MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy platany znikną z Jasnych Błoni w Szczecinie? Zjada je grzyb! [ZDJĘCIA]

Antraknoza to choroba, która zżera szczecińskie platany na Jasnych Błoniach. Jest niewyleczalna
Antraknoza to choroba, która zżera szczecińskie platany na Jasnych Błoniach. Jest niewyleczalna Andrzej Szkocki
Antraknoza. Tak się nazywa choroba, która zżera szczecińskie platany na Jasnych Błoniach. Jest niewyleczalna. Można jedynie ograniczyć jej rozwój.

O tym, że platany na Jasnych Błoniach w Szczecinie schną zaalarmowali nas Czytelnicy GS24.

- Byłam w ostatnią niedzielę na szczecińskim półmaratonie, którego start zlokalizowano na Jasnych Błoniach - mówi pani Małgorzata. - Zobaczyłam wtedy, że wielu drzewom zamierają końcówki gałęzi. Oczywiście nie obeszłam całego parku, ale w miejscu, gdzie stałam wszystkie platany miały zwiędłe młode gałązki z młodymi liśćmi. W pierwszym momencie pomyślałam, że to z powodu zbliżającej się jesieni, ale to niemożliwe - za wcześnie. Ewidentnie coś im jest. Przeraziłam się. Są takie piękne.
Sprawdziliśmy. Rzeczywiście liście wielu platanów rosnących na Jasnych Błoniach, a właściwie wierzchołki pędów tworzących zawiązki młodych liści, wyglądają na uschnięte. Zamierają. Martwe są najczęściej kilkudziesięciocentymetrowe końcówki gałęzi.

- Na podstawie objawów można stwierdzić, że jest to najprawdopodobniej antraknoza - twierdzi Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Drzewa w obrębie alei są nią zaatakowane od wielu lat, w związku z czym są też objęte dodatkową pielęgnacją i zabiegami.

Jak się dowiedzieliśmy, antraknoza jest chorobą infekcyjną wywoływaną przez grzyby. Porażają one głównie liście, łodygi i owoce.

- I jak wielu innych chorób grzybiczych, nie można jej całkowicie zwalczyć - przyznaje Paulina Łątka.

W początkowym okresie walki z antraknozą, prowadzone były opryski chemiczne.

- Jednakże od kilkunastu lat stosowana jest inna metoda polegająca na cięciu gałęzi na tzw. krótkopędy w najniższych piętrach koron, do wysokości około 6 metrów - tłumaczy przedstawicielka miasta. - Metoda cięć jest skuteczniejsza niż chemiczna, a ponadto jest bezpieczna zarówno dla drzew, jak i otoczenia.

Rzeczniczka zapewnia, że cięcia pozwalają ograniczyć ekspansję choroby na wyższe piętra koron i tym samym chronią drzewa przed zamieraniem.

Na Jasnych Błoniach rośnie obecnie 214 platanów - to największe i najbardziej okazałe skupisko platanów w Polsce. Tworzy jedno z najbardziej rozpoznawalnych zakątków Szczecina, które m.in. dzięki przyrodzie, tzn. krokusom i platanom, zna cała Polska. Niektóre z rosnących tu drzew mają nawet 28 m wysokości, a obwód ich pnia przekracza 3,5 m. Zostały tu posadzone w 1926 r.
Wszystkie platany rosnące za szczecińskim Urzędem Miasta są "grupowym" pomnikiem przyrody. W mieście jest obecnie 46 pomników przyrody (tworzy je w sumie 300 drzew). Status ten posiadają przede wszystkim pojedyncze, zabytkowe drzewa, ale również grupy drzew, aleje i szpalery. Wśród nich najlepiej znanym pomnikiem przyrody jest podwójna Aleja Platanów klonolistnych na Jasnych Błoniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński