemie direct - dodaje Jerzy Bieda, doradca prezesa zarządu w Inter Partner Assistance Polska SA. - Chociaż w ostatnich latach widoczny był wzrost wartości średniej szkody zarówno ubezpieczeniach OC jak i AC, to i tak był on niższy od wzrostu wysokości składek w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Według ekspertów Inter Partner Assistance, to właśnie średnia wartość szkody, a nie suma gwarancyjna, ma kluczowe znaczenie dla wysokości stawek, które płacimy za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Te są w Polsce znacznie niższe niż w krajach Europy Zachodniej. Z czego to wynika?

- W przypadku wysokości odszkodowań za zniszczenia pojazdów, decydujący wpływ ma wiek pojazdu - stwierdza Jerzy Bieda. - W Polsce auta mają średnio powyżej 14 lat. W Unii Europejskiej aż 70 procent samochodów ma mniej niż 10 lat. Z kolei w przypadku szkód osobowych, wysokość odszkodowań zależy od kosztów opieki medycznej i dochodów społeczeństwa. W Polsce są one niższe niż w większości krajów Unii Europejskiej.
W związku ze specyfiką naszego rynku, podwyższenie składek obowiązkowego ubezpieczenia OC, wbrew pojawiającym się obawom, jest mało prawdopodobne. Wprowadzenie wyższych opłat mogłoby mieć negatywne konsekwencje, bo zakłócenie równowagi pomiędzy cenami OC a zarobkami Polaków mogłoby spowodować, że więcej osób unikałoby płacenia składek za ubezpieczenia obowiązkowe.

- Potencjalnych powodów trwałego wzrostu cen OC w Polsce upatrywałbym raczej w czekającym nas wzroście wypłat odszkodowań z tytułu wypłacanych zadośćuczynień w ramach tych ubezpieczeń OC - mówi Jerzy Bieda. - Podobne efekty może mieć ewentualne pokrywanie kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych z polis sprawców. Pomysł na wprowadzenie takiego rozwiązania miało Ministerstwo Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński