O tym, że platany na Jasnych Błoniach w Szczecinie schną zaalarmowali nas Czytelnicy GS24.
- Byłam w ostatnią niedzielę na szczecińskim półmaratonie, którego start zlokalizowano na Jasnych Błoniach - mówi pani Małgorzata. - Zobaczyłam wtedy, że wielu drzewom zamierają końcówki gałęzi. Oczywiście nie obeszłam całego parku, ale w miejscu, gdzie stałam wszystkie platany miały zwiędłe młode gałązki z młodymi liśćmi. W pierwszym momencie pomyślałam, że to z powodu zbliżającej się jesieni, ale to niemożliwe - za wcześnie. Ewidentnie coś im jest. Przeraziłam się. Są takie piękne.
Sprawdziliśmy. Rzeczywiście liście wielu platanów rosnących na Jasnych Błoniach, a właściwie wierzchołki pędów tworzących zawiązki młodych liści, wyglądają na uschnięte. Zamierają. Martwe są najczęściej kilkudziesięciocentymetrowe końcówki gałęzi.
- Na podstawie objawów można stwierdzić, że jest to najprawdopodobniej antraknoza - twierdzi Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Drzewa w obrębie alei są nią zaatakowane od wielu lat, w związku z czym są też objęte dodatkową pielęgnacją i zabiegami.
Jak się dowiedzieliśmy, antraknoza jest chorobą infekcyjną wywoływaną przez grzyby. Porażają one głównie liście, łodygi i owoce.
- I jak wielu innych chorób grzybiczych, nie można jej całkowicie zwalczyć - przyznaje Paulina Łątka.
W początkowym okresie walki z antraknozą, prowadzone były opryski chemiczne.
- Jednakże od kilkunastu lat stosowana jest inna metoda polegająca na cięciu gałęzi na tzw. krótkopędy w najniższych piętrach koron, do wysokości około 6 metrów - tłumaczy przedstawicielka miasta. - Metoda cięć jest skuteczniejsza niż chemiczna, a ponadto jest bezpieczna zarówno dla drzew, jak i otoczenia.
Rzeczniczka zapewnia, że cięcia pozwalają ograniczyć ekspansję choroby na wyższe piętra koron i tym samym chronią drzewa przed zamieraniem.
Na Jasnych Błoniach rośnie obecnie 214 platanów - to największe i najbardziej okazałe skupisko platanów w Polsce. Tworzy jedno z najbardziej rozpoznawalnych zakątków Szczecina, które m.in. dzięki przyrodzie, tzn. krokusom i platanom, zna cała Polska. Niektóre z rosnących tu drzew mają nawet 28 m wysokości, a obwód ich pnia przekracza 3,5 m. Zostały tu posadzone w 1926 r.
Wszystkie platany rosnące za szczecińskim Urzędem Miasta są "grupowym" pomnikiem przyrody. W mieście jest obecnie 46 pomników przyrody (tworzy je w sumie 300 drzew). Status ten posiadają przede wszystkim pojedyncze, zabytkowe drzewa, ale również grupy drzew, aleje i szpalery. Wśród nich najlepiej znanym pomnikiem przyrody jest podwójna Aleja Platanów klonolistnych na Jasnych Błoniach.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?